Bezrobocie wzrośnie

Bezrobocie wzrośnie

1.09.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Po kryzysie, spowodowanym przez epidemię koronawirusa, doświadczymy bardzo dużych zmian na rynku pracy. Chociaż obecne statystyki urzędów pracy nastrajają optymistycznie – ekonomiści przypuszczają, że echa marcowych zwolnień będziemy odczuwać jeszcze do końca czerwca. Aktualne dane dotyczące bezrobocia pokazują, że do urzędu pracy po zasiłek i ubezpieczenie zgłosiło się od początku kryzysu 50 tysięcy nowych osób. To niedużo, w porównaniu na przykład ze Stanami Zjednoczonymi – gdzie każdego tygodnia przybywało od 3 do 7 milionów bezrobotnych. Ta niska liczba najprawdopodobniej jest jednak konsekwencją przestojów w urzędzie pracy, który aktywował tryb działalności online. To mogło utrudnić wielu osobom aplikowanie o status osoby bezrobotnej. Inną sprawą są rozwiązane w marcu umowy o pracę, którym jeszcze nie skończył się okres wypowiedzenia. Ci bezrobotni pojawią się w systemie dopiero w kolejnych miesiącach. Wtedy będziemy mogli zobaczyć prawdziwą skalę kryzysu na rynku pracy.

– Istnieje ryzyko, że konsekwencje fali zwolnień z marca pojawią się w oficjalnych danych dopiero pod koniec drugiego kwartału. Dlatego kwiecień, maj i czerwiec będzie czasem, gdzie tych miejsc pracy będzie gwałtownie ubywało – a bezrobocie urośnie w skali, jakiej nie widzieliśmy od bardzo długiego czasu – powiedział serwisowi eNewsroom Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). – Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że pod koniec roku bezrobocie sięgnie 7,5%. Ten wskaźnik wynika z badań ankietowych – a nie z rejestracji w urzędach pracy, których dane nie w pełni odzwierciedlają rzeczywistą sytuację w kraju. Spodziewamy się więc głębokiego szoku na rynku pracy, jaki będzie się pojawiać się z pewnym opóźnieniem. Sytuacja zmieni się diametralnie dla pracowników najbardziej dotkniętych sektorów – takich, jak gastronomia, hotelarstwo i usługi świadczone bezpośrednio na rzecz konsumentów. Ci pracownicy już stracili zatrudnienie i będą musieli szukać go w innych sektorach. Będziemy mieli mniej sezonowych pracowników – na przykład w rolnictwie, gdzie do tej pory pracę wykonywali w większości obcokrajowcy. Sytuacja na rynku pracy zmieni się więc o sto osiemdziesiąt stopni, co na pewno wpłynie na warunki zatrudnienia – przewiduje Kozłowski.

eNewsroom

Wyświetlenia: 461

Czym różni się hybrydowa chmura od środowiska wielochmurowego?

13.10.2020

Solaris wyróżniony nagrodą Światowego Lidera Elektromobilności

23.11.2020

Kuehne+Nagel zaprasza na darmowe webinarium „Prawo i ubezpieczenia w spedycji”

29.10.2020

Co z zadłużeniem budżetu państwa?

9.10.2020

Volvo Trucks rozpoczyna klienckie testy w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych dla branży budowlanej

15.10.2020

Ranking „Best Global Brands 2020”: Mercedes-Benz po raz kolejny najcenniejszą luksusową marką motoryzacyjną na świecie

21.10.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

22.10.2020

Skupiamy się na budowie sieci dealerskiej. I to przynosi efekty!

14.10.2020

Kalendarz Inter Cars na 2021 rok – CARS & COLOURS

16.11.2020

Z biogazu na elektryczność. Kolejne szwedzkie miasto elektryfikuje flotę transportu publicznego przy pomocy autobusów Volvo z polskiej fabryki

9.10.2020

Zdradliwa jesienna aura a bezpieczna jazda. O czym warto pamiętać?

4.11.2020

Pełna licencja Autodata na Black Friday

23.11.2020