Sprawna dostawa szczepionek przeciwko COVID-19

Sprawna dostawa szczepionek przeciwko COVID-19

7.09.2020
Czas czytania ok. 4 minut

Badanie DHL: w jaki sposób sektor publiczny i prywatny mogą

współpracować w celu osiągnięcia wspólnego celu

· Globalna dostawa 10 miliardów dawek surowicy wymaga rozszerzenia medycznych łańcuchów dostaw.

· Raport identyfikuje krytyczne wyzwania logistyczne związane z COVID-19.

· Stworzono schematy działania dotyczące zdrowotnych sytuacji kryzysowych, wykraczających poza COVID-19.

· W celu zapewnienia globalnego zasięgu szczepionek przeciwko COVID-19 potrzebnych będzie około 200 tys. przesyłek paletowych, 15 mln dostaw w skrzynkach chłodzących oraz 15 tys. lotów w różnych konfiguracjach łańcucha dostaw.

· Do tej pory UNICEF dostarczył 100 razy więcej maseczek do twarzy i 2000 razy więcej rękawic medycznych niż w 2019 roku

W związku z tym, że pierwsze zezwolenia na zastosowanie szczepionek przeciwko COVID-19 zostaną wydane najprawdopodobniej w ostatnim kwartale 2020 r., dostawcy usług logistycznych będą musieli szybko dostosować łańcuchy dostaw medycznych, by móc przewozić surowice o niespotykanej na świecie ilości ponad dziesięciu miliardów dawek. DHL, współpracując z firmą analityczną McKinsey & Company, opublikował raport dotyczący zapewnienia stabilnej logistyki dla szczepionek i produktów medycznych w czasie pandemii koronawirusa oraz ewentualnych przyszłych kryzysów.

Obecnie w ramach siedmiu programów opracowywanych i testowanych jest ponad 250 szczepionek. Ze względu na to, że szczepionki na COVID-19 mają skokowe fazy rozwoju, w przypadku niektórych z nich prawdopodobnie zostaną nałożone surowe wymagania dotyczące temperatury (do -80°C), aby utrzymać ich właściwości podczas transportu i magazynowania. Stanowi to poważne wyzwanie logistyczne dla obecnego łańcucha dostaw medycznych, który w standardowych warunkach dystrybuuje szczepionki w temperaturze około 2-8°C. W raporcie, DHL ocenia, w jaki sposób można skutecznie zarządzać transportem szczepionek, jako produktów wysoce wrażliwych na temperaturę w celu zwalczania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Skala tego działania jest ogromna. Aby zapewnić globalny zasięg szczepionek przeciwko COVID-19, potrzebnych będzie około 200 tysięcy przesyłek paletowych, 15 milionów dostaw w skrzynkach chłodzących oraz 15 tys. lotów w różnych konfiguracjach łańcucha dostaw.

- W historii zdarzały się już liczne przypadki pandemii, ale w XXI wieku nikt nie był przygotowany na tak ogromny zasięg i tak poważne skutki choroby, przypominającej grypę. Wymagało to od rządów, przedsiębiorstw i branży logistycznej szybkiego dostosowania się do nowych okoliczności, co stanowiło dla wszystkich niemałe wyzwanie. Jako światowy lider w logistyce, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem, by pomóc we wdrażaniu nowych strategii w coraz bardziej połączonym świecie, pomimo trwania jednego z największych kryzysów zdrowotnych w naszej historii – komentuje Katja Busch, Dyrektor Handlowy DHL.

- W celu walki z koronawirusem niektóre państwa przeszły na bardziej aktywną rolę w łańcuchach dostaw medycznych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udowodniliśmy, że odpowiednie planowanie i właściwa współpraca w ramach łańcucha dostaw mogą odgrywać kluczową rolę w pracy rządów na rzecz zabezpieczenia krytycznych zasobów medycznych w sytuacjach kryzysowych takich jak ta – dodaje Katja Busch.

Przyszłe zarządzanie kryzysowe uwzględniające współpracę sektora publicznego i prywatnego w zakresie zdrowia

Od czasu wybuchu pandemii wzrosło zapotrzebowanie na środki medyczne. Jednym z przykładów jest UNICEF, który dostarczył 100 razy więcej maseczek do twarzy i 2000 razy więcej rękawic medycznych niż w 2019 roku. Sprowadzanie artykułów medycznych z odległych miejsc do wykorzystania na pierwszej linii frontu było jednym z najważniejszych działań w zarządzaniu i reakcji na pandemię w pierwszej fazie zagrożenia zdrowia. Zwłaszcza w przypadku sprzętu ochrony osobistej ogromnym wyzwaniem była logistyka wewnętrzna, ze względu na geograficzną koncentrację produkcji, ograniczone możliwości przewozowe i brak kontroli jakości w ruchu lotniczym. W celu zapewnienia stabilnego zaopatrzenia medycznego w przyszłych kryzysach zdrowotnych, rządy muszą ustanowić kompleksowe strategie i struktury kryzysowe w zakresie zdrowia publicznego, w ramach współpracy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

- W pierwszych miesiącach pandemii w Polsce również mierzyliśmy się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na maseczki, rękawiczki ochronne oraz sprzęt medyczny. Sprawny łańcuch dostaw oraz szybka i bezpieczna dostawa często decydują o czyimś zdrowiu lub nawet życiu. Raport DHL to zbiór przydatnych wskazówek dla sektora publicznego i prywatnego, żeby jeszcze lepiej radzić sobie z pandemią – komentuje Tomasz Buraś, Prezes Zarządu DHL Express Polska.

W celu rozpoczęcia komunikacji między zainteresowanymi stronami i poprawy odporności na skutki pandemii w logistyce zaopatrzenia medycznego, DHL zapewnia firmom logistycznym gotowe schematy współpracy z władzami, politykami, organizacjami pozarządowymi, a także z sektorem nauk przyrodniczych. Ustalenia te pomagają we wdrażaniu środków mających na celu zapewnienie możliwie najbardziej stabilnych i bezpiecznych łańcuchów dostaw. Oprócz planu reagowania w sytuacjach kryzysowych obejmują one również sieć partnerską, infrastrukturę logistyczną oraz przejrzystość łańcucha dostaw opartą na technologiach informatycznych. Ponadto, należy powołać jednostkę reagowania z jasno określonym mandatem do realizacji wszystkich krytycznych działań w krótkim czasie.

DHL Express Polska

Wyświetlenia: 253

13 firm zainteresowanych zaprojektowaniem obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu DK78

22.07.2020

Bezpłatna stacja ładowania samochodów elektrycznych przy olsztyńskiej fabryce Michelin

16.09.2020

Lider polskiego rynku budowlanego ceni zabudowy KH-KIPPER

6.08.2020

ROBYG: ponad 100 tys. zł na pomoc w walce z koronawirusem

28.08.2020

Aplikacja EQ Ready z nowymi funkcjami, które pomogą podjąć decyzję o wyborze auta

7.08.2020

Ile zapłacimy za tarcze antykryzysowe?

19.08.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

160 miliardów złotych – rząd zwiększył wartość Programu Budowy Dróg Krajowych

14.09.2020

Rusza przetarg na dokumentację obwodnicy Pisza

27.08.2020

Internetowe zakupy Polaków w czasie pandemii Covid-19

24.07.2020

Nowelizacja prawa energetycznego – kiedy zmiany na polskim rynku?

26.08.2020

Kolejne kraje dołączają do europejskiego systemu opłat drogowych. To ułatwienie dla kierowców i właścicieli firm transportowych

1.09.2020

Polskie miasta stawiają na elektromobilność. Solaris liderem polskiego rynku autobusów elektrycznych

14.08.2020