Elektryczne Solarisy otwierają nowy rozdział w komunikacji miejskiej w Toruniu

Elektryczne Solarisy otwierają nowy rozdział w komunikacji miejskiej w Toruniu

1.10.2020
Czas czytania ok. 3 minut

30.09.2020 MZK Toruń zakupiło sześć autobusów elektrycznych marki Solaris. Zgodnie z podpisaną umową ultranowoczesne i komfortowe elektryki zabiorą na pokład Torunian dokładnie za 18 miesięcy. Pojazdy będą ładowane w ciągu dnia za pomocą szybkich ładowarek pantografowych rozmieszczonych w 3 punktach miasta, nocą zaś na zajezdni przy ul. Legionów. Będą to pierwsze autobusy elektryczne, na jakie zdecydowało się miasto.

W wyniku wygranego przetargu Solaris dostarczy do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sześć autobusów elektrycznych. Umowa zakłada opcję uzupełnienia zamówienia o dwa dodatkowe autobusy. Urbino 12 electric będą wyposażone w szereg udogodnień umilających miejską podróż pasażerom i kierowcom. Autobusy będą na całej długości niskopodłogowe, przez co dostępne dla osób poruszających się wózkami inwalidzkimi, a także dla pasażerów podróżujących z wózkami dziecięcymi. Klimatyzowane pojazdy wyposażone zostaną w nowoczesny system informacji pasażerskiej z zapowiedziami głosowymi oraz monitoring. Na pokładzie autobusów będą dostępne również automaty biletowe. Pasażerowie Urbino 12 electric podczas jazdy skorzystają z bezprzewodowego Internetu, a także podładują urządzenia mobilne za pomocą ładowarek USB umieszczonych w poręczach. Dla bezpieczeństwa i komfortu kierowcy zapewniona będzie zamknięta kabina i zabudowana na całej szerokości pojazdu, wyposażona w dwoje drzwi. To rozwiązanie szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, zapewnia bowiem konieczny dystans społeczny podczas pandemii koronawirusa.

Urbino 12 electric to niezwykle nowoczesne i przyjazne mieszkańcom miast autobusy, jednak ich największą zaletą jest to, że są niezwykle ciche i nie emitują szkodliwych emisji do atmosfery, ponieważ napędzane są energią elektryczną pochodzącą z baterii. Na wyposażeniu toruńskich e-busów będzie 5 packów baterii Solaris High Power, które są przystosowane do szybkiego ładowania prądem o wysokich mocach. Ponadto dzięki osi elektrycznej z dwoma zintegrowanymi silnikami autobusy będą zapewniały płynną jazdę i przyjemne przyspieszenie.

Malowniczy Toruń zdecydował się na wybudowanie w mieście nowej infrastruktury ładowania. Ładowarki pantografowe o mocy 400 kW zostaną umieszczone na pętlach przy Uniwersytecie, na placu św. Katarzyny tuż przy toruńskiej Starówce i na ul. Dziewulskiego. Nocą energia w bateriach e-busów będzie uzupełniana przez 6 zajezdniowych ładowarek o mocy 120 kW.

„Bardzo się cieszę, że Toruń dołączył do elektrycznej rewolucji, która opanowała transport publiczny w polskich miastach. Zakup bezemisyjnych i nowoczesnych autobusów naszej marki to z pewnością ukłon w stronę mieszkańców miasta i jasny komunikat, że ich bezpieczeństwo i komfort życia władze cenią sobie najbardziej”, oznajmił Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service w dniu podpisania umowy.

Zgodnie z podpisaną umową elektrobusy trafią do Torunia w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy. Dołączą do ponad 120 pojazdów marki Solaris w mieście. We wrześniu tego roku władze MZK Toruń złożyły zamówienie na kolejne 8 sztuk Urbino 12, wyposażonych w silniki Euro 6, które wyjadą na ulice miasta w maju 2021.

Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Wyszogrodzki (Prezes MZK Toruń), Michał Zaleski (Prezydent Torunia), Maciej Wojeński (Wiceprezes Zarządu Ekoenergetyka - Polska S.A.), Petros Spinaris (Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o. odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service).

Solaris Bus & Coach

Wyświetlenia: 485

Stena Nordica wraca na linię promową Stena Line między Gdynią a Karlskroną

9.10.2020

LOTOS Spółki planują budowę elektrowni w Gdańsku

3.11.2020

PGNiG i LOTOS: pierwsze bunkrowanie statku gazem LNG w Szczecinie

6.11.2020

Wygrana Joe Bidena może zmienić dialog USA-Polska w kwestiach społecznych

16.11.2020

Wystartowała X edycja Programu Stażowego DACHSER Polska

16.11.2020

BM Reflex: Czy spadek cen ropy przełoży się na ceny paliw na stacjach?

30.10.2020
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Większa aktywność małych firm – sezonowa zwyżka czy nadrabianie strat?

26.10.2020

Grand Prix Turcji 2020 – Lewis Hamilton zdobywa siódme w karierze mistrzostwo świata kierowców Formuły 1 FIA

18.11.2020

Transformacja cyfrowa w erze post-pandemicznej: Open Source pomaga uczynić Twoją firmę bardziej odporną na nieoczekiwane zdarzenia

30.09.2020

FPP: Odmrożenie gospodarki to dobra decyzja

23.11.2020

Euro NCAP: najwyższe oceny za częściowo zautomatyzowane systemy wspomagające w Mercedesie GLE

13.10.2020

Premiera online nowego modelu autobusu elektrycznego marki Solaris

6.10.2020