FPP: Odmrożenie gospodarki to dobra decyzja

FPP: Odmrożenie gospodarki to dobra decyzja

23.11.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Należy wprowadzić wytyczne sanitarne dla branży gastronomicznej i fitness

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia zapowiadane przez rząd odmrożenie działalności sektora handlowego od 28 listopada. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że zostały przyjęte argumenty z naszej strony, udowadniające wysoki stopień profesjonalnego przygotowania przedsiębiorców z tej branży do zagwarantowania bezpieczeństwa swoim klientom i pracownikom. Do tej pory wiele placówek musiało być całkowicie zamkniętych – co w samej branży przekładało się na straty rzędu 200 mln zł dziennie, a w skali całej gospodarki prawie 700 mln zł na dobę.

Okres przed Bożym Narodzeniem jest czasem silnie wzmożonego popytu, kiedy generowana jest istotna część rocznych obrotów tej branży. Brak możliwości funkcjonowania w tym okresie wiązałby się ze stratami, które nie byłyby możliwe do odrobienia, stawiając pod znakiem zapytania istnienie wielu firm i miejsc pracy.

„Ponawiamy nasz apel o społeczną solidarność i odpowiedzialność, przejawiającą się w restrykcyjnym przestrzeganiu obowiązujących norm bezpieczeństwa sanitarnego i epidemiologicznego. Tylko w ten sposób możemy powstrzymać wzrost liczby zachorowań na COVID-19, a tym samym zapobiec wprowadzeniu drugiego lockdownu, którego konsekwencje dla gospodarki i społeczeństwa byłyby katastrofalne. To od zdyscyplinowania oraz odpowiedzialnej postawy przedsiębiorców i ich klientów zależy, czy możliwe będzie stosunkowo szybkie odmrażanie kolejnych branż, które obecnie z powodu ich zamknięcia walczą o przetrwanie” – podkreśla Marek Kowalski,przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Rządowy plan zakłada utrzymanie zamknięcia branży gastronomicznej i fitness co najmniej do 27 grudnia. Wiele firm nie przetrwa tak długiego okresu zamrożenia ich działalności – zwłaszcza, że uruchomienie wielu programów antykryzysowych planowane jest dopiero na styczeń, ze względu na to, że są one notyfikowane w Komisji Europejskiej. Podobnie jak w przypadku handlu, zapewnienie dystansu społecznego oraz przestrzegania pozostałych rygorystycznych zasad bezpieczeństwa w ich działalności jest możliwe i nie ma konieczności do uciekania się do tak radykalnych rozwiązań, jak zamrożenie całej branży. Dlatego apelujemy o szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branży gastronomicznej i fitness, których spełnienie pozwoliłoby na ponowne otwarcie ich działalności i obsługiwanie klientów. Tylko w ten sposób możemy pozwolić im na utrzymanie się na rynku, chroniąc miejsca pracy i minimalizując koszty gospodarcze pandemii.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP)

Wyświetlenia: 513

Daimler planuje rozdzielenie swojej działalności na dwa niezależne przedsiębiorstwa oraz wejście na giełdę z większościowym udziałem w Daimler Truck – na pierwszym planie elektromobilność i oprogramowanie dla pojazdów

8.02.2021

Polski rynek magazynowy po raz kolejny na europejskim podium

19.02.2021

Autobusy Scania w Jeleniej Górze

12.01.2021

Solaris przystępuje do Europejskiego Sojuszu na Rzecz Czystego Wodoru

12.01.2021

Paczkomat® InPost Urząd24 w Toruniu

16.02.2021

CEVA Logistics w konsorcjum globalnej dystrybucji szczepionek na COVID-19

28.01.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

DB Cargo Polska • PKP Energetyka • Razem dla Zielonej Kolei i ochrony klimatu

15.02.2021

Kuehne+Nagel zaprasza na kolejne darmowe webinaria z cyklu Incoterms dla zaawansowanych

8.02.2021

Kolejna inwestycja prośrodowiskowa LOTOSU

27.01.2021

Wysoka aktywność deweloperów w 2020 roku

28.01.2021

Otwarcie ofert na S6 Bobrowniki - Skórowo

26.01.2021

Mocny początek roku European Logistics Investment z trzema ukończonymi i w pełni wynajętymi projektami

4.02.2021