Michelin w Olsztynie od 25 lat

Michelin w Olsztynie od 25 lat

3.12.2020
Czas czytania ok. 3 minut

W środę 2 grudnia mija 25 lat odkąd olsztyńska fabryka opon stała się częścią Grupy Michelin. Dziś ten zakład jest największym producentem ogumienia w Polsce, a jednocześnie największym pracodawcą na Warmii i Mazurach. Firma zatrudnia ponad 5 tysięcy osób, produkuje około 11 milionów opon rocznie oraz eksportuje 85 proc. swojej produkcji do krajów na wszystkich kontynentach.

Grupa Michelin rozpoczęła działalność handlową w Polsce w 1994 roku, a 2 grudnia 1995 r. ówczesny Dyrektor Zarządzający Grupy Michelin François Michelin podpisał z Ministerstwem Przekształceń Własnościowych umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn.

W czasie 25 lat Grupa Michelin rozbudowała i zmodernizowała fabrykę w Olsztynie, by zwiększyć produkcję opon i półfabrykatów, a także rozbudować magazyny. Inwestycje pozwoliły też zwiększyć zatrudnienie. Integracja olsztyńskiej fabryki z Grupą Michelin zagwarantowała zakładowi dostęp do nowoczesnych technologii i organizacji pracy, a także zapewniła obecność na światowych rynkach.

Fabryka jest dziś jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Powierzchnia zakładu to 187 hektarów. Jako największa fabryka opon w Polsce zakład Michelin produkuje codziennie 35 tysięcy opon, czyli około 11 milionów opon rocznie. W Olsztynie wytwarzane jest ogumienie do samochodów osobowych, 4x4, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych marki Michelin, a także marek Kleber oraz BFGoodrich, również należących do Grupy Michelin.W fabryce powstają także formy do produkcji opon, kordy i mieszanka gumowa. Fabryka ma duży wpływ na gospodarkę regionu, ponieważ współpracuje z kilkuset podwykonawcami, których znaczna część to firmy z Warmii i Mazur.

Do fabryki należy też nowoczesne Centrum Logistyczne o powierzchni 90 tys. metrów kwadratowych, które jest jednym z największych magazynów Michelin na świecie i największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Dyrekcja Handlowa firmy znajduje się w Warszawie.

Michelin w Olsztynie inwestuje w liczne rozwiązania ekologiczne. Trwa budowa nowoczesnej ciepłowni, która umożliwi fabryce przejście na przyjazną dla środowiska energię gazową i spełnienie przyszłych wymagających norm unijnych. Firma wprowadza auta elektryczne w transporcie wewnętrznym, stosuje transport intermodalny, czyli połączenie transportu kolejowego i kołowego. Dzięki inwestycjom środowiskowym w ostatnich kilku latach fabryka dwukrotnie zmniejszyła zużycie wody, znacząco też ograniczyła ilość odpadów i zmodernizowała technologię ich utylizacji. Fabryka jest zakładem, który niemalże nie odnotowuje jakichkolwiek emisji na zewnątrz i ma wszystkie wymagane certyfikaty środowiskowe.

Jako największa firma w regionie Michelin Polska S.A. aktywnie wspiera lokalne placówki służby zdrowia, współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i szkołami technicznymi, wspiera działalność społeczną i sportową. Jest mecenasem wielu instytucji kulturalnych. W czasie minionych 25 lat Michelin zorganizował wiele akcji i programów edukacyjnych o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Można tu wymienić wieloletnie kampanie promujące bezpieczeństwo drogowe „Ciśnienie pod Kontrolą” i „Junior Bike” czy „Kilometry Pomocy” wspierające zakup najnowocześniejszego sprzętu leczniczego dla szpitali na Warmii i Mazurach.

Gala z okazji 25-lecia Michelin w Olsztynie odbędzie się on-line. Będzie ją można obejrzeć na stronie już 3 grudnia.

Michelin Polska

Dodatkowe informacje: https://www.michelin.pl/
Wyświetlenia: 650

Branżowy Barometr EFL na I kwartał 2021 Handel najbardziej odporny na COVID-19 wśród 6 badanych sektorów

9.02.2021

Partnerstwo między Consafe Logistics i Unifaun

27.01.2021

Pierwsze spotkanie: światowa, cyfrowa premiera nowego EQA w serwisie Mercedes me media

18.01.2021

Co dalej z akcjami CD Projektu?

15.02.2021

Mamy umowę z wykonawcą ostatniego odcinka S7 na terenie województwa małopolskiego

9.02.2021

Nowe specjalistki na pokładzie - 7R wzmacnia działy rozwoju i najmu

9.02.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Siedem kolejnych pojazdów Scania na elektrycznej autostradzie

2.02.2021

Drugie życie baterii

11.01.2021

Rusza akcja edukacyjna dla dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

18.01.2021

Grupa ROBYG – kontraktacja w 2020 roku

14.01.2021

EFL podwójnie nagrodzony przez sektor budowlany

15.02.2021

Pięć dni, pięć miast: podsumowanie prezentacji Solaris Urbino 12 hydrogen w Polsce

9.02.2021