Obwodnica Gostynia i Żodynia skierowane do realizacji

Obwodnica Gostynia i Żodynia skierowane do realizacji

4.12.2020
Czas czytania ok. 3 minut

Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłaliśmy ogłoszenia o przetargach na zaprojektowanie i budowę dwóch obwodnic - Żodynia w ciągu DK32 oraz Gostynia w ciągu DK12. Drogi mają powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

- Dzięki tym dwóm przetargom doszliśmy do dziesięciu, jakie w tym roku ogłosiliśmy z Programu budowy 100 obwodnic. Każdaz tych inwestycji to poprawa komfortu życia mieszkańców miejscowości, przez które obecnie przechodzą ruchliwe odcinki dróg krajowych. To również poprawa warunków dla ruchu tranzytowego, zarówno międzyregionalnego, jak i międzynarodowego. Ze swojej strony deklarujemy sprawne procedowanie przetargów i wyłonienie wykonawców, aby za 3-4 lata mieszkańcy i kierowcy mogli odetchnąć z ulgą - podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Każde z wysłanych do publikacji postępowań obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i budowę obwodnic.

Obwodnica Żodynia

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości około 3,3 km. Obwodnica Żodynia wyprowadzi z miejscowości ruch tranzytowy, koncentrujący się w ciągu DK32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.

Obwodnica Gostynia

W ramach budowy obwodnicy Gostynia powstanie nowy odcinek drogi klasy GP o długości 17 km i przekroju jedna jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz odcinkowo jeden kierunek poszerzony o drugi pas.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12.

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości Gostynia. Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, w szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego południowej Wielkopolski.

Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim

W ramach Programu w województwie wielkopolskim powstanie łącznie osiem obwodnic:

  • Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
  • Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
  • Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
  • Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,
  • Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,
  • Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72.

O Programie

W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

GDDKiA

Wyświetlenia: 553

Volvo Trucks podpisuje duże zamówienie z firmą Hama Polska na 2021 r.

7.01.2021

Nawierzchnia betonowa czy bitumiczna? Wybrać może wykonawca, GDDKiA wymaga jakości

5.02.2021

Żuraw dla południowo-wschodniej Azji

18.02.2021

Zadania inwestycyjne na sieci dróg w 2021 r.

11.02.2021

Menedżer przyszłości - menedżer społecznie odpowiedzialny

25.01.2021

Barometr EFL na I kwartał 2021 Stagnacja w inwestycjach, odbicie w zamówieniach – tak zapowiada się 2021 rok w opinii MŚP

19.01.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Rząd przyjął Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

24.02.2021

Niskosiarkowy diesel z LOTOSU dla statku badawczego

28.01.2021

Ponad 420 tysięcy złotych wsparcia dla WOŚP od sieci Circle K i jej klientów

8.02.2021

Branżowy Barometr EFL na I kwartał 2021 Zapowiada się dobre pierwsze półrocze dla budownictwa. Co druga firma liczy na poprawę kondycji

17.02.2021

Wilhelm Maybach - 175. rocznica urodzin „Króla konstruktorów”

8.02.2021

Serce Mercedesa „Made in Poland” na Walentynki

15.02.2021