BM Reflex: Koniec roku pod znakiem podwyżek cen paliw?

BM Reflex: Koniec roku pod znakiem podwyżek cen paliw?

21.12.2020
Czas czytania ok. 2 minut

Wszystko wskazuje na to, że koniec roku upłynie pod znakiem wyższych cen paliw. Z jednej strony droższa ropa, z drugiej strony widmo ograniczeń w przemieszczaniu mogą skutkować utrzymaniem wyższych cen paliw lub kolejnymi podwyżkami na przełomie roku.

W tym tygodniu rosły zarówno ceny benzyny jak i oleju napędowego. Podwyżki sięgały średnio 4 -5 gr/l benzyn i 6 gr/l diesla. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 4,55 zł/l, a bezołowiowa 98 kosztuje 4,86 zł/l, olej napędowy 4,51 zł/l i autogaz 2,17. Jedynie w przypadku autogazu notowaliśmy na części stacji większe obniżki cen, które wpłynęły na spadek średniej ceny LPG w kraju o 1 gr/l.

Prawdopodobnie w najbliższych dniach, jeszcze do świąt możemy obserwować dalsze wzrosty cen paliw na stacjach zwłaszcza oleju napędowego. Nie powinny rosnąć ceny LPG.

Na rynku ropy naftowej siódmy tydzień z rzędu kończymy wzrostami z tym, że ich skala nie jest już duża. W piątek 18 grudnia rano notowania lutowej serii kontraktów na ropę naftową Brent pozostają na poziomie około 51,50 USD/bbl tym samym w skali tygodnia ropa naftowa podrożała 1,5 USD/bbl.

Amerykańska ropa WTI jest obecnie około 3 USD/bbl tańsza od ropy naftowej Brent.

Ceny ropy naftowej mogą mieć jednak problem z kontynuacją wzrostów. Informacje na temat autoryzacji szczepionek przeciwko koronawirusowi,

kształtu polityki podażowej OPEC+ oraz oczekiwania zatwierdzenia kolejnego pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki zostały już bowiem w cenach zdyskontowane.

Po czwartkowym jednomyślnym głosowaniu panelu ekspertów amerykańskiej FDA wszystko wskazuje, że już tylko formalnością jest zatwierdzenie kolejnej szczepionki przeciwko koronawirusowi, opracowanej tym razem przez koncern Moderna.

Optymizm związany z wprowadzeniem szczepionek i ich realnym wpływem na popytową stronę rynku ropy naftowej próbuje studzić Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Jej zdaniem popyt pozostanie słaby przez dłużej i minie co najmniej kilka miesięcy zanim liczba osób zaszczepionych osiągnie punkt krytyczny niezbędny do poprawy mobilności i konsumpcji. Dlatego tez zdaniem IEA redukcja nadwyżki światowych zapasów ropy naftowej zajmie jeszcze cały przyszły rok i dopiero w grudniu światowy poziom zapasów ropy naftowej osiągnie wielkość sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. IEA jako kolejna po OPEC i amerykańskiej EIA zdecydowała się na rewizję w dół prognoz wzrostu konsumpcji. Zgodnie z najnowszymi szacunkami w przyszłym roku światowa konsumpcja wzrośnie 5,7 mln bbl/d do 97,1 mln bbl/d wobec spadku o 8,8 mln bbl/d w tym roku. Szacunki dla 2021 roku zostały tym samym zrewidowane w dół o 0,17 mln bbl/d. OPEC natomiast w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zrewidował w dół prognozy wzrostu popytu na ropę w 2021 roku łącznie o blisko 1 mln bbl/d.

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert

 BM REFLEX

Wyświetlenia: 550

Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę w przetargu na kolejny odcinek A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską

23.02.2021

Logistyka kontraktowa DACHSER Polska na Górnym Śląsku – okno na zachód i południe Europy

24.02.2021

Jakie inwestycje najlepiej napędzą popyt i odnowią gospodarkę?

28.01.2021

DACHSER wzmacnia własną sieć lotniczą, zwiększając swoje zdolności przewozowe w 2021 r.

2.02.2021

Rząd przyjął Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

24.02.2021

Zielona flota Scania w Słupsku

27.01.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

100 tysięcy miłośników motoryzacji w grupie Inter Cars

7.01.2021

Daimler planuje rozdzielenie swojej działalności na dwa niezależne przedsiębiorstwa oraz wejście na giełdę z większościowym udziałem w Daimler Truck – na pierwszym planie elektromobilność i oprogramowanie dla pojazdów

8.02.2021

Zagraniczne sądy respektują wyroki polskich arbitrów Polski arbitraż online wspiera polskich eksporterów

19.01.2021

Menedżer przyszłości - menedżer społecznie odpowiedzialny

25.01.2021

Niskosiarkowy diesel z LOTOSU dla statku badawczego

28.01.2021

Zawsze na czasie: samochody Mercedes-Benz nieustannie „się uczą” – bezprzewodowo

4.02.2021