Paliwa Dynamic idealne na nadchodzące mrozy

Paliwa Dynamic idealne na nadchodzące mrozy

7.01.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Zima to czas, w którym kierowcy powinni szczególnie zadbać o swoje samochody. Coraz niższa obecnie temperatura oraz zmienne warunki pogodowe sprawiają, że właściciele aut dostosowują swoje pojazdy do zimowych okoliczności. W tym czasie warto również zadbać o odpowiednie paliwo i olej napędowy.

W niskich temperaturach olej napędowy w naturalny sposób zaczyna mętnieć. W bardzo mroźne dni proces ten może zwiększyć zużycie paliwa lub nawet uniemożliwić rozruch. Dlatego olej napędowy produkowany w gdańskiej rafinerii, który jest dostępny na stacjach LOTOSU zawiera dodatki ułatwiające bezproblemową jazdę.

Zimą, przy wyborze oleju napędowego warto zwrócić uwagę na tzw. temperaturę mętnienia oraz temperaturę zablokowania zimnego filtra (CFPP). W Polsce, zgodnie z normą, w okresie zimowym CFPP limitowany jest na poziomie maksymalnie -20°C. Natomiast najbardziej wymagający klienci na stacjach sieci LOTOS znajdą również arktyczny olej napędowy premium Dynamic, który gwarantuje CFPP do -32°C oraz temperaturę mętnienia do -22°C. Ten drugi parametr gwarantowany jest tylko w arktycznym oleju premium (a nie w paliwie standardowym, gdzie temperatura mętnienia nie jest limitowana, a typowe wartości tego parametru wahają się w granicach -9 do -7°C). Dlatego podczas srogich mrozów warto stosować Dynamic, który zmniejsza się ryzyko blokady filtra paliwa przez kryształy parafin.

Paliwa premium z dodatkami

Oleje napędowe Dynamic zawierają także dodatki uszlachetniające. Depresatory – dodawane do oleju od początku października do połowy kwietnia – sprawiają, że w niskich temperaturach naturalny proces mętnienia paliwa jest utrudniony. Dzięki temu filtr paliwa łatwiej poradzi sobie z przepływem mniejszych kryształów parafin. Inne dodatki – WASA spowalniają opadanie na dół zbiornika już skrystalizowanych parafin. To ważne, bo paliwo zasysane jest z dołu zbiornika i jeśli jest tam warstwa parafin, to filtr może szybko się zapchać.

Oprócz tego, przez cały rok, do olejów napędowych dodawane są biocydy, które hamują rozwój bakterii i innych mikroorganizmów w zbiornikach. Powstające z nich osady również mogą zatkać filtry. Poza tym paliwa Dynamic mają pakiet dodatków, np. detergentów myjących silnik, antykorozyjnych, przeciwpiennych (oleje napędowe). Gdyby nie było tego ostatniego, to piana uniemożliwiłaby zatankowanie całego baku. Bez dodatków myjących w komorach spalania powstawałyby nagary (osady) obniżające sprawność silnika.

Trzy słowa o benzynie

W przypadku benzyn zwiększa się prężność tego paliwa przez dodanie większej ilości komponentów lekkich np. butanu. Wyższa prężność benzyny w jesienno-zimowym okresie pozwala bezproblemowo uruchomić silnik w niskich temperaturach. Latem prężność par może wynieść maksymalnie 60 kPa, a w okresie zimowym parametr ten osiąga maksymalnie 90 kPa.

Jak dbać o auto zimą?

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z niskimi temperaturami, kierowcy powinni pamiętać o kilku istotnych zasadach tankowania samochodu. Po pierwsze, warto tankować do pełna, ponieważ ogranicza to skraplanie się wody na ściankach zbiornika paliwa, zapobiegając jego korozji. Co więcej, właściciele aut z silnikami diesla przed pierwszymi mrozami powinni zadbać o pełen bak paliwa o parametrach zimowych, gdyż nawet domieszka paliwa letniego (które było tankowane przed 1 października) zimą, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, może zaszkodzić układowi paliwowemu. Co oczywiste, warto też w miarę możliwości trzymać samochód w garażu lub miejscu osłoniętym od wiatru, co zmniejszy ryzyko wychłodzenia paliwa.

Lotos Paliwa

Wyświetlenia: 403

Zimowy obiektyw GDDKiA. Drogi budowane i remontowane

25.01.2021

BM Reflex: Obniżek cen paliw na stacjach na razie nie będzie

8.02.2021

BM Reflex: Drogo, coraz drożej

15.02.2021

Drugie życie baterii

11.01.2021

Jak inspirująca może być strefa komfortu

24.02.2021

MICHELIN Pilot Sport Cup na wyposażeniu najnowszego Porsche 911 GT3

17.02.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Program budowy 100 obwodnic - sprawdzamy postęp prac rok po starcie Programu

8.02.2021

Rusza akcja edukacyjna dla dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

18.01.2021

Logistyka kontraktowa DACHSER Polska na Górnym Śląsku – okno na zachód i południe Europy

24.02.2021

Jakie inwestycje najlepiej napędzą popyt i odnowią gospodarkę?

28.01.2021

Działająca na rynku europejskim od ponad trzydziestu lat firma LINK wzbogaciła swoją flotę o 20 ciągników DAF XF FT. To pierwsza partia, z kontraktu na dostawę 83 nowych pojazdów DAF w bieżącym roku

13.01.2021

ASBIS Poland ma nowe biuro

18.02.2021