Umowa na dokumentację obwodnicy Słupska i Kobylnicy

Umowa na dokumentację obwodnicy Słupska i Kobylnicy

2.02.2021
Czas czytania ok. 2 minut

Sporządzenie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 przewiduje podpisana dziś umowa. Przygotowanie inwestycji jest realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obowiązki wykonawcy

Przedmiotem podpisanej dziś z firmą Europrojekt Gdańsk umowy jest wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (tzw. STEŚ-R) oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji (DŚU). Gotowe opracowanie będzie w przyszłości podstawą do realizacji trasy w formule Projektuj i buduj. Koszt opracowania dokumentacji wynosi 2,9 mln zł.

Bezpieczeństwo i komfort

Obecna droga krajowa nr 21 przechodzi przez ścisłe centrum Słupska i Kobylnicy. Celem wybudowania tej obwodnicy jest stworzenie bezpiecznego odcinka trasy, zapewniającego usprawnienie dalekobieżnego ruchu drogowego, odciążenie Słupska i Kobylnicy od uciążliwego dla mieszkańców ruchu tranzytowego, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrona środowiska. Obwodnica Słupska i Kobylnicy będzie miała parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP) wraz z wszelkimi niezbędnymi obiektami i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska.

Głos obywateli

W trakcie przygotowywania dokumentacji będą organizowane spotkania informacyjne dla mieszkańców, by poznać ich opinie na temat przebiegu i kształtu trasy.

Program budowy 100 obwodnic w woj. pomorskim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic:

- Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),

- Człuchowa w ciągu drogi krajowej nr 22/25 (trwa przetarg na STEŚ-R),

- Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 (została podpisana umowa na STEŚ-R),

- Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 (jest sporządzone Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ); trwają przygotowania do złożenia wniosku o wydanie DŚU),

- Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 (trwa przetarg na koncepcję programową z wariantowaniem i przygotowaniem projektu budowlanego).

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

GDDKiA

Wyświetlenia: 578

Adara nowym najemcą w 7R City Flex Warsaw Airport I

13.04.2021

Kto kupuje mieszkania w pandemii

5.03.2021

ROBYG – drugi etap wrocławskiego osiedla Wojszyckie Alejki w sprzedaży

13.04.2021

Fracht FWO Polska zwiększa zatrudnienie i przedstawia kierunki rozwoju

23.02.2021

Walter Herz zmienia nie tylko logo

24.02.2021

Opole inwestuje w elektryczne Solarisy

29.03.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Czas na ogród - ostatni moment na dostawy do marketów budowlanych

16.03.2021

Shell Helix Ultra 0W – pierwszy olej silnikowy neutralny emisyjnie

9.03.2021

Rodzina Ford Trucks Polska powiększa się o kolejnego dealera

1.04.2021

Wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S11 Szczecinek - Piła złożony

4.03.2021

Biura na karuzeli zmian

23.02.2021

Volvo Trucks Polska wprowadza do kraju pierwsze w pełni elektryczne pojazdy ciężarowe

8.03.2021