Zawsze na czasie: samochody Mercedes-Benz nieustannie „się uczą” – bezprzewodowo

Zawsze na czasie: samochody Mercedes-Benz nieustannie „się uczą” – bezprzewodowo

4.02.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Dzięki zdalnym aktualizacjom „Over the air”, Mercedes-Benz poszerza możliwości utrzymania aktualności oprogramowania i systemów samochodu. To, co zaczęło się od modeli Mercedesa w USA w 2013 r., w przypadku systemu informacyjno-rozrywkowego MBUX jest dziś standardem. Jak dotąd przeprowadzono już około 12 milionów zdalnych aktualizacji aut z gwiazdą. Wielu użytkowników pojazdów z MBUX-em może odwiedzić wirtualny sklep Mercedes me Store i dobrać kolejne usługi oraz opcjonalne dodatki. Efekt: dzięki bezprzewodowym aktualizacjom zakupiony już samochód można wzbogacić o nowe funkcje.

Aktualizacja map samochodowej nawigacji rozpoczęła się od Klasy E, w 2016 r. To, co wcześniej wymagało włożenia nośnika danych (np. płyty DVD) albo wizyty w serwisie, teraz odbywa się automatycznie i bezprzewodowo, co 3 miesiące – o ile tylko użytkownik aktywował taką usługę w portalu Mercedes me.

„Bezprzewodowe aktualizacje nie są dla nas niczym nowym. Nasze wieloletnie doświadczenie i wiele z sukcesem przeprowadzonych kampanii OTA sprawiają, że nasi klienci zawsze mają w swoich samochodach najnowsze oprogramowanie. Zdalna komunikacja nie tylko pozwala na aktualizacje oprogramowania w sprzedanych już autach, ale też na wprowadzanie funkcji, których jeszcze nie wynaleziono. Dzięki temu z biegiem czasu pojazd staje się coraz bardziej użyteczny” – powiedział Georges Massing, szef działu cyfrowego pojazdu i cyfrowej mobilności w Mercedes-Benz AG.

Jak działa taka bezprzewodowa komunikacja? Gdy tylko Mercedes-Benz udostępni nową aktualizację, na centralnym ekranie pojawia się odpowiedni komunikat; pobieranie i instalacja aktualizacji przebiegają w tle. Co ważne, użytkownik musi wtedy ponownie wyrazić zgodę na aktywację. W ten sposób samochód ma zawsze „świeże” oprogramowanie. Do przesyłania danych Mercedes-Benz wykorzystuje mobilną (komórkową) technikę radiową i zainstalowany w aucie moduł komunikacyjny – to najbezpieczniejszy sposób.

Ponadto użytkownik może rezerwować w sklepie Mercedes me Store dodatkowe funkcje samochodu, np. interfejsy do integracji ze smartfonem CarPlay lub Android Auto, a także In-Car Office lub radio cyfrowe DAB+. Można tam również szybko i łatwo odnowić usługi, których abonament wygasł.

Jednak niektóre funkcje i usługi nie będą nawet wymagały aktualizacji w samochodzie – a to dlatego, że MBUX jest systemem hybrydowym i korzysta z danych i oprogramowania przechowywanego zarówno w pojeździe, jak i w chmurze. Dotyczy to np. asystenta głosowego „Hej Mercedes”, który dzięki połączeniu z chmurą nieustannie uczy się nowych słów i zwrotów. Oczywiście odpowiedzi na pytania takie jak „Gdzie jest najbliższa pizzeria?” lub „Jak wypadła dziś narodowa reprezentacja w piłce nożnej?” również polegają na najnowszych informacjach z chmury.

Ponadto samochód stale odbiera najnowsze informacje o ruchu drogowym i pogodzie, w tym powiązane dane, takie jak grubość warstwy śniegu na terenach narciarskich.

Obecnie posiadacze Klasy A, którzy używają MBUX-a od 2018 r., mogą skorzystać z dodatkowych usług strumieniowania muzyki TIDAL i Amazon Music, a także z dostępu do sklepu Mercedes me Store przez MBUX. W zależności od wieku samochodu producent udostępnia coraz więcej funkcji do pobrania.

Kolejny krok w strategii aktualizacji Mercedes-Benz reprezentuje nowa Klasa S. Jej elektroniczna architektura pozwala na bezprzewodową aktualizację ponad 50 jednostek sterujących samochodu oraz całego systemu MBUX, w tym interfejsu centralnego wyświetlacza, bez wizyty w serwisie.

Wyświetlenia: 540

Biometan wTurynie: pierwsza stacja tankowania bio-LNG ibio-CNG wpółnocno-zachodnich Włoszech

19.03.2021

Złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla S12 od Radomia do Puław

12.03.2021

Prąd na kartę paliwową

23.02.2021

Hillebrand wdraża nowoczesne metody odzysku i recyklingu flexitanków

24.02.2021

Nagroda Jamesa Dysona – Po raz pierwszy w Polsce!

17.03.2021

ID Logistics rozbudowuje procesy e-commerce w Krajkowie – zwiększa zatrudnienie o ponad 50 proc. i wdraża kolejne automatyzacje

15.04.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

VOX wprowadza się do SEGRO Logistics Park Poznań, Gądki

15.04.2021

Czy zmiana przepisów budowlanych wpłynie na ceny mieszkań

12.03.2021

Specjał wynajmuje 6.500 mkw. w Czeladzi

17.03.2021

Co druga szczepionka na świecie marnuje się

15.04.2021

Goodyear prezentuje EfficientGrip Cargo 2– trwałe rozwiązanie dla lekkich pojazdów dostawczych

25.03.2021

Nowa Klasa C z najnowszą, zawsze aktualną generacją systemu MBUX

5.03.2021