Michelin buduje zakład recyklingu zużytych opon

Michelin buduje zakład recyklingu zużytych opon

8.03.2021
Czas czytania ok. 2 minut

Grupa Michelin rozpoczyna budowę swojego pierwszego zakładu recyklingu opon. Inicjatywa jest prowadzona we współpracy ze szwedzką firmą Enviro, która opracowała opatentowaną technologię odzyskiwania sadzy, ropy, stali i gazu ze zużytych opon. Zakład, który powstaje w Chile w regionie Antofagasta, będzie przetwarzać wycofane z użytku opony w celu odzyskania i ponownego wykorzystania wszystkich składników znajdujących się w ogumieniu.

Ośrodek nowej generacji jest pierwszą tego typu inwestycją w strukturach spółki i stanowi istotny przełom w przemyśle oponiarskim. Innowacyjny zakład powstaje w ramach joint venture ze szwedzką firmą Enviro [1] , a w jego budowę zainwestowanych zostanie ponad 30 milionów dolarów. Prace budowlane rozpoczną się w 2021 roku, natomiast uruchomienie procesu recyklingu planowane jest na rok 2023.

Ośrodek Michelin będzie w stanie przetwarzać 30 000 ton opon budowlanych rocznie, czyli prawie 60 proc. ogumienia tego typu wycofywanego każdego roku z eksploatacji w Chile. Stare opony będą odbierane bezpośrednio od klientów, a następnie transportowane do zakładu, gdzie zostanie pocięte i poddane obróbce. Dzięki innowacyjnym procesom recyklingu zakład Michelin będzie wspierał gospodarkę cyrkularną i umożliwi odzyskiwanie wszystkich składników znajdujących się w zużytych oponach.

Technologia firmy Enviro pozwoli na wytworzenie wysokiej jakości materiałów, takich jak sadza, olej do pirolizy, gaz i stal nadających się do dalszego wykorzystania. Obecne plany zakładają ponowne użycie 90 proc. odzyskanych składników, które trafią do różnych produktów na bazie gumy, np. opon, taśm przenośnikowych i produktów antywibracyjnych. Pozostałe 10 proc. zostanie wykorzystane bezpośrednio przez zakład do wytworzenia ciepła i energii elektrycznej na własny użytek.

Przyszły ośrodek recyklingu jest w pełni zgodny ze zobowiązaniem Grupy Michelin i jej koncepcją VISION, które mają na celu używanie do produkcji opon coraz większej ilości zrównoważonych materiałów. Partnerstwo z firmą Enviro to kolejna współpraca spośród wielu wcześniejszych inicjatyw podejmowanych przez Michelin, których nadrzędnym założeniem jest tworzenie i rozwijanie systemów recyklingu zużytych opon, a także odpadów z tworzyw sztucznych.

- Dzięki joint venture z firmą Enviro możemy z dumą ogłosić budowę pierwszego zakładu recyklingu w Grupie Michelin. Jest to ważny krok, który pozwoli nam oferować rozwiązania nowej generacji, jednocześnie rozwijając nową działalność w ramach naszej spółki. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma chilijskimi klientami wydobywczymi zmierzające do podpisania długoterminowych kontraktów. Rozwijając technologię Enviro, oferujemy narzędzia wspierające ich cele środowiskowe i umożliwiające rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – powiedział Sander Vermeulen, wiceprezes ds. marketingu i rozwoju biznesowego oraz strategii w linii biznesowej High-Tech Materials.

Grupa Michelin

[1]Stosowne umowy muszą zostać zatwierdzone przez właścicieli Enviro na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu (NWZ).

Wyświetlenia: 657

Energia z wiatru i słońca od SEGRO

8.04.2021

Tajniki Muzeum Mercedes-Benz: CB radio

25.03.2021

Ekologiczne rozwiązania SEGRO ponownie wśród Dobrych Praktyk

27.04.2021

DACHSER ze wzrostem zaufania klientów i satysfakcjonującymi wynikami rocznymi

16.04.2021

9 na 10 firm logistycznych liczy na wzrost obrotów. W handlu i produkcji nadzieja na poprawę koniunktury

21.04.2021

Terminal i magazyn PEKAES w nowej lokalizacji na Pomorzu

22.03.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Textar walczy z podróbkami produktów do pojazdów ciężarowych

23.03.2021

VOX wprowadza się do SEGRO Logistics Park Poznań, Gądki

15.04.2021

Volvo na 3 miejscu Rankingu Poland's Best Employers 2021 w kategorii Motoryzacja

27.04.2021

0,005km/km2 ¬– polska sieć autostrad nadal ma problemy z gęstością. Budujemy, ale drogo i powoli

19.04.2021

Umowy na dokumentację dla obwodnic Przemyśla i Miejsca Piastowego podpisane

26.04.2021

Pustostany w Krakowie najwyższe od 10 lat

5.05.2021