Nie tylko układają beton w tunelu

Nie tylko układają beton w tunelu

17.03.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Mróz przystopował na chwilę układanie betonowych warstw konstrukcji nawierzchni, ale od poniedziałku roboty znów ruszyły. W tunelu pod Ursynowem, w ciągu S2 Południowej Obwodnicy Warszawy, montowane są również betonowe okładziny ścian oraz wyposażenie techniczne obiektu.

Maszyna i obsługujący nią pracownicy mozolnie wędrują południową nitką tunelu od zachodniego do wschodniego portalu, pracując 24 godziny na dobę. Zostawiają za sobą białą nitkę na połowie szerokości nawy tunelu, na którą po kilkunastu godzinach wkraczają maszyny z obrotowymi szczotkami do odkrywania kruszywa w betonowej nawierzchni. Kolejnym etapem jest nacinanie nawierzchni specjalnymi piłami do betonu. Kombajn do układania nawierzchni przejdzie przez 2300 m południowej nawy tunelu i następnie wjedzie do nawy północnej. Pod koniec stycznia br. położono w niej około 1 km betonowej nawierzchni na połowie szerokości jezdni i teraz położony zostanie brakujący odcinek. Kombajn do układania betonu przejdzie jeszcze raz przez obie nawy, układając nawierzchnię na pozostałej szerokości jezdni.

Na przełomie lutego i marca ukończono układanie warstw konstrukcji nawierzchni z kruszywa oraz podbudowy z betonu. To umożliwia teraz pracę 24 godziny na dobę przy układaniu docelowej betonowej nawierzchni w tunelu. Zakończono prace konstrukcyjne związane z budową chodników oraz elementów betonowych odwodnienia liniowego. Kontynuowane są prace związane z budową podwaliny i montażem okładzin ścian tunelu. Betonowe panele okładzin zamontowano na długości ok. 900 m. Do ścian szczelinowych w tunelu mocowane są kolejne uchwyty montażowe, a na murach przy wlotach do tunelu stelaż, na którym zamocowane zostaną okładziny akustyczne. Pod sufitem montowane są oprawy oświetleniowe oraz realizowane są prace teletechniczne związane z trasowaniem instalacji monitoringu i systemów ostrzegawczych. Wykonawca montuje również system nagłośnienia. W niszach alarmowych układana jest kostka betonowa. Trwa montaż drzwi do pomieszczeń technicznych w tunelu. Pod sufitem zamontowano wentylatory strumieniowe.

Na powierzchni

Na obu węzłach trwa montaż wypełnień ekranów akustycznych, a na obiektach mostowych wykonywane są roboty wykończeniowe. Przy al. KEN, ul. Rosoła oraz na odcinku Rosoła - Cynamonowa wykonywane są roboty drogowe i brukarskie.

W budynku, w którym będzie się mieściło Centrum Zarządzania Tunelem, a docelowo także Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem, rozpoczęto montaż wyposażenia. Finiszują prace związane z budową stacji wentylatorowych i transformatorowych przy obu portalach tunelu.

Zaawansowanie prac na ursynowskim odcinku S2 POW to ok. 89 proc. Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy wydłużono czas na ukończenie robót do końca marca 2021 r. Powodem wydłużenia czasu na ukończenie była m.in. długotrwała procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz proces zawierania umów z gestorami sieci. Kierowcy pojadą tunelem w II kwartale 2021 r., po zakończeniu odbiorów i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

GDDKiA

Wyświetlenia: 464

Jak będzie wyglądała polska energetyka bez węgla?

10.05.2021

European Logistics Investment rozpoczyna budowę centrum logistycznego na Śląsku o powierzchni 100 tys. mkw.

22.04.2021

Cykl filmów na temat ekojazdy Mercedes-Benz Polska – jak jeździć bardziej ekonomicznie i ekologicznie?

6.04.2021

Słuchawki Xiaomi za zakup akumulatorów Exide

7.04.2021

Nowa Klasa C: zelektryfikowane układy napędowe i hybrydy plug-in o zasięgu ok. 100 km

23.03.2021

DSV Solutions ponownie stawia na Sosnowiec

15.04.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Pomagamy warsztatom wspierać środowisko i zyskiwać na recyklingu

23.03.2021

Kolejne 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S3 dostępne dla kierowców

29.04.2021

Mercedes-EQ rozpoczyna produkcję akumulatorów do nowego modelu EQS i wzbogaca swoje doświadczenie w dziedzinie elektromobilności

29.03.2021

Ekologiczne rozwiązania SEGRO ponownie wśród Dobrych Praktyk

27.04.2021

„E-sport to także sport” – nowy odcinek podkastu „Pół godziny z gwiazdą” i nowy prowadzący

7.05.2021

Dlaczego firmy decydują się na relokację zakładów produkcyjnych do Polski?

19.04.2021