Wyjątkowo kosmiczna dostawa Hillebrand - wino w nowej przestrzeni i rzeczywistości

Wyjątkowo kosmiczna dostawa Hillebrand - wino w nowej przestrzeni i rzeczywistości

22.03.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, podjął się zorganizowania wyjątkowej dostawy wina. Przewożonym ładunkiem było 12 butelek Bordeaux Grand Cru rocznik 2000, które … były w przestrzeni kosmicznej i odbyły niesamowitą podróż pozaziemską.

Zanim eksperci Hillebrand dostarczyli je z Huston (USA) do Bordeaux (Francja), butelki z winem przebywały w przestrzeni kosmicznej, 400 km od Ziemi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, okrążającej naszą planetę 15 razy dziennie. Butelki z winem Bordeaux Grand Cru rocznik 2000 zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną w ramach projektu CommuBioS, stanowiącego część pierwszego kompleksowego programu badawczego Mission WISE. Za jego realizację odpowiada Space Cargo Unlimited, europejski startup założony przez prywatnych inwestorów i entuzjastów kosmosu. W ramach programu prowadzone są badania naukowe mające na celu sprawdzenie w jaki sposób ekstremalne warunki mogą wpływać na chemiczne i sensoryczne właściwości wina. Podobnym badaniom poddano też 320 pojemników Cabernet. Jak wyjaśnia Space Cargo Unlimited „Mission WISE jest pierwszym kompleksowym, prywatnym programem badawczym przeprowadzanym w przestrzeni kosmicznej, którego celem jest ponowne zdefiniowanie przyszłości rolnictwa na Ziemi”. W ramach prowadzonych badań mają być opracowane nowe modele i technologie przyszłości dla rolnictwa i żywności, z wykorzystaniem oddziaływania mikrograwitacji na kompleksowe systemy biologiczne.

Z kosmosu do Bordeaux

Najpierw wino z Bordeaux zostało załadowane na statek kosmiczny Dragon amerykańskiej firmy SpaceX, startujący z Przylądka Canaveral na Florydzie 2 listopada 2019 roku. Przez 438 dni i 19 godzin znajdowało się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, poruszającej się z prędkością 27 580 km/h, w zerowej grawitacji i pod wpływem dużego promieniowania słonecznego. W tym czasie butelki z winem przebyły dystans ok. 290 000 000 km, co równa się 7 250 okrążeniom Ziemi.

Tuż po wylądowaniu na Ziemi, wino zostało dostarczone z Huston do Instytutu ISVV (Institut Superieur de la Science et du Vin) w Bordeaux we Francji, gdzie poddawane jest dalszym badaniom i analizie organoleptycznej. Koordynację i przygotowanie specjalnej dostawy z USA do Francji powierzono ekspertom Hillebrand, którzy musieli ją precyzyjnie zaplanować i zadbać o to, aby ładunek bezpiecznie i w określonym czasie dotarł do zespołów badawczych.

„Współpraca z firmą Hillebrand, która od razu pozytywnie zareagowała na naszą szczególną prośbę, była dużą przyjemnością" podkreśla Nicolas Gaume, CEO i współzałożyciel Space Cargo Unlimited. „Wartość i sposób obsługi tej niezwykłej przesyłki były rzeczywiście wyjątkowe. Renoma przewoźnika i jakość usług znakomicie spełniły nasze oczekiwania”.

Hillebrand – światowy ekspert w transporcie wina od 177 lat

Kluczowe znaczenie przy realizacji tego projektu odegrało doświadczenie i know-how ekspertów firmy Hillebrand, która od 177 lat specjalizuje się w organizacji transportów i zarządzaniu globalnymi łańcuchami dostaw wina, od pojedynczych butelek po beczki i dostawy masowe. Hillebrand jest też światowym liderem w stosowaniu nowoczesnych oraz zintegrowanych systemów i rozwiązań, słynącym z innowacyjnego podejścia i stosowania opatentowanych technologii gwarantujących bezpieczne dostawy wina oraz innych alkoholi. Przykładem autorskich rozwiązań Hillebrand, stosowanych w transportach masowych, są różnego rodzaju flexitanki, jak flexitank Pulse czy VinLinery, termostatyczne folie, które nie tylko utrzymują stałą temperaturę podczas transportu, ale też minimalizują wycieki i zapewniają ochronę przed zanieczyszczeniem i zapachami.

Hillebrand

Wyświetlenia: 467

Drążymy cztery tunele na budowie S1 pomiędzy Milówką a Przybędzą

26.04.2021

FPP: Jak usprawnić prace PFRON i ZUS?

22.04.2021

Kazachstan i Macedonia: nowy standard tankowania na Jedwabnym Szlaku

6.04.2021

Co druga szczepionka na świecie marnuje się

15.04.2021

Organizujemy badania porównawcze urządzeń do diagnostyki nawierzchni

16.04.2021

ID Logistics przyspiesza rozwój na rynku usług logistycznych w Niemczech

30.04.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Kolejne wyzwanie Andrzeja Bargiela

19.04.2021

European Logistics Investment rozpoczyna budowę centrum logistycznego na Śląsku o powierzchni 100 tys. mkw.

22.04.2021

Rząd powinien wydłużyć termin składania zeznań podatkowych

21.04.2021

Nowa Klasa C: zelektryfikowane układy napędowe i hybrydy plug-in o zasięgu ok. 100 km

23.03.2021

Pierwsze nowe modele FH zamówione i dostarczone do Polski z seryjnej produkcji trafiają do FULIMPEX Sp. z o.o.

13.04.2021

Dostawcy doceniają partnerskie relacje z Inter Cars

16.04.2021