Pomagamy warsztatom wspierać środowisko i zyskiwać na recyklingu

Pomagamy warsztatom wspierać środowisko i zyskiwać na recyklingu

23.03.2021
Czas czytania ok. 4 minut

Kwestie ochrony środowiska to temat, który coraz mocniej wybrzmiewa również w branży motoryzacyjnej. Właściciele serwisów pod groźbą wysokich kar administracyjnych, muszą dostosowywać się do nowych przepisów, które narzucają na nie coraz to inne obowiązki. Z pomocą przychodzi program Bio Service, stworzony przez Inter Cars. W czym może on pomóc właścicielom warsztatów?

W wyniku funkcjonowania każdego warsztatu powstają odpady. Wystarczy przejść się po dowolnym serwisie samochodowym lub motocyklowym, aby zauważyć m.in. zużyte filtry oleju i powietrza, stare płyny eksploatacyjne, pozostałości po opakowaniach, zużyte świetlówki, wymieniony sprzęt elektroniczny czy też stare akumulatory.

Kiedyś wytwarzane przez warsztaty odpady były dla nich jedynie problemem. Ale od kilku już lat zauważamy zmianę w postrzeganiu tego zagadnienia. Wielu przedsiębiorców, z którymi współpracujemy dostrzega, że znaczna część z wytwarzanych odpadów musi ponieść opłatę recyklingową. Dzięki odpowiedniej selekcji zużytych materiałów i sprzętów można zniwelować koszty przez dodatkowe przychody np. na akumulatorach i tarczach hamulcowych.

Wojciech Kopacz, Menedżer Projektu Bio Service

Dodatkowe przychody to tylko jeden z elementów wpływający na coraz większą ekologiczną świadomość właścicieli warsztatów.

W branży motoryzacyjnej kwestie środowiskowe są bardzo ważne. Przykładowo producenci samochodów przykładają coraz większą wagę do produkcji aut przyjaznych naszej planecie, m.in. wyposażając je w system start-stop, czyli układ, który automatycznie włącza i wyłącza silnik w czasie postoju. Podobnie jest w przypadku właścicieli warsztatów, którzy także starają się wprowadzać w swojej działalności jak najwięcej rozwiązań prośrodowiskowych.

Wojciech Kopacz

Poza dobrowolnymi działaniami właścicieli warsztatów, nie można zapominać o obowiązkach prawnych, które narzucają na przedsiębiorcę (właściciela warsztatu samochodowego lub motocyklowego – wytwórcę odpadów) właściwy sposób gospodarowania odpadami. Prawidłowość tego procesu kontroluje Inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Bio Service pomaga zarządzać odpadami

Inter Cars ma pełną świadomość istotności kwestii środowiskowych dla warsztatów.

Wiemy, że właściciele warsztatów chcą być coraz bardziej eko. Jednak wiele osób pracujących w branży motoryzacyjnej sygnalizuje nam, że rzetelna i zgodna z prawem gospodarka odpadami bywa dla nich uciążliwa i czasochłonna. Dlatego, chcąc być dla nich jak największym wsparciem, stworzyliśmy usługę Bio Service.

Wojciech Kopacz, Menedżer Projektu Bio Service

W ramach programu Bio Service, Inter Cars zajmuje się kompleksowym odbiorem odpadów warsztatowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Po otrzymaniu z serwisów zużytych części, olejów, akumulatorów i opon, są one przekazywane do profesjonalnej utylizacji, albo do recyklingu. Dzięki temu serwisy samochodowe i motocyklowe nie tylko mocniej dbają o ochronę środowiska, ale również mogą pozyskać dodatkowe przychody z tytułu zwrotu zużytych produktów.

Bio Service to także program lojalnościowy dla współpracujących warsztatów, w którym Inter Cars częściowo refinansuje koszty utylizacji na podstawie zakupów produktów. Kolejnym przykładem korzyści mogą być zużyte akumulatory czy tarcze hamulcowe. Gdy właściciele warsztatów decydują się na ich przekazanie do Bio Service, otrzymują przelew na konto.

BS BIO, czyli aplikacja do obsługi gospodarki odpadami

W ramach programu Bio Service udostępniony został także program BS BIO. Jest to aplikacja komputerowa, która umożliwia warsztatom szybkie i łatwe zamawianie usług odbioru odpadów. System automatycznie podlicza koszty, a jeśli w zgłoszeniu znajdują się pozycje podlegające zapłacie i odsprzedaży, przelicza dane i pokazuje kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić operatorowi lub jaką się od niego otrzyma.

Oprócz zgłaszania odpadów w systemie można również skorzystać z doradztwa w zakresie ochrony środowiska, a także zamówić konkretną usługę, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów, decyzje środowiskowe, czy szkolenia BHP.

Podsumowując zalety Bio Service, program zapewnia:

  • dostęp do specjalistów z zakresu ochrony środowiska,
  • wsparcie w dopełnieniu niezbędnych formalności, związanych z gospodarowaniem odpadami,
  • pojemniki do gromadzenia odpadów,
  • odbiór odpadów przez wyspecjalizowane cysterny do załadunku oleju i samochody skrzyniowe z windą do przewozu pozostałych odpadów warsztatowych,
  • pomoc w przygotowaniu podstawowych dokumentów, związanych z gospodarką odpadami,
  • wynajem i czyszczenie odzieży roboczej.

Więcej o programie można się dowiedzieć na stronie: www.bio-service.pl.

Inter Cars

Wyświetlenia: 662

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

6.05.2021

Ponowne wykorzystanie i recykling baterii: krytyczne wyzwania dla sektora motoryzacyjnego

22.04.2021

Kierowco uśmiechnij się - nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą!

2.04.2021

Mercedes-Benz Vans rozszerza swoje portfolio produktów dla rodzin oraz miłośników sportu i rekreacji

11.05.2021

GEFCO podsumowuje CSR 2020 – rok wyzwań i satysfakcji z projektów społecznych

12.05.2021

FB Antczak generalnym wykonawcą pierwszego magazynu na terenie LOOGIC Park Radomsko

23.03.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Nowy Mercedes-Benz klasy S doceniony zarówno przez ekspertów, jak i pasjonatów

22.04.2021

Hellmann Worldwide Logistics we współpracy in-house logistics z "Grupą Żywiec"

11.05.2021

Nowy EQS: elektromobilność z pasją

7.04.2021

O krok od podpisania umów na dwa odcinki A2 Siedlce - Biała Podlaska

29.03.2021

Rozpoczęły się pierwsze prace na budowie obwodnicy Smolajn

20.04.2021

ROBYG wprowadza do sprzedaży 6. etap osiedla Mój Ursus

18.03.2021