Znaczenie etykiet w kontekście efektywności logistyki

Znaczenie etykiet w kontekście efektywności logistyki

31.03.2021
Czas czytania ok. 4 minut

Na skutek pandemii i związanych z nią obostrzeń ograniczających handel stacjonarny, zainteresowanie zakupami online znacznie zyskało na popularności. Szacuje się, że wzrost liczby zamówień wzrósł aż o 74% w porównaniu do okresu sprzed SARS-CoV-2[1]. Zamknięcie galerii i butików przyczyniło się do wzmożonych zakupów przez Internet, a co za tym idzie, do dynamicznego rozwoju firm logistycznych i przewoźników. Zostali oni postawieni przed nie lada wyzwaniem - musieli nie tylko w elastyczny sposób dostosować się do zmieniających się regulacji zapewniając przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i klientom, ale przede wszystkim zmierzyć się z dostarczaniem znacznie większego wolumenu przesyłek[2].

Wzrost zainteresowania handlem elektronicznym, wywołany przez obostrzenia pandemiczne, przyspieszył rozwój tego rynku o 5 lat w niespełna rok, a blisko połowa klientów (45%)[3] otrzymała dużo więcej paczek niż przed lockdownem. Należy więc zastanowić się, jaki jest klucz do dalszego rozwoju firm transportowo-logistycznych, aby zachować wysokie standardy usług i efektywności, przy jednoczesnym wykorzystaniu dostępnych technologii druku. Kluczowym elementem procesu wysyłki jest zadbanie o etykiety wysyłkowe. Każdego roku w krajach UE zamawia się średnio ok. 4 mld przesyłek internetowych, niestety ok. 3%[4] z nich pozostaje niedoręczonych, a najczęstszą tego przyczyną jest nieczytelna, zgubiona lub uszkodzona etykieta. Ten procent wydaje się niewielki, jednak w przeliczeniu na sztuki daje nam to blisko 120 milionów[5] niedoręczonych zamówień – w większości przypadków właśnie z powodu wady etykiety.

Wystarczy, że fragment kodu kreskowego stanie się nieczytelny i cała ścieżka dotarcia paczki do zamawiającego znacznie się komplikuje. Częstym błędem jest również złe oznakowanie lub druk w nieprawidłowym formacie. Wniosek jest jeden – przesyłka nie dotrze do swojego właściciela bez czytelnej i prawidłowej etykiety wysyłkowej. W związku z powyższym niezbędne jest zastosowanie rozwiązania, które minimalizuje występowanie błędów. Logistyka w centrach dystrybucji i w procesie dostawy jest skomplikowana, a w każdym punkcie podróży etykieta na przesyłce musi być skanowana lub przetwarzana – oznacza to, że powinna być wytrzymała i czytelna podczas całego procesu. Idealnym rozwiązaniem, które nie tylko usprawnia pracę w firmie logistycznej, ale również gwarantuje doskonałą jakość etykiet, jest zastosowanie drukarki specjalizującej się właśnie w takich wydrukach.

Kolejnym kluczowym elementem, jest strategiczne rozmieszczenie urządzeń drukujących tak, aby przygotowanie przesyłek do wysyłki przebiegało sprawnie. W dużych centrach dystrybucji bardzo ważną rolę odgrywają etykiety nie tylko na przesyłki indywidualne, ale również na całe palety, a także wszelkie oznaczenia, identyfikatory produktów, w związku z tym ilość potrzebnych rodzajów wydruków jest ogromna. Dobrze jest zapewnić pracownikom dostęp do odpowiedniego urządzenia drukującego, które będzie spełniało ich wszystkie wymagania. Dobrym wyborem będą drukarki etykiet Brother TJ4021TN i TD4410D – to wytrzymałe i wydajne urządzenia, które pozwalają na wielonakładowe drukowanie oznaczeń. Drukarki z serii TJ gwarantują również wysoką prędkość druku oraz umożliwiają produkcję trwałych etykiet na taśmach termotransferowych. Urządzenie Brother TD4410D zostało zaprojektowane w celu wydruku oznaczeń z taśmy ciągłej, pozwala na dostosowanie ich wielkości do własnych potrzeb. Technologia druku termicznego sprawia, że TD-4410D jest idealnym rozwiązaniem do wydruku kodów kreskowych 1D.

Każdy krok procesu wysyłki paczki jest nieodłącznie związany z etykietą. Ważne jest, aby pozostała ona wyraźna, czytelna i możliwa do skanowania przez cały okres jej użytkowania. Aby tak się stało, należy wybierać urządzenia gwarantujące ich wytrzymałość i wydruk dostosowany do potrzeb konkretnej branży. Należy również zwrócić uwagę, że drukarka specjalistyczna pozwoli na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko i zaoszczędzenie papieru. Zadbanie o przesyłkę już na etapie doboru odpowiedniego narzędzia do wydruku oznaczenia może wpłynąć na zniwelowanie zatrważającej liczby 120 mln niedostarczonych przesyłek.

Tomasz Boroński Bussines Development Manager ES Solution w Brother Polska

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1]https://modernretail.co.uk/black-friday-2020-how-to-successfully-prepare-for-peak-in-the-face-of-uncertainty/ - 2020

[2] transport-manager.pl, “Kurierzy w dobie koronawirusa”, https://www.transport-manager.pl/2020/06/05/kurierzy-w-dobie-koronawirusa/

[3]https://modernretail.co.uk/black-friday-2020-how-to-successfully-prepare-for-peak-in-the-face-of-uncertainty/ - 2020

[4]https://www.courierpoint.com/guides/info/lost-in-transit

[5]https://deliver4europe.eu/facts-figures/#:~:text=Four%20billion%20parcels%20are%20being,every%20year%20across%20the%20EU

Wyświetlenia: 495

EQS: design dla wszystkich zmysłów

30.03.2021

90 lat temu Rudolf Caracciola wygrał legendarny wyścig Mille Miglia za kierownicą Mercedesa SSKL

13.04.2021

Poznaliśmy firmy zainteresowane remontem autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny a granicą woj. opolskiego i śląskiego

26.03.2021

Przyszłość jest elektryczna – trzy bezemisyjne Solarisy dojechały do Bonn

1.03.2021

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej przechodzi do realizacji

19.04.2021

Nowy Mercedes-Benz Klasy C ze skrętną tylną osią i zaawansowanymi systemami wspomagającymi

12.03.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

INPOST – wiążąca umowa nabycia 100% udziałów we francuskim Mondial Relay

7.04.2021

Polski rynek magazynowy po raz kolejny na europejskim podium

19.02.2021

Goodyear prezentuje EfficientGrip Cargo 2– trwałe rozwiązanie dla lekkich pojazdów dostawczych

25.03.2021

Nowe oblicze kawy i mini słodkości na Circle K

29.03.2021

Bezpieczne i tańsze biura w natarciu

9.03.2021

Specjał wynajmuje 6.500 mkw. w Czeladzi

17.03.2021