A2 wydłuży się o kolejne 32 km

A2 wydłuży się o kolejne 32 km

1.04.2021
Czas czytania ok. 5 minut

Podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch z czterech odcinków autostrady A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Chodzi o prawie 18-kilometrowy fragment pomiędzy rejonem miejscowości Malinowiec, a węzłem Łukowisko oraz około 14-kilometrowy fragment pomiędzy rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska.

- Dzisiaj do puli podpisanych w tym roku umów, dołączamy dwie na realizację kolejnych odcinków autostrady A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Tym samym od początku 2021 roku podpisaliśmy w sumie 10 umów na realizację odcinków o łącznej długości 140 km i wartości blisko 3,9 mld zł - powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA.

A2 rejon m. Malinowiec - węzeł Łukowisko

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Umowa o wartości ok. 530 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest na koniec 2024 r.

Obowiązki wykonawcy

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 18 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rodzaj nawierzchni, betonowa lub bitumiczna, określi wykonawca na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.

Kalendarium

24 listopada 2020 r. - ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i buduj

22 stycznia 2021 r. - otwarcie ofert

4 marca 2021 r. - wybór najkorzystniejszej oferty

1 kwietnia 2021 r. - podpisanie umowy z wykonawcą

A2 rejon m. Swory - węzeł Biała Podlaska (Cicibór)

Wykonawcą inwestycji jest POLAQUA. Umowa o wartości prawie 470 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o decyzję ZRID przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest na koniec 2024 r.

Obowiązki wykonawcy

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 14 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rodzaj nawierzchni, betonowa lub bitumiczna, określi wykonawca na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.

Kalendarium

18 listopada 2020 r. - ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i buduj

19 stycznia 2021 r. - otwarcie ofert

22 lutego 2021 r. - wybór najkorzystniejszej oferty

1 kwietnia 2021 r. - podpisanie umowy z wykonawcą

A2 od węzła Lubelska do granicy państwa

W sierpniu 2020 r. oddaliśmy do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisana została umowa na ostatni odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Planowany termin zakończenia prac to lato 2024 r.

Na kolejne fragmenty od Siedlec do Białej Podlaskiej toczą się dwa postępowania przetargowe. W lutym br. poznaliśmy oferty na zadania: Siedlce Zach. – rejon miejscowości Malinowiec oraz węzeł Łukowisko – rejon miejscowości Swory.

W przypadku ostatniego 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią 3 lutego 2021 r. poznaliśmy oferty na wybór projektanta, który opracuje projekt budowlany i uzyska niezbędne decyzje umożliwiające realizacje robót w terenie. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.

Realizacja m.in. odcinków autostrady A2, jest możliwa dzięki decyzji jaka zapadła w 2017 roku o zwiększeniu limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Równocześnie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych w tym zakresie. Po zapewnieniu finasowania, w drugiej połowie tego roku będziemy gotowi, aby ogłosić przetarg na wybór wykonawcy, który zaprojektuje i zrealizuje roboty w terenie.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu.

Dalszym etapem, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Zakładamy, że budowa potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.

GDDKiA

Wyświetlenia: 777

Schneider Electric nagrodzony w konkursie DCS Awards 2021

22.11.2021

GEFCO partnerem logistycznym Citroëna Obsługa innowacyjnego auta elektrycznego AMI

4.11.2021

DHL Parcel – doręczy paczki z Amazon Prime

8.11.2021

DKV CARD akceptowana jako metoda płatności za e-TOLL

8.10.2021

Projekt „Eko poradnik” Mercedes-Benz Polska z nagrodą w kategorii Wydarzenie Medialne Roku

13.10.2021

Goodyear UltraGrip Performance+ SUV uznana za wzorową w dużym teście opon

14.10.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Nowoczesna oferta flotowa. Jak Ford jest przygotowany na wyzwania teraźniejszości i przyszłości?

18.11.2021

Podatek katastralny w Polsce? Co może oznaczać dla sektora nieruchomości

22.11.2021

Scania wprowadza nowy układ napędowy i inne istotne udoskonalenia

11.11.2021

Mercedes-Benz AG planuje wprowadzenie w swoich autach doświadczenia Dolby Atmos Music

9.11.2021

Klienci Banku Pocztowego „pod jednym dachem” - dobiega końca migracja do nowej bankowości internetowej Pocztowy24

22.10.2021

LOTOS wspiera rozwój sektora biogazu i biometanu

25.11.2021