Kierowco uśmiechnij się - nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą!

Kierowco uśmiechnij się - nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą!

2.04.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach, a ponad 30 proc. przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje, wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Na szczęście można w prosty sposób zaradzić tym negatywnym statystykom.

Dzień Grzeczności za Kierownicą to kampania o wieloletniej tradycji, zainicjowana we Francji, której celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami. Przedsięwzięcie ma za zadanie uświadamiać kierowcom, by zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego.

 • Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, żeponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogachtj. oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko niewieleponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje , przypomina Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

  Dlatego z okazji Dnia Grzeczności za Kierownicą warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które przydadzą się nie tylko w tym dniu:

  · Bądźwyrozumiały , gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie. Warto szczególnie o tym pamiętać w przypadku osób uczących się jeździć i kierowców z innych miast,

  · Kieruj przewidywalnie - używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów,

  · Bądź pomocny , gdy ktoś tej pomocy potrzebuje,

  · Parkuj poprawnie , zgodnie z przepisami - tak, by zajmować jedno miejsce,

  · Używaj lewego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej używaj) tylko do wyprzedzania,

  · Ustępuj pojazdom uprzywilejowanym,

  · Nie stwarzaj zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub pisząc wiadomości tekstowe,

  · Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych, przestrzegając przepisów,

  · Pamiętaj o uśmiechu , nawet gdy zachowanie innego uczestnika ruchu może irytować.

  Nie zapominajmy, że szczególnie w pandemii rodzi się silna potrzeba otrzymywania, ale i dostarczania dobrych emocji, także na drodze. Im więcej symbiozy pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, tym lepiej dla wszystkich.

- *Pozytywne zachowania sprawiają, że dodatkowo jesteśmy bardziej kreatywni, łatwiej się uczymy, nawiązujemy lepsze relacje*, mamy lepsze wyniki w pracy i czujemy się pewniej za kierownicą. Pozytywność motywuje nas do działania i wysiłku. Potwierdzają to analizy psychologiczne. *A kiedy doświadczamy,*np. złości, nasze pole widzenia zawęża sięi przeszkadza w doświadczaniu i eksplorowaniu nowych możliwości. Wówczas skupiamy się tylko ma rozwiązaniu sytuacji bądź jej przetrwaniu i rozładowaniu emocji, zauważa dr Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.

Emocje pozytywne działają inaczej. Poszerzają zdolności umysłowe i świadomość. Dzięki nim budujemy lepsze relacje z otoczeniem. Także nasze reakcje za kierownicą są przewidywalne, stonowane i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu.

 • Pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczneoraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. *Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci**. Szukajmy zatem okazji, aby okazywać je częściej, a Dzień Grzeczności za Kierownicą może być tego dobrym początkiem,* argumentuje dr Odachowska.

ITS

Wyświetlenia: 845

Oddajemy do ruchu S19 Lasy Janowskie - Zdziary

11.10.2021

W warszawskim Klifie już działa EUROSPAR

15.10.2021

Hegelmann Poland pokazuje swoich “Trucker Heroes” w ramach wspólnej kampanii z Transporeon

10.11.2021

Rośnie aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym

13.10.2021

Andrzej Waszczuk nowym kierownikiem warszawskiego oddziału Dachser

2.11.2021

„Kultura miejska w Muzeum Mercedes-Benz”: kolejna edycja latem 2022 r.

8.10.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

CEVA Logistics w Afryce – nowa inwestycja w wyspecjalizowaną obsługę ładunków wrażliwych i łatwo psujących się

18.11.2021

e-TOLL obowiązkowy dla aut osobowych

3.11.2021

Mocny wrzesień Forda w USA. Dynamicznie rosną: sprzedaż do klientów indywidualnych, rezerwacje oraz zamówienia

11.10.2021

Rozpoczynamy drugi etap remontu autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego

13.10.2021

Z Wielkiej Brytanii do Europy – Go Logis rozwija usługi drogowe dla branży chemicznej

18.11.2021

Słupsk jako pierwszy testuje autobus elektryczny Scania

8.11.2021