Kierowco uśmiechnij się - nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą!

Kierowco uśmiechnij się - nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą!

2.04.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach, a ponad 30 proc. przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje, wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Na szczęście można w prosty sposób zaradzić tym negatywnym statystykom.

Dzień Grzeczności za Kierownicą to kampania o wieloletniej tradycji, zainicjowana we Francji, której celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami. Przedsięwzięcie ma za zadanie uświadamiać kierowcom, by zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego.

 • Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, żeponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogachtj. oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko niewieleponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje , przypomina Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

  Dlatego z okazji Dnia Grzeczności za Kierownicą warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które przydadzą się nie tylko w tym dniu:

  · Bądźwyrozumiały , gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie. Warto szczególnie o tym pamiętać w przypadku osób uczących się jeździć i kierowców z innych miast,

  · Kieruj przewidywalnie - używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów,

  · Bądź pomocny , gdy ktoś tej pomocy potrzebuje,

  · Parkuj poprawnie , zgodnie z przepisami - tak, by zajmować jedno miejsce,

  · Używaj lewego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej używaj) tylko do wyprzedzania,

  · Ustępuj pojazdom uprzywilejowanym,

  · Nie stwarzaj zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub pisząc wiadomości tekstowe,

  · Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych, przestrzegając przepisów,

  · Pamiętaj o uśmiechu , nawet gdy zachowanie innego uczestnika ruchu może irytować.

  Nie zapominajmy, że szczególnie w pandemii rodzi się silna potrzeba otrzymywania, ale i dostarczania dobrych emocji, także na drodze. Im więcej symbiozy pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, tym lepiej dla wszystkich.

- *Pozytywne zachowania sprawiają, że dodatkowo jesteśmy bardziej kreatywni, łatwiej się uczymy, nawiązujemy lepsze relacje*, mamy lepsze wyniki w pracy i czujemy się pewniej za kierownicą. Pozytywność motywuje nas do działania i wysiłku. Potwierdzają to analizy psychologiczne. *A kiedy doświadczamy,*np. złości, nasze pole widzenia zawęża sięi przeszkadza w doświadczaniu i eksplorowaniu nowych możliwości. Wówczas skupiamy się tylko ma rozwiązaniu sytuacji bądź jej przetrwaniu i rozładowaniu emocji, zauważa dr Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.

Emocje pozytywne działają inaczej. Poszerzają zdolności umysłowe i świadomość. Dzięki nim budujemy lepsze relacje z otoczeniem. Także nasze reakcje za kierownicą są przewidywalne, stonowane i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu.

 • Pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczneoraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. *Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci**. Szukajmy zatem okazji, aby okazywać je częściej, a Dzień Grzeczności za Kierownicą może być tego dobrym początkiem,* argumentuje dr Odachowska.

ITS

Wyświetlenia: 513

ROBYG – drugi etap wrocławskiego osiedla Wojszyckie Alejki w sprzedaży

13.04.2021

Dla kogo będą budować deweloperzy

19.04.2021

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej - wybraliśmy najkorzystniejsze oferty

1.03.2021

Salon samochodowy w Genewie: scena regularnych ekskluzywnych premier Mercedes-Benz

17.03.2021

Mercedes-EQ rozpoczyna produkcję akumulatorów do nowego modelu EQS i wzbogaca swoje doświadczenie w dziedzinie elektromobilności

29.03.2021

Poznaliśmy firmy zainteresowane remontem autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny a granicą woj. opolskiego i śląskiego

26.03.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Nagroda Jamesa Dysona – Po raz pierwszy w Polsce!

17.03.2021

Przerwy techniczne w dostępie do usługi 19 111

30.03.2021

Innowacje dla logistyki prosto z Prologis Park Chorzów

1.04.2021

Kuehne+Nagel zawiera umowę z American Airlines na wykorzystanie 11 milionów litrów zrównoważonego paliwa

12.03.2021

Sukces o wielu twarzach: Mercedes-Benz Klasy C

23.02.2021

Czas na ogród - ostatni moment na dostawy do marketów budowlanych

16.03.2021