Solaris dostarczy kolejnych 6 autobusów elektrycznych do Szczecina

Solaris dostarczy kolejnych 6 autobusów elektrycznych do Szczecina

13.04.2021
Czas czytania ok. 2 minut

W zeszłym tygodniu przedstawiciele firmy Solaris podpisali w Szczecinie umowę na dostawę sześciu elektrycznych Solarisów. Zgodnie z wymogami przetargu, pojazdy zostaną dostarczone do Szczecina w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Łączna wartość zamówienia to ponad 16,5 mln złotych.

W ubiegłym roku firma Solaris wygrała w Szczecinie przetarg na dostawę 8 sztuk przegubowych autobusów elektrycznych Urbino. Oferta firmy była również najlepsza w przetargu na dostawę 6 autobusów bateryjnych o długości 12 metrów.

Solarisy Urbino electric dla Szczecina będą wyposażone w baterie Solaris High Power o łącznej pojemności ponad 120 kWh. Są to magazyny energii przystosowane do szybkiego ładowania zarówno przez złącze plug-in, jak i poprzez pantograf. Dostawca infrastruktury ładowania autobusów zostanie wyłoniony w odrębnym postępowaniu przetargowym. Zakłada ono budowę ładowarek zajezdniowych, a także stacji pantografowych, których moc wyniesie nawet 560 kW.

Aby zoptymalizować zużycie energii w autobusach, zostaną one wyposażone w funkcję tzw. prekondycjonowania termicznego. Oznacza to, że podczas ładowania baterii równolegle wnętrze autobusu będzie ogrzewane lub chłodzone – w zależności od pory roku. Dzięki temu autobus wyjeżdżając na trasę z zajezdni, będzie już przygotowany termicznie do przewozu pasażerów w komfortowych warunkach.

Z nowinek technicznych zastosowanych w pojazdach można wskazać panele fotowoltaiczne na dachu. Pozwolą one wykorzystać odnawialne źródła energii do optymalizacji układu zasilania niektórych komponentów pokładowych. Ponadto autobusy zostaną wyposażone w system monitoringu wizyjnego, który będzie połączony z systemem monitoringu miejskiego. Do dyspozycji kierowców będzie kabina typu zamkniętego. Jednym z elementów podniesienia poziomu bezpieczeństwa pasażerów będzie urządzenie typu alkolok, które każdorazowo przed uruchomieniem pojazdu będzie przeprowadzać test trzeźwości kierowcy.

„Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że możemy przyczyniać do poprawy jakości życia mieszkańców Szczecina poprzez dostawę bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego. Nasze autobusy są doskonale znane użytkownikom transportu publicznego w tym mieście. Teraz przyszedł czas na zapoznanie się z naszą bateryjną technologią, która jest niezwykle cicha i bezemisyjna w miejscu użytkowania. Jestem przekonany, że cechy te zostaną docenione przez szczecinian”, powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu firmy Solaris odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i after sales.

Zgodnie z umową autobusy zostaną dostarczone do Szczecina w ciągu roku od podpisania umowy. Jeszcze wcześniej na ulicach miasta pojawi się 8 przegubowych Solarisów Urbino 18 electric, których dostawy przewidziano na wrzesień tego roku.

Solaris Bus & Coach

Wyświetlenia: 345

Szukasz nowych opon? Przeczytaj te porady!

13.04.2021

Zielone światło dla S5 pomiędzy Ostródą i Grudziądzem

7.05.2021

Dobre nastroje utrzymują się na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce

13.05.2021

DACHSER buduje nowy magazyn w Memmingen

27.04.2021

Informacja Drogowa GDDKiA 19 111 już prawie dekadę z Wami!

25.03.2021

InPost – kilkanaście hubów logistycznych w całej Polsce

14.04.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Mercedes-Benz wspiera polską scenę e-sportu

13.04.2021

Goodyear i TNO zaprezentują inteligentny układ hamulcowy

29.03.2021

Biometan w Turynie: pierwsza stacja tankowania bio‑LNG i bio‑CNG w północno-zachodnich Włoszech

19.04.2021

Obwodnica Suchowoli jako pierwsza w realizacji

14.05.2021

Zmiany personalne w Ford Polska. Nowy dyrektor sprzedaży samochodów osobowych

4.05.2021

Terminal i magazyn PEKAES w nowej lokalizacji na Pomorzu

22.03.2021