Tajniki Muzeum Mercedes-Benz: choinka zapachowa

Tajniki Muzeum Mercedes-Benz: choinka zapachowa

13.04.2021
Czas czytania ok. 3 minut

• Wynalazek z lat 50. XX wieku – zapach samochodowy z aromatami alpejskich drzew

• Zapach z choinki jest sukcesywnie uwalniany w kabinie samochodu

• Idea ewoluowała – Mercedes-Benz oferuje teraz pakiet AIR-BALANCE

• Eksponaty motoryzacyjnej kultury w Muzeum Mercedes-Benz

Na zróżnicowanej ekspozycji Muzeum Mercedes-Benz prezentowanych jest około 160 pojazdów i łącznie ponad 1500 eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują tu rozwiązania, które od dekad współtworzą motoryzacyjną kulturę i przyciągają uwagę gości muzeum swoją zaskakującą historią. Przybliża je muzealny newsletter. W dzisiejszym odcinku – drzewka zapachowe.

Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu odbiera nie tylko przyjemność z jazdy – rzutuje też na bezpieczeństwo podróżowania. Wentylacja i klimatyzacja dbają o ciągłą wymianę powietrza, pomocne może być również otwarcie okna. Czasami nie obejdzie się jednak bez wielkich porządków. Ale co zrobić, by w kabinie auta pachniało naprawdę przyjemnie, a zarazem niestandardowo?

Wszystko zaczęło się w latach 50., gdy północnoamerykańscy rolnicy zwrócili się o pomoc do kanadyjskiego chemika Juliusa Sämanna – szukali sposobu na pozbycie się zapachów zwierząt hodowlanych i rozlanego mleka. Ekspert znalazł rozwiązanie: porowaty karton wymoczył w oleju z igieł sosnowych. Materiał stopniowo wydzielał swój silny zapach, dzięki czemu intensywne naturalne aromaty zwierząt udało się skutecznie „zamaskować”.

A ponieważ „forma podąża za funkcją”, Sämann nadał swojej innowacji kształt małej choinki.

Od tamtej pory choinki zapachowe były coraz częściej widywane we wnętrzach samochodów. Doskonałym miejscem, by je prezentować, było lusterko wsteczne. W ten sposób małe drzewka stopniowo rozprzestrzeniały się na całym świecie i stawały się symbolem świeżości – w pojazdach prywatnych oraz taksówkach.

Julius Sämann był bardzo pracowitym przedsiębiorcą. Założył nie tylko własną firmę, która zajmowała się produkcją i dystrybucją choinek zapachowych, ale szybko wprowadził do oferty szereg różnych aromatów. Oprócz klasycznego zapachu „Royal Pine” pojawiły się wersje „Spice” i „Bouquet”. Wkrótce dołączyła do nich choinka „Caribbean Colada”, która przyniosła powiew południowego morza. Bestsellerami zostały warianty „Vanillaroma” oraz „New Car Scent”, czyli zapach nowego samochodu. Choinkę można zobaczyć także w Muzeum Mercedes-Benz – na ekspozycji znalazła się odmiana o woni „zielonego jabłka”.

Z czasem pojawiły się nowe możliwości aromatyzowania powietrza w samochodzie. W 2009 roku w Maybachu Zeppelinie swoją premierę świętował innowacyjny system zapachowy – korzystał z wyrafinowanej techniki rozpylania perfum z flakonu. Jego wizytówką była oświetlona od wewnątrz kula z akrylowego szkła, umieszczona w tylnej konsoli środkowej, którą właściciel samochodu mógł personalizować, wzbogacając ją o swoje ulubione perfumy. Chociaż Maybach Zeppelin był produkowany tylko w ograniczonej liczbie egzemplarzy, popyt na to rozwiązanie pokazał projektantom, że zapotrzebowanie na system zapachowy rzeczywiście istnieje.

Zaprezentowany w 2013 r. Mercedes-Benz Klasy S serii modelowej 222 jako pierwszy na świecie otrzymał pakiet AIR-BALANCE, który nie tylko aktywnie aromatyzował wnętrze samochodu, ale także jonizował powietrze w kabinie i oferował znacznie ulepszony system filtrów. Intensywność zapachu można było regulować za pomocą systemu multimedialnego COMAND. Dziś pakiet AIR-BALANCE jest dostępny w wielu modelach Mercedesa – włącznie z elektrycznym EQC.

Mercedes-Benz

Wyświetlenia: 348

Ceny paliw w Polsce – za co płacimy i jak wypadamy na tle Europy?

28.04.2021

25 lat firmy Solaris

23.03.2021

Co łączy Mercedes-Benz z ESPOT Warszawa oraz Illuminar Gaming?

26.03.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

28.04.2021

DHL Express zamówił od Fiata 100 elektrycznych samochodów

23.04.2021

Kwiecień historycznym miesiącem dla Forda w USA. Kolejny rekord sprzedaży zelektryfikowanych samochodów

10.05.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

FPP: Zielona infrastruktura konieczna w Polsce

13.04.2021

Rynek pracy wraca na dobre tory. Nowe biura wynajmują firmy z branż e-commerce, IT oraz BPO / SSC

26.04.2021

Ekspansja zagraniczna Nevomo. Polski startup wejdzie no nowe rynki

20.04.2021

Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę obwodnicy Chełma

19.04.2021

Ford zapowiada europejski program testów nowego, w pełni elektrycznego samochodu dostawczego E-Transit, przeprowadzanych przez klientów

6.05.2021

MAHLE – jak stać się liderem termiki na świecie?

26.04.2021