Kolejne wyzwanie Andrzeja Bargiela

Kolejne wyzwanie Andrzeja Bargiela

19.04.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Dzisiaj Andrzej Bargiel wyrusza do Pakistanu na swoją kolejną wyprawę – KARAKORAM SKI EXPEDITION. Celem skialpinisty jest zdobycie dwóch sześciotysięczników i zjechanie z nich na nartach – położonego w Dolinie Hushe szczytu Laila Peak (6096 m n.p.m.), który z uwagi na swój charakterystyczny kształt uchodzi za jeden z najpiękniejszych na świecie, oraz znajdującego się w Dolinie Ghidims-Dur dziewiczego szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.). Motoryzacyjnym partnerem Andrzeja Bargiela jest Mercedes-Benz Polska.

Andrzej Bargiel to uznany skialpinista (narciarz górski) i himalaista, który jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. Jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie, a w 2016 r. otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za pobicie (o 12 dni) rekordu świata w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR. W 2019 r. w trakcie wyprawy na Mount Everest (EVEREST SKI CHALLENGE 2019) podjął decyzję o przerwaniu swojego ataku na najwyższy szczyt świata ze względu na złą pogodę i niebezpieczeństwo związane z ogromnym (50 m wysokości, 30 m szerokości) serakiem, odczepionym od podłoża i zwisającym 800 m nad lodowcem.

Najnowsza wyprawa Andrzeja Bargiela stanowi kolejną odsłonę jego autorskiego projektu HIC SUNT LEONES, rozwijanego od 2013 r. z misją eksploracji narciarskiej najwyższych szczytów Ziemi. Po ubiegłorocznej przerwie w działalności wysokogórskiej, spowodowanej sytuacją związaną z koronawirusem, 19 kwietnia 2021 r. skialpinista wyruszy do Pakistanu. Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION jest zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników – położonego w Dolinie Hushe szczytu Laila Peak (6096 m n.p.m.) o wyjątkowo charakterystycznym kształcie oraz znajdującego się w Dolinie Ghidims-Dur wierzchołka Yawash Sar II (6178 m n.p.m.). Oba znajdują się w Karakorum, drugim pod względem wielkości paśmie górskim na Ziemi, położonym w centralnej Azji – u styku granic Pakistanu, Indii i Chin.

Dodatkowo w ramach wyprawy Andrzej Bargiel chce poznać nowe tereny pod kątem potencjalnych celów przyszłych ekspedycji, Choć szczyty należą do sześciotysięczników, są bardzo wymagające i zjazd z nich stanowi nie lada wyzwanie. Planowana wyprawa potrwa około 4-5 tygodni (kwiecień i maj 2021 r.). Jej pierwszym etapem będzie zjazd na nartach z Yawash Sar II, a w drugiej kolejności – z Laila Peak. Istotnym aspektem podróży jest zwrócenie uwagi na walory turystyczne Pakistanu, który wielu kojarzy się z zagrożeniem terrorystycznym, na czym cierpi lokalna ludność, w dużej mierze utrzymująca się z trekkingów i zorganizowanej turystyki.

Mercedes-Benz Polska od kilku lat wspiera inicjatywy Andrzeja Bargiela jako ambasadora marki spod znaku trójramiennej gwiazdy. W tym czasie sportowiec zgromadził duże doświadczenie za kierownicą zelektryfikowanych Mercedesów: elektrycznego EQC oraz GLE 350 de z hybrydowym napędem plug-in oraz silnikiem wysokoprężnym, zapewniającym blisko 100 km zasięgu w trybie całkowicie elektrycznym (WLTP). Lokalnie bezemisyjna jazda ma dla sportowca kluczowe znaczenie – samochody służą mu m.in., żeby dojeżdżać na treningi w wyżej położonych partiach gór.

Mercedes-Benz Polska

Wyświetlenia: 299

Transport przyszłości – szybki, komfortowy, bezpieczny

2.04.2021

Ceny OC wciąż spadają

1.04.2021

Od baterii trakcyjnej w autobusie miejskim po magazyn energii dla tramwajów: Drugie życie dla baterii Mercedes-Benz eCitaro

5.05.2021

Coraz bliżej zakończenia budowy Południowej Obwodnicy Warszawy

6.04.2021

Jak duże są największe mieszkania deweloperskie

5.05.2021

Innowacje dla logistyki prosto z Prologis Park Chorzów

1.04.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Mercedes-Benz SL serii R 107 obchodzi 50. urodziny

21.04.2021

EFL w pandemicznym roku zyskał nowych promotorów marki i wypracował ponadrynkowy wynik

29.03.2021

Badanie inFakt: firmy w czasie pandemii nie chcą obniżać wynagrodzeń

13.04.2021

25 lat firmy Solaris

23.03.2021

90 lat temu Rudolf Caracciola wygrał legendarny wyścig Mille Miglia za kierownicą Mercedesa SSKL

13.04.2021

Zrównoważony rozwój wysoko na liście priorytetów przedsiębiorców – niestety tylko w teorii

19.04.2021