Elektryzująca wiadomość: pierwsze w Polsce zamówienie na elektryczne autobusy miejskie Mercedes-Benz. 24 szt. eCitaro dla PKA Sp. z o.o. w Gdyni

Elektryzująca wiadomość: pierwsze w Polsce zamówienie na elektryczne autobusy miejskie Mercedes-Benz. 24 szt. eCitaro dla PKA Sp. z o.o. w Gdyni

22.04.2021
Czas czytania ok. 3 minut

EvoBus Polska wygrała przetarg na w pełni elektryczne autobusy Mercedes-Benz eCitaro dla Gdyni, w ramach którego odbędzie się dostawa zarówno autobusów przegubowych (8 szt.) jak i wersji solo (16 szt.). Pojazdy będą eksploatowane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni. To pierwsze zamówienie na elektryczne autobusy Mercedes-Benz w Polsce.

Oficjalne podpisanie umowy odbyło się 21 kwietnia b.r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. Ze strony zamawiającego podpis złożył Lech Żurek - Prezes Zarządu PKA w Gdyni. Stronę EvoBus Polska reprezentowali: Artur Konarski - Prezes Zarządu, Janusz Ferdynus - Członek Zarządu oraz Adam Kempiński - Dyrektor Działu Sprzedaży Autobusów Miejskich i Zamówień Publicznych.

Artur Konarski: „Pierwsza umowa na elektryczne Mercedes-Benz eCitaro cieszy nas szczególnie. Tym bardziej, że jako zeszłoroczny lider sprzedaży autobusów miejskich z silnikiem diesla możemy dostarczyć przy pierwszym zamówieniu aż 24 sztuki bezemisyjnych pojazdów. Gratuluję włodarzom miasta i tym samym Gdynianom innowacyjnych projektów”.

Bezemisyjne autobusy Mercedes-Benz eCitaro zasilane są bateriami NMC z ogniwami kolejnej, najnowszej generacji. Baterie posiadają aktywny system zarządzający termiką magazynów energii zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Układ zarządzania temperaturą baterii jest w pełni zintegrowany z inteligentnym i automatycznym system sterowania komfortem oraz termiką w całym autobusie. W autobusie ładowanie możliwe jest w 3 miejscach. Służy do tego pantograf do szybkiego ładowania na mieście oraz dwa gniazda plug-in zlokalizowane z tyłu pojazdu oraz nad prawym przednim nadkolem .

W pojeździe zadbano o bezpieczeństwo higieniczne pasażerów i kierowcy. W układzie klimatyzacji zastosowano seryjnie montowane w autobusach Mercedes-Benz aktywne filtry neutralizujące wirusy ograniczając ryzyko zakażenia. Dodatkowo zabudowana szczelnie kabina kierowcy zapewnia komfort pracy kierującemu poprzez stworzenie mikroklimatu oraz niemieszanie się powietrza pomiędzy przestrzenią dla pasażerów a kabiną kierowcy.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływają zamontowane systemy wspierające kierowcę podczas jazdy. Sideguard Assist to asystent martwego pola bazujący na technologii radarowej, którego rola polega na wykrywaniu obiektów wzdłuż prawego boku pojazdu ostrzegając kierowcę o możliwości kolizji z obiektami statecznymi lub będącymi w ruchu. Drugi z asystentów: Preventive Brake Assist – to innowacyjny, zautomatyzowany system awaryjnego hamowania dostosowany do warunków eksploatacji w ruchu miejskim. Dzięki zastosowaniu technologii radarowej system oferuje niezawodność działania również w warunkach ograniczonej widoczności lub po zmroku.

Autobusy dla Gdyni posiadają najnowsze rozwiązania w zakresie technologii jak i bezpieczeństwa. Pod względem wyposażenia autobusy wpisują się w nurt aktualnych i przyszłych trendów w komunikacji miejskiej.

Świadczyć o tym może powiązanie autobusów z systemem OMNIplus ON, który stale monitoruje ich stan i automatycznie opracowuje skuteczne zalecenia działań z zakresu zarządzania warsztatem. Tym samym zwiększa się dyspozycyjność floty. System umożliwia monitorowanie stanu technicznego autobusów w czasie rzeczywistym i wykorzystuje uzyskane informacje do optymalizacji planowanych usług.

EvoBus Polska

Wyświetlenia: 455

Od baterii trakcyjnej w autobusie miejskim po magazyn energii dla tramwajów: Drugie życie dla baterii Mercedes-Benz eCitaro

5.05.2021

Biometan w Turynie: pierwsza stacja tankowania bio‑LNG i bio‑CNG w północno-zachodnich Włoszech

19.04.2021

Mistrzynie Polski na pokładzie Kolei Dolnośląskich

21.05.2021

Organizujemy badania porównawcze urządzeń do diagnostyki nawierzchni

16.04.2021

100 stacji franczyzowych Circle K w Polsce

18.05.2021

Ford Trucks z nowym punktem serwisowym na Mazowszu

4.05.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Trendsetter ze składanym dachem vario: 25 lat temu zadebiutował Mercedes-Benz SLK

27.04.2021

LOTOS otwiera stacje dla żeglarzy

4.05.2021

Rusza konkurs Optifuel Challenge 2021

23.04.2021

Mercedes-Benz Vans rozszerza swoje portfolio produktów dla rodzin oraz miłośników sportu i rekreacji

11.05.2021

„E-sport to także sport” – nowy odcinek podkastu „Pół godziny z gwiazdą” i nowy prowadzący

7.05.2021

Nowe etykiety na opony

20.04.2021