LOTOS Petrobaltic w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

LOTOS Petrobaltic w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

27.04.2021
Czas czytania ok. 2 minut

Gdańska spółka LOTOS Petrobaltic S.A. oraz przedstawiciele firm: Grupa Przemysłowa Baltic, Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego, Remontowa Shipbuilding, CRIST i Polski Rejestr Statków podpisali pod koniec marca list intencyjny, w którym zadeklarowali gotowość współpracy oraz wzajemnego wsparcia swego zaangażowania w łańcuch dostaw materiałów i usług w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

LOTOS Petrobaltic pragnie wykorzystać cały dostępny potencjał gospodarczy oraz kwalifikacje do realizacji programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej oraz skutecznym przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym – mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Zarządu LOTOS Petrobaltic. – Posiadamy niezbędną infrastrukturę lądową i morską, jak również wiedzę oraz zasoby ludzkie, które pozwalają nam na zajęcie pozycji narodowego operatora w budowie i serwisie morskich farm wiatrowych. Ta nowa dziedzina działalności powinna stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki i olbrzymim potencjałem wzrostu dla Pomorza Gdańskiego.

Wizualizacje Petro.PNG

Jak ujęto w liście intencyjnym, kompleksowe uczestnictwo polskiego przemysłu w budowie i obsłudze morskich farm wiatrowych jest uzasadnione ekonomicznie. Stanowi element ograniczający ryzyko braku dostępu do kluczowych aktywów, jakim są statki, a jednocześnie jest ważnym mechanizmem Krajowego Planu Odbudowy. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej z udziałem polskich stoczni i armatorów niesie ze sobą możliwość wykorzystania w największym stopniu lokalnej przedsiębiorczości produkcyjnej i usługowej. Prowadzi również do zbudowania wysokiej pozycji polskich przedsiębiorców w światowym łańcuchu wartości w segmencie morskiej energetyki wiatrowej.

LOTOS Petrobaltic, który ma 30-letnie doświadczenie w działalności offshore i jest już aktywny w sektorze energetyki wiatrowej (badania geotechniczne), zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie w tym obszarze i świadczyć usługi na rzecz budowy, rozruchu, a także eksploatacji morskich farm wiatrowych.

LOTOS Petrobaltic

Wyświetlenia: 397

Hillebrand przejmuje VignoblExport

13.05.2021

Światowy debiut Mercedesa EQS w Mercedes me media – cyfrowa premiera progresywnej elektrycznej limuzyny

6.04.2021

Koleje Dolnośląskie wstrzymują start sezonowych połączeń do Czech

14.04.2021

Majowe nowości w ofercie Valeo Service

13.05.2021

Wykonawcy obniżają koszt budowy dróg

10.05.2021

O krok od podpisania umów na dwa odcinki A2 Siedlce - Biała Podlaska

29.03.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Unilever rewolucjonizuje transport morski – zwiększa jego efektywność i nawiguje w kierunku ekologii

11.05.2021

Produkcja Spread Groupw Polsce przenosi się do nowego zakładu. Firma rozwija swój park technologiczny i zwiększa zdolności wytwórcze

13.05.2021

LOTOS Petrobaltic w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

27.04.2021

Kuehne+Nagel finalizuje przejęcie firmy Apex i tym samym staje się liderem rynku w przewozach transpacyficznych

13.05.2021

Trwa intensywny rozwój dróg szybkiego ruchu. Najważniejsze statystyki

4.05.2021

Pokoleniowo na Sportowo

13.05.2021