Waloryzacja a zmiany cen na rynku - nowe dane

Waloryzacja a zmiany cen na rynku - nowe dane

28.05.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Mechanizm waloryzacji odpowiednio reaguje na zmiany cen i odzwierciedla aktualną sytuację rynkową. Wprowadzony przez GDDKiA w styczniu 2019 roku system bierze pod uwagę szereg kluczowych dla robót drogowych wskaźników publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i to właśnie na ich podstawie wyliczany jest wskaźnik korygujący (waloryzujący) cenę.

Sprawdziliśmy wskaźniki waloryzacyjne GUS w kontekście najnowszych danych rynkowych. W dalszym ciągu, począwszy od końcówki zeszłego roku, obserwujemy dynamiczny wzrost ceny stali. Obserwowane od kilku miesięcy stałe wzrosty cen paliw i asfaltów w ostatnim miesiącu delikatnie wyhamowały.

GDDKiAGDDKiAGDDKiA

Wskaźniki waloryzacyjne dla obu koszyków (bitum i beton) względem poprzedniego miesiąca, wciąż utrzymują się na wysokim poziomie i zanotowały kolejny wzrost względem ostatnich miesięcy 2020 roku (patrz wykresy poniżej).

GDDKiAGDDKiA

Od stycznia 2019 r. do stycznia 2021 r., w oparciu o dostępne dane opublikowane przez GUS, wskaźnik korygujący ceny dla nawierzchni bitumicznej wyniósł 104,0772, natomiast dla nawierzchni betonowej 104,2508. Biorąc pod uwagę rynkowe ceny i dane GUS, należy uznać, że wyliczone w oparciu o nowy mechanizm waloryzacyjny wskaźniki, oddają realny obraz zmian cen na rynku.

Zasady waloryzacji

Obecnie limit waloryzacyjny wynosi (+/-) 5 proc., co oznacza, że maksymalna dopłata bądź korekta nie wyniesie więcej niż 5 proc. od wartości Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej w umowie z wykonawcą. W przypadku kontraktów realizowanych w systemie Projektu i buduj waloryzacja w praktyce jest stosowana miesięcznie począwszy od miesiąca, za który zostało wystawione pierwsze Przejściowe Świadectwo Płatności za wykonane roboty budowlane.

Warto podkreślić, że od stycznia br. waloryzację wprowadzono do zapisów nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Ustawa przewiduje m.in. obowiązek zawarcia w umowie na roboty budowlane (zawartej na okres dłuższy niż 12 miesięcy) postanowienia o zasadach wprowadzenia zmian w wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku, gdy zmienią się ceny materiałów na rynku lub wysokość innych kosztów istotnych dla realizacji zamówienia.

Apelujemy o rzetelną wycenę prac

Podczas organizowanych cyklicznie spotkań z przedstawicielami branży wykonawczej, zawsze apelujemy o profesjonalną wycenę składanych ofert. Również pod kątem aktualnych kosztów usług i materiałów oraz dostępności na rynku niezbędnych kadr oraz sprzętu. Należy pamiętać, że nie zawsze wygrywa najtańsza oferta, a rzetelna wycena robót pozwoli na skuteczną i terminową realizację prac w przyszłości.

drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa!

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.

GDDKiA

Wyświetlenia: 490

Monika Rajska-Wolińska obejmie stanowisko dyrektor generalnej Colliers na Europę Środkowo-Wschodnią

1.07.2021

Solaris France ma nowego Prezesa Zarządu

16.06.2021

Mercedes-Benz Classic podczas Festiwalu Prędkości Goodwood: wspomnienie Sir Stirlinga Mossa

12.07.2021

FPP – już ponad 6% emerytów bez minimalnej emerytury

6.07.2021

Rusza budowa obwodnicy Brzezia

5.07.2021

Bardzo dobra ocena klientów potwierdzeniem wysokiej jakości usług DB Cargo Polska

13.07.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Słońce i wypoczynek. Ale najpierw bezpieczna podróż

2.06.2021

Poznaj 10 faktów o sterowcach Goodyear Blimp

13.07.2021

Polski Ład musi dbać o dobrobyt Polaków

16.06.2021

Kolejne kilometry betonowej jezdni przekazane kierowcom

7.07.2021

Nowa animacja Inter Cars – „Razem tworzymy, wspieramy, dostarczamy”

14.07.2021

Jak pandemia zmieniła projektowanie osiedli

15.06.2021