Słońce i wypoczynek. Ale najpierw bezpieczna podróż

Słońce i wypoczynek. Ale najpierw bezpieczna podróż

2.06.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Już tylko godziny dzielą nas od długiego, czerwcowego weekendu. Wiązać się to będzie nie tylko z kilkoma dniami odpoczynku, ale również ze wzmożonym ruchem drogowym w całej Polsce. Osoby wyruszające w podróż samochodem muszą pamiętać o szeregu zasad dotyczących kierowców oraz o obowiązujących od 1 czerwca nowych przepisach. Kierowcom ciężarówek przypominamy o ograniczeniach dla pojazdów powyżej 12 t. Zapraszamy również do skorzystania z nowego serwisu GDDKiA - drogi.gddkia.gov.pl

Nowe przepisy

Wczoraj (1 czerwca) weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Nastąpiło ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Nowe przepisy nałożyły także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz uregulowały kwestię bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj.

drogi.gddkia.gov.pl - wykorzystaj nasz nowy serwis

Bezpieczna podróż wymaga odpowiedniego przygotowania, m.in. sprawdzenia warunków pogodowych i ewentualnych utrudnień na trasie. Od 24 maja te i wiele innych informacji dostępne jest pod jednym adresem drogi.gddkia.gov.pl. W serwisie można też zgłosić uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni, czy przesłać uwagi dotyczące oznakowania dróg krajowych. Wszystkie funkcjonalności nowego serwisu szczegółowo opisaliśmy tutaj.

Ograniczenia w ruchu dla pojazdów powyżej 12t

Przypominamy, że 2 czerwca w godzinach od 18:00 do 22:00, a 3 czerwca (Boże Ciało) w godzinach od 8:00 do 22:00 w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Wyjątki od zakazu ruchu w tych terminach określone zostały w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 1 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach (Dz. U. poz. 1968).

Złote zasady

Warunkiem udanego wypoczynku jest bezpieczne dotarcie na miejsce podróży i bezpieczny powrót do domu. To czy uda się spełnić ten warunek, zależy przede wszystkim od kierowców i innych użytkowników dróg. Dlatego też apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie na drodze oraz przypominamy o zasadach dotyczących poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych:

GDDKiA

Wyświetlenia: 723

IVECO Daily Van Life Adventure: przygoda Núrii Gomy i Lleonart, zawodowej kiteboarderki, na pokładzie jej Daily 4x4

12.08.2021

Koncert przy centrali SPAR w Poznaniu

11.08.2021

Posiedzenie rządów państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej opowiada się za euroazjatyckimi szlakami tranzytowymi i zrównoważonym rozwojem transportu kolejowego

25.08.2021

Wymiana modułu osuszacza powietrza – wskazówki Diesel Technic

27.09.2021

„Pomorska Miss Scania” wraca w najlepszej – tradycyjnej formie

25.08.2021

Branżowy Barometr EFL na III kwartał 2021 Gorący sezon w HoReCa między trzecią a czwartą falą pandemii. Hotelarze i restauratorzy w najlepszych nastrojach od ponad 2 lat

11.08.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Podatek od szczęścia – jak rozlicza się wygrane konkursach i w grach liczbowych?

30.08.2021

PEKAES rozwija sieć połączeń w Europie

25.08.2021

Hillebrand Poland liderem w morskich przewozach kontenerowych dla beverage

27.08.2021

Poznaliśmy chętnych do budowy pierwszego odcinka S10 Bydgoszcz - Toruń

30.08.2021

Ford prezentuje skomunikowaną, zelektryfikowaną, godną zaufania nową Fiestę: Mały samochód na miarę przyszłości

20.09.2021

Mercedes-Benz i GROB rozpoczynają „akumulatorową” współpracę

11.08.2021