Premiera pierwszego autobusu turystycznego na biogaz

Premiera pierwszego autobusu turystycznego na biogaz

6.07.2021
Czas czytania ok. 2 minut

· W ramach współpracy pomiędzy trzema firmami: Scania, dostawcą usług przewozowych Flixbus i dostawcą gazu Gasum pierwszy autobus turystyczny napędzany biogazem będzie obsługiwał trasę Sztokholm-Oslo.

· Zasilanie płynnym biogazem (LBG) ograniczy wpływ na klimat, przyczyniając się do eliminacji spalania paliw kopalnych w przewozach autobusowych pomiędzy obiema skandynawskimi stolicami.

Obecnie biogaz stosuje się w postaci sprężonej głównie w autobusach miejskich, samochodach osobowych i lekkich pojazdach użytkowych. Dotychczas biogaz był mniej konkurencyjny w przypadku ciężkich pojazdów dalekobieżnych. W ostatnich latach opracowano technologię chłodzenia biogazu do temperatury ok. 160 stopni Celsjusza poniżej zera – wtedy dochodzi do jego skroplenia i wzrostu gęstości energetycznej. Otwiera to możliwości wykorzystania biogazu m.in. do transportu ciężkiego (zarówno lądowego, jak i morskiego).

Dostępność biogazu będzie szybko wzrastać w całej Europie – zwłaszcza dzięki podjętej przez Unię Europejską decyzji o udostępnieniu punktów tankowania wzdłuż głównych szlaków europejskiej sieci drogowej (TEN-T).

Pierwszy autobus turystyczny napędzany biogazem to prawdopodobnie najbardziej zrównoważone rozwiązanie w dziedzinie dalekobieżnych przewozów pasażerskich w dzisiejszych czasach – podkreśla Johan Ekberg, dyrektor działu obsługi klienta Scania .

Istnieje wiele korzyści z zastosowania biogazu płynnego: nie jest paliwem kopalnym, jest odnawialny, produkuje się go lokalnie, a także ogranicza emisje zanieczyszczeń. Poprzez wykorzystanie lokalnie wytwarzanego płynnego biogazu jako paliwa w pojazdach ciężarowych i autobusach operatorzy o ponad 90% redukują wpływ na klimat – zarówno swój, jak i swoich klientów. Zmniejszenie emisji cząstek stałych i tlenków azotu (NOx) pozytywnie wpłynie na ogólną jakość powietrza. Na redukcji hałasu skorzystają nie tylko kierowcy i pasażerowie, lecz także całe społeczeństwo.

Biogaz nie tylko jest paliwem o najniższej emisji CO2, lecz także rozwiązuje lokalne problemy z odpadami. Biogaz tworzy miejsca pracy i odtwarza zawartość węgla oraz składników odżywczych w glebie. To uniwersalne narzę¬dzie gospodarki o obiegu zamkniętym – wylicza Jonas Strömberg, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Scania.

Już dziś 17% paliw w europejskiej sieci gazowej to biogaz. Udział ten szybko rośnie, aktywnie przyczyniając się do redukcji emisji CO2. W przypadku szwedzkiej sieci gazowej dla pojazdów odsetek ten wynosi aż 95%.

Biogaz będzie jednym z najważniejszych narzędzi dekarbonizacji transportu ciężarowego – zwłaszcza w przypadku przewozów długodystansowych, takich jak transport międzymiastowy i dalekobieżny. W 2025 r. połowa europejskiego parku pojazdów ciężarowych może być zasilana biogazem – prognozuje Jonas Strömberg .

Scania

Wyświetlenia: 644

14 elektrycznych Solarisów już w Sosnowcu

3.09.2021

Komentarz rynkowy DPD Polska: Konsumenci coraz częściej wybierają zrównoważone doręczenia

13.08.2021

BM Reflex: Koniec podwyżek autogazu, benzyna i diesel bez zmian

7.08.2021

Pierwsze IVECO T-Way z zabudową KH-KIPPER!

8.09.2021

Mercedes-Benz i GROB rozpoczynają „akumulatorową” współpracę

11.08.2021

Tomasz Mika nowym CFO w 7R

2.08.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Hillebrand Poland liderem w morskich przewozach kontenerowych dla beverage

27.08.2021

Mercedes-Benz VISION AVTR: obsługa interfejsu użytkownika z mocą myśli

13.09.2021

Ponad 2 mln Polaków otrzymuje minimalne wynagrodzenie. Kolejna podwyżka już w 2022 roku

20.09.2021

Czy będzie wysyp osiedli w lokalizacjach podmiejskich i mniejszych miastach

21.09.2021

Oddajemy do ruchu obwodnicę Kępna w ciągu S11

17.08.2021

Koleje Dolnośląskie pierwszym przewoźnikiem w kraju z wagonami rowerowymi

11.08.2021