Solaris sygnatariuszem deklaracji o Wielkopolskiej Dolinie Wodorowej

Solaris sygnatariuszem deklaracji o Wielkopolskiej Dolinie Wodorowej

21.07.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego, prezydenci największych wielkopolskich miast, reprezentanci władz uczelni oraz środowiska biznesu w województwie jednoczą siły na rzecz wodorowej przyszłości. W ubiegłym tygodniu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (UMWW) w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Solaris jest jednym z sygnatariuszy dokumentu.

Na początku lipca, w siedzibie UMWW w Poznaniu został podpisany dokument potwierdzający wolę współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Sygnatariuszami Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej są przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego na czele z Marszałkiem Markiem Woźniakiem i Jackiem Bogusławskim, Członkiem Zarządu Województwa oraz przewodniczącym Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Swój podpis złożyli także prezydenci największych wielkopolskich miast: Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego, jak również przedstawiciele władz wielkopolskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wśród sygnatariuszy nie zabrakło środowiska biznesu: Solaris Bus & Coach sp. z o. o., Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., Wielkopolskiej Rady Trzydziestu i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Podpisany dokument stanowi potwierdzenie chęci współpracy w zakresie powstania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Synergia działań zaangażowanych podmiotów umożliwi powstanie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy i biznesu oraz edukacji. Celem działań zrzeszonych podmiotów będzie przyczynienie się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej.

Dodatkowo, podpisanie Deklaracji ma stać się również wyraźnym sygnałem chęci uczestniczenia w „Krajowej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”. Strategia ta określa cele i działania na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, odnoszące się do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił podczas podpisywania Deklaracji istotę współpracy międzysektorowej na rzecz popularyzacji rozwiązań wodorowych: „Wodór jest wspaniałym magazynem energii, który pozwala bilansować produkcję energii z odnawialnych źródeł. Ma szereg zastosowań w przemyśle i gospodarce. Okres rozpoznania i badania, czy jest to rzecz atrakcyjna i ważna mamy już za sobą. W tej chwili mamy skupionych wokół tej idei bardzo wielu interesariuszy, reprezentujących biznes, naukę i samorząd, którzy chcą zmierzać w kierunku ścisłych, już konkretnych zastosowań wodoru w polu swojego działania” – powiedział.

Dr inż. Dariusz Michalak, Członek Zarządu firmy Solaris, wskazał na postęp w dziedzinie wykorzystania wodoru, który obserwujemy w ostatnich latach: „Wodór może odegrać bezprecedensową rolę w procesie dekarbonizacji. Zjawisko to bacznie obserwujemy szczególnie w naszej branży. Dynamika zmian jest tu naprawdę imponująca: w 2014 roku dostarczyliśmy do naszego klienta w Hamburgu pierwsze autobusy przegubowe z napędem wodorowym, następnie w 2018 roku 10 trolejbusów z wodorowym range extenderem, by w 2019 roku zaprezentować nasz pierwszy, nowatorski 12 metrowy autobus wodorowy. Dziś, zaledwie kilka lat później, realizujemy już zamówienia na nasze pojazdy Urbino 12 hydrogen dla przewoźników i przedstawicieli samorządów z Austrii, Niderlandów, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch! Ogromnie cieszymy się, że możemy towarzyszyć naszym klientom w transformacji transportu publicznego, a teraz, wraz z podpisaniem Deklaracji o Wielkopolskiej Dolinie Wodorowej, będziemy również mogli dzielić się naszym doświadczeniem na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w regionie”.

Solaris Bus & Coach

Wyświetlenia: 105

DPD Polska rozszerza elektryczną flotę o kolejne 50 pojazdów

10.06.2021

Firmy stopniowo wracają do biur

26.07.2021

Mazop Group inwestuje w innowacje – biznes tekturowy nie zwalnia tempa

15.07.2021

IVECO Daily w wersji 7-tonowej nagrodzony tytułem „samochodu ciężarowego roku” w plebiscycie Fleet News Awards 2021

26.07.2021

Pół miliona pojazdów Scania w sieci

1.07.2021

ROBYG na Światowy Dzień Architektury

30.06.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Cztery nowe filie GLS

10.06.2021

Cena złota rośnie – kiedy znowu przekroczy 2 tysiące dolarów za uncję?

15.06.2021

Niemal połowa Polaków sądzi, że samochody nie szkodzą środowisku

2.06.2021

BM Reflex: Wyraźny wzrost cen benzyny i diesla na stacjach. Benzyna najdroższa od września 2014 roku

21.06.2021

Debata inwestycyjna w Grupie LOTOS

15.07.2021

Wzrost kontenerowego transportu kolejowego między Europą, a Chinami przekracza prognozy wzrostu

26.07.2021