Bezpieczny powrót z wakacji

Bezpieczny powrót z wakacji

30.08.2021
Czas czytania ok. 4 minut

Czas słońca i wypoczynku powoli dobiega końca, a niebawem zacznie się rok szkolny. Przed nami też ostatni wakacyjny weekend i związany z tym wzmożony ruch na drogach.

Każda osoba ruszająca w podróż chce bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego. To czy się to uda, zależy od wszystkich użytkowników dróg, a przede wszystkim od kierowców. Warto więc przypomnieć sobie kilka istotnych zasad.

Przestrzegaj limitów prędkości

Prowadząc pojazd, bierzesz odpowiedzialność nie tylko za swoje życie, ale także współpasażerów oraz innych użytkowników dróg. Dlatego stosuj się do ograniczeń prędkości oraz weź pod uwagę panujące na drodze warunki atmosferyczne oraz natężenie ruchu. Pamiętaj, że droga hamowania na mokrej nawierzchni znacznie się wydłuża.

Patrz na znaki o zmiennej treści

Jeśli widzisz na tablicy nad drogą zestawienie znaków na elektronicznych wyświetlaczach - zastosuj się do nich! W ten sposób informujemy użytkowników dróg m.in. o ograniczeniu prędkości, zakazie wyprzedzania, zatorze drogowym, wypadku, prowadzonych pracach na drodze lub w jej otoczeniu, a w przypadku zamknięcia drogi o konieczności skorzystania z objazdu.

Utrzymuj bezpieczny odstęp

Niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wyprzedzania, zmęczenia i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu.

W czerwcu br. weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu powinna wynosić połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m. Więcej o nowych przepisach przeczytać można na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Korytarz życia może uratować niejedno życie

Korytarz życia to wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach.

Zasada jest prosta. Kierowcy z pasa lewego zjeżdżają na lewo, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają w prawo. Pamiętajmy! Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny. W ten sposób utworzymy szeroki korytarz, którym bez problemu przejadą nawet największe wozy straży pożarnej.

Pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji

Przypominamy, że na drodze szybkiego ruchu zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Stosuj jazdę na suwak

Od grudnia 2019 roku jazda na suwak to nie tylko zwykła uprzejmość, ale obowiązek dla wszystkich kierowców. Wynika on z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dzięki jeździe na zamek błyskawiczny znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu. To przekłada się również na bezpieczeństwo ruchu i minimalizowanie utrudnień dla kierowców.

Jazdę na suwak stosuj w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu i tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych.

Włączaj się bezpiecznie do ruchu

Pamiętaj, że włączając się do ruchu należy zachować ostrożność, skupić uwagę i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze. Jest to szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie pojazdy poruszają się z dużą prędkością, a wymuszenie pierwszeństwa może się skończyć tragicznie. Na droga klasy A i S wykorzystuj pasy włączenia, aby nabrać odpowiedniej prędkości i nie wymuszać na innych kierowcach nagłego hamowania.

Podróżuj sprawnie i bezpiecznie

Przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu i jego oświetlenie, ciśnienie w oponach i najważniejsze wyposażenie pojazdu, zarówno to obowiązkowe jak i dodatkowe. Dokładnie poukładaj i zabezpiecz bagaże. Leżące luźno przedmioty podczas wypadku są poważnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Podróżując czy to Polsce czy zagranicą, stosuj się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zwracaj uwagę na znaki drogowe.

Zapamiętaj ten numer - 19 111

Od blisko 10 lat funkcjonuje numer informacji drogowej GDDKiA, czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dzwoniąc pod ten numer, możesz nie tylko uzyskać informację o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również zgłosić zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważysz podczas jazdy.

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl

Bezpieczna podróż wymaga odpowiedniego przygotowania, m.in. sprawdzenia warunków pogodowych i ewentualnych utrudnień na trasie. Te i wiele innych informacji dostępne jest pod adresem drogi.gddkia.gov.pl. W serwisie można też zgłosić uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni, czy przesłać uwagi dotyczące oznakowania dróg krajowych.

GDDKiA

Wyświetlenia: 839

Otworzyliśmy oferty na ostatni odcinek S61

1.10.2021

Fracht FWO rozpoczął realizację dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w Polsce

6.10.2021

GEFCO optymalizuje usługi ostatniej mili z Tarot Analytics

30.09.2021

InPost rozpoczyna współpracę z eBay w Wielkiej Brytanii

18.11.2021

Klienci Banku Pocztowego „pod jednym dachem” - dobiega końca migracja do nowej bankowości internetowej Pocztowy24

22.10.2021

Nowa nazwa IVECO Group oraz logo zapowiadają przyszłość nowej organizacji w obszarze On-Highway

1.10.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Jak nauczyciel może rozliczyć przychody z udzielania korepetycji?

13.10.2021

SPAR – pierwszy koncept TOPS! otwarty w Poznaniu

16.11.2021

Sektor handlowy wciąż przyciąga deweloperów

12.10.2021

UPS Healthcare uruchamia usługę UPS Premier w całej Europie

2.11.2021

Solaris Charging Park – innowacyjna stacja ładowania pojazdów elektrycznych

18.11.2021

Goodyear po raz drugi z rzędu zwycięża w rankingu opon całorocznych magazynu Auto Bild

31.10.2021