TOP30 ekoprzedmiotów, które można wziąć w leasing

TOP30 ekoprzedmiotów, które można wziąć w leasing

1.09.2021
Czas czytania ok. 4 minut

Niemal wszyscy polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP (93%) są świadomi wpływu, jaki wywierają na środowisko, jednak tylko niespełna co drugi (46%) w praktyce dba o klimat – wynika z raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”. Eksperci EFL alarmują, że działania proekologiczne to nie jest chwilowa moda, lecz wyraz wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Każda decyzja w firmie może mieć znaczenie, także ta związana z inwestycją i jej finansowaniem. Z okazji 30-lecia EFL przygotował listę 30 pojazdów, urządzeń sprzętów ekologicznych, które można wyleasingować.

- Z naszego raportu ekologicznego wynika, że 79% firm ocenia stan środowiska w Polsce jako średni, a 16% – jako zły. W opinii tylko kilku procent klimat w naszym kraju ma się dobrze. To alarmujące dane i świadczące o tym, że przedsiębiorcy mają świadomość tego, co się dzieje z naszą planetą. W teorii. W praktyce dzieje się już znacznie mniej, choć firmy mogą mieć ogromny wpływ na nasze otoczenie. Warto podkreślić, że ekologiczne podejście do tworzenia i prowadzenia firmy to nie tylko dogodność dla środowiska, ale również korzyść finansowa – oszczędności pieniędzy, oraz wizerunkowa – z każdym rokiem takie firmy są lepiej postrzegane przez klientów. Co ważne, wiele pojazdów, sprzętów, maszyn i produktów ekologicznych można wziąć w leasing – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Z okazji 30-lecia Grupy EFL, leasingodawca przygotował listę 30 ekoprzedmiotów, których wcale nie trzeba finansować gotówką. Można je wziąć w leasing.

#1 – #5: jazda z prądem

Listę TOP30 otwierają najpopularniejsze dziś ekoprzedmioty – „cztery lub dwa kółka”, bez których większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie dziś prowadzenia biznesu. Numer jeden to samochód elektryczny. Jak wynika z danych ACEA, w I połowie br. w Polsce zarejestrowano prawie 7 tysięcy takich aut. Choć to tylko 3% całkowitej sprzedaży nowych osobówek w naszym kraju, to dynamika robi wrażenie – taki rezultat to o 178% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Drugie miejsce na podium zajmuje autobus elektryczny, trzecie samochód hybrydowy, czwarte ciężarówka, a pierwszą piątkę zamyka rower tradycyjny lub elektryczny.

#6 – #10: ekobiuro

Drugą piątkę ekoprzedmiotów otwiera energooszczędny sprzęt kuchenny – wyposażenie każdego nowoczesnego biura. Dystrybutor wody, meble z recyklingu, inteligentne oświetlenie czy wodooszczędna maszyna czyszcząca to kolejne sprzęty, o których powinien pomyśleć przedsiębiorca, jeśli chce tworzyć biuro przyjazne naturze.

#11 – #14: firma z energią

8% firm MŚP, które planują wejść́ w OZE, chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne – wynika z raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”. Stąd paneli słonecznych nie mogło zabraknąć na tej liście – zajmują jedenastą pozycję. Zaraz za nimi znajdują się wentylacja mechaniczna, ekologiczna pompa ciepła i ekologiczny kocioł kondensacyjny.

#15 – #19: budujemy ekofirmę

Prowadząc firmę budowlaną ciężko sobie wyobrazić sobie ją bez podstawowego sprzętu jak na przykład koparki. Ta zajmuje miejsce w połowie stawki. Zaraz za nią, na 16. pozycji, znajduje się elektryczny wózek widłowy – niezbędny w każdej firmie produkcyjnej czy logistycznej. Następnie wyleasingować można ubijak elektryczny i kosiarkę elektryczną, przydatne firmom ogrodniczym, oraz elektryczne wozidła.

#20 – #24: dalej jedziemy z prądem

Motocykl lub skuter elektryczny, które zajmują 20. pozycję, mogą stanowić podstawowy środek transportu zarówno szefa firmy, handlowca czy innych pracowników, którzy działają mobilnie. To zdecydowanie ekologiczny wybór, a w dodatku wygodny i szybki. Inne elektryczne cztery kółka, które można wyleasingować to traktor, hulajnoga, van i auto dostawcze. Te ostatnie są produkowane między innymi w polskich zakładach motoryzacyjnych – np. Volksawgen e-Cratfer we Wrześni.

#25 – #30: IT też może być eko

Ostatnią szóstkę stanowią ekoprzedmioty, bez których większość firm nie wyobraża sobie codziennej pracy. Tablet zamiast papieru, tablica interaktywna zamiast tradycyjnej, energooszczędny laptop zamiast wielkiego komputera z jednostką, ekranem i klawiaturą, rozwiązania chmurowe zamiast zewnętrznych dysków twardych, serwer zamiast tony dokumentów, rzutnik zamiast flipchartów. To tylko wybrane elementy z obszaru IT, które można wyleasingować.

Europejski Fundusz Leasingowy

Wyświetlenia: 425

Rośnie aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym

13.10.2021

GLS wprowadza odświeżoną identyfikację wizualną marki

4.10.2021

Jakimi autami jeżdżą Polacy? Ranking najczęściej ubezpieczanych samochodów

8.10.2021

Świąteczne doręczenia paczek w DPD Polska

26.11.2021

Klienci Banku Pocztowego „pod jednym dachem” - dobiega końca migracja do nowej bankowości internetowej Pocztowy24

22.10.2021

Branżowy Barometr EFL na IV kwartał 2021 Czwarta fala koronawirusa ponownie najgroźniejsza dla HoReCa. Obawia się jej aż 85 proc. hotelarzy i restauratorów

25.11.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Podatek katastralny w Polsce? Co może oznaczać dla sektora nieruchomości

22.11.2021

Goodyear po raz drugi z rzędu zwycięża w rankingu opon całorocznych magazynu Auto Bild

31.10.2021

InPost rozpoczyna współpracę z eBay w Wielkiej Brytanii

18.11.2021

Bez ciśnienia ani rusz

30.09.2021

Fordy Rangery ze specjalistycznymi zabudowami dla straży pożarnej

1.10.2021

LOTOS Projekt VETNI wystartował

1.10.2021