Rynek biurowy wraca na stabilny kurs

Rynek biurowy wraca na stabilny kurs

1.09.2021
Czas czytania ok. 4 minut

Colliers podsumowuje swoją aktywność na rynku biurowym w I poł. 2021 r.

Po pełnym wyzwań 2020 roku, wyniki Działu Powierzchni Biurowej w Colliers w pierwszej połowie 2021 r. pokazują, że wraca aktywność najemców na rynku biurowym. Od stycznia do końca czerwca eksperci Colliers z pionów Reprezentacji Najemcy i Właściciela doradzali łącznie w 67 transakcjach najmu prawie 100 tys. mkw. Dla porównania, w I połowie ubiegłego roku wynik działu osiągnął 87,7 tys. mkw., zaś w całym 2020 r. - 218,5 tys. mkw.

  • Zeszły rok, który w Warszawie zakończył się niewielkim jak na realia pandemiczne spadkiem aktywności rynkowej o blisko 30% w porównaniu do 2019 r., budził wiele wątpliwości dotyczących tego, jak na rynku biurowym będzie wyglądał w 2021 r. Biorąc pod uwagę liczbę zamkniętych transakcji w pierwszej połowie 2021 roku i liczbę procesów, w które jesteśmy obecnie zaangażowani, wydaje nam się, że te obawy były na wyrost. Widzimy duże zainteresowanie Polską ze strony firm z branży BPO/SSC, które w dalszym ciągu decydują się na otwieranie u nas nowych lokalizacji – nie tylko w Warszawie, ale również w miastach regionalnych, np. we Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi – mówi Paweł Skałba , Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, Colliers.

    Największy wolumen transakcji z udziałem ekspertów Colliers w I połowie 2021r. odnotowano w Warszawie (56 tys. mkw.), Wrocławiu (17,7 mkw.) i Krakowie (9,6 tys. mkw.).

  • Tylko w pierwszej połowie 2021 r. pion Reprezentacji Właściciela sfinalizował tyle transakcji, co w całym 2020 roku. Dzięki temu jesteśmy liderem wśród agencji zarówno w Warszawie, jaki i w ujęciu ogólnokrajowym. Widać więc, że pierwsze miesiące tego roku charakteryzowały się dużo większą aktywnością najemców w porównaniu analogicznego okresu w 2020. To efekt sprecyzowania oczekiwań ze strony firm w kwestiach zmiany sposobu pracy, funkcjonowania biur oraz zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Także właściciele budynków dostosowali się do obecnych wymagań najemców i wykazują większą elastyczność negocjacyjną. Dobrych wyników spodziewamy się także w kolejnych kwartałach, gdyż jesteśmy w trakcie wielu procesów najmu, których zakończenie nastąpi w najbliższych miesiącach – mówi Izabela Kapil , Dyrektor Pionu Reprezentacji Właściciela w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliers.

Największe transakcje

Choć w dalszym ciągu w transakcjach reprezentowanych przez Colliers dominowały nowe umowy. Dużą część transakcji objęły również relokacje (łącznie 36,2 tys. mkw.).

Wśród największych transakcji I połowy roku z udziałem ekspertów Colliers można wymienić:

najem 12,3 tys. mkw. przez 3M Service Center EMEA we wrocławskim biurowcu MidPoint 71, wynajęcie 11,3 tys. mkw. w nowo oddanym warszawskim biurowcu Widok Towers przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz relokacja firmy Heineken Global Shared Services do Podium Park A w Krakowie, gdzie centrum usług wspólnych zajmie 8,6 tys. mkw.

Powierzchnia do wzięcia

W I poł. 2021 roku wzrósł wskaźnik wolnej powierzchni, który w Warszawie wynosi obecnie 12,5% (w porównaniu do 9,9% w 2020 r.), a na dziewięciu największych rynkach Polski – 12,9%. W ostatnim okresie pojawia się coraz więcej opcji podnajmu biur, co do tej pory nie było widoczne w aż takiej skali - w samej Warszawie jest obecnie ok. 150 tys. mkw. powierzchni do podnajęcia w różnych konfiguracjach.

  • Obecna sytuacja na rynku biurowym i zauważalny wzrost wskaźnika wolnej powierzchni sprawiają, że deweloperzy i właściciele nieruchomości są skłonni do większej elastyczności w negocjacjach z potencjalnymi najemcami. Ze strony najemców to może być dobry moment na zabezpieczenie atrakcyjnej powierzchni i warunków najmu na przyszłość. Naszym zdaniem ta sytuacja utrzyma się na pewno przez kolejne 18-24 miesiące. Większość firm podjęła już działania związane z analizą sposobu wykorzystania powierzchni biurowej, jak również wielkości swojego przyszłego biura, które w związku z wprowadzaniem pracy hybrydowej przez większość organizacji, będzie średnio 15-20% mniejsze niż przed pandemią. Obserwujemy również większą liczbę zapytań o powierzchnię flex, jednak większość firm będzie traktowało ją jako uzupełnienie w hybrydowym modelu pracy, cały czas uznając biuro za główne miejsce wykonywania obowiązków służbowych – prognozuje Paweł Skałba .

 **Colliers**

Wyświetlenia: 537

IdoSell i Packeta pomogą wyjść sprzedawcom na zagraniczne rynki

11.10.2021

Grzegorz Gapiński z Gapiński Transport mistrzem jazdy ekonomicznej Optifuel Challenge 2021

20.10.2021

Rozpoczynamy drugi etap remontu autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego

13.10.2021

SPAR w Poznań Plaza przy ul. Drużbickiego

5.10.2021

Wsparcie dla osób dotkniętych przez kryzys na granicy z Białorusią

18.11.2021

Jak zmieniły się preferencje nabywców mieszkań

20.10.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Nowy SPAR w Czekanowie

9.11.2021

UPS Healthcare uruchamia usługę UPS Premier w całej Europie

2.11.2021

Projekt HBO przechodzi do realizacji

30.09.2021

Colliers wspierał relokację DB Schenker w Trójmieście

8.11.2021

Solaris Charging Park – innowacyjna stacja ładowania pojazdów elektrycznych

18.11.2021

Opona zimowa Bridgestone Blizzak LM005 po raz kolejny zdobyła najbardziej prestiżowe nagrody w tegorocznych testach

18.10.2021