FPP – System kaucyjny trzeba uzupełnić o puszkę aluminiową

FPP – System kaucyjny trzeba uzupełnić o puszkę aluminiową

22.09.2021
Czas czytania ok. 3 minut

Tylko sprawnie działający system pozwoli na uzyskanie wymaganych w dyrektywie UE poziomów zbiórki butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – czyli 77% już w 2025 roku oraz 90% w 2029 roku. Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, iż w systemach kaucyjnych/depozytowych zbiera się ponad 90% takich opakowań.

„O ile z informacji wpisanych do wykazu prac Rady Ministrów wynika kilka pozytywnych rozwiązań dotyczących zarządzania systemem, to dyskusyjny pozostaje zaproponowany przez Ministerstwo zakres systemu. Według przedsiębiorców zrzeszonych w naszej organizacji w systemie powinna się znaleźć jeszcze puszka aluminiowa. Po wdrożeniu systemu kaucyjnego na opakowania z tworzyw sztucznych oraz z puszek przyjdzie czas na ocenę jego efektów i zastanowienie się nad pozostałymi opakowaniami po napojach. Szczególnie jeśli chodzi o tak często znajdowane w naszych lasach i przydrożnych rowach odpady szklane po alkoholach.Należy pamiętać, że im szerszy zakres systemu, tym lepszy efekt ekologiczny – który powinien być decydującym argumentem.Ponadto, jeśli już tworzymy system uzasadnione jest dołączenie kolejnych frakcji – które będą miały szansę osiągnąć wyższe poziomy i zmniejszyć koszt jednostkowy całej zbiórki. Objęcie kaucją tylko jednego rodzaju opakowań powoduje zaburzenie w wyborze konsumentów i w efekcie może obniżyć możliwy efekt ekologiczny. Większość systemów kaucyjnych obejmuje puszkę aluminiową – np. bliskie nam Słowacja, Estonia, Litwa czy kraje skandynawskie. Holandia zdecydowała właśnie o rozszerzeniu swojego systemu kaucyjnego oSystem zarządzany przez wprowadzających to dobre rozwiązanie

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że system kaucyjny musi być przede wszystkim wygodny dla konsumenta – dlatego FPP pozytywnie ocenia wiele elementów zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we wpisie ustawy o systemie kaucyjnym do wykazu prac rady ministrów. Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z obowiązku posiadania paragonu oraz stworzenie jednego systemu na poziomie całego kraju, zarządzanego przez wprowadzających. FPP postuluje, by przedstawiciele handlu – jako ważni gracze systemu kaucyjnego – mieli możliwość udziału w strukturach operatora. Takie rozwiązanie pozwoli na harmonijna współpracę producentów i handlu dla wygody konsumenta oraz osiągnięcie jak najwyższej skuteczności systemu. System trzeba też koniecznie rozszerzyć o puszki aluminiowe.

puszkę aluminiową. Jednak rozszerzenie w przyszłości działającego już systemu o kolejne frakcje powoduje, że będzie trzeba ponieść koszty dostosowania systemu do nowego rodzaju opakowań, które będą wyższe niż w przypadku tworzenia systemu od początku dla dwóch frakcji. *Dlatego też postulujemy o rozszerzenie zakresu systemu o puszkę aluminiową*” – podkreśla Sylwia Szczepańska, dyrektor ds. dialogu Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

System kaucyjny jest wyczekiwany przez Polaków – badania przeprowadzone przez IBRIS pokazują 95% poparcia dla utworzenia w naszym kraju systemu depozytowego. Polacy zdają sobie sprawę z nieuchronności zmian związanych z ochroną klimatu i środowiska. Również przedsiębiorcy są gotowi na zmiany, zwiększone obowiązki i przede wszystkim koszty. Jednak tworzone regulacje muszą być racjonalne i wypracowane we współpracy ze środowiskiem wprowadzających i innych uczestników systemu.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP)

Wyświetlenia: 340

FPP – System kaucyjny trzeba uzupełnić o puszkę aluminiową

22.09.2021

1 drzewo za 1 flexitank – Hillebrand wspiera wyjątkowy projekt na rzecz lokalnych społeczności i zalesiania Mozambiku

30.09.2021

Podatek od szczęścia – jak rozlicza się wygrane konkursach i w grach liczbowych?

30.08.2021

Nowy Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ z napędem całkowicie elektrycznym

7.09.2021

Wymiana modułu osuszacza powietrza – wskazówki Diesel Technic

27.09.2021

1200 miejskich autobusów elektrycznych w Mediolanie skorzysta z zielonej infrastruktury energetycznej

22.09.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Zielone światło dla reorganizacji LOTOSU

15.10.2021

Inspirowani innowacją: Mercedes-Benz i projektant Heron Preston wspólnie prezentują koncepcyjną kolekcję Airbag

3.09.2021

Zakup Diesla – świadomy wybór

8.09.2021

Obwodnica Myśliborza w ciągu DK26 oddana do ruchu

21.09.2021

Brak kaca o poranku? Kierowco, uważaj na nieświadomą nietrzeźwość!

11.10.2021

15-latek podbił Estonię! Podium w debiucie!

1.09.2021