Ford pomaga w odzyskaniu skradzionych pojazdów  wyposażonych w systemy łączności Connected Car

Ford pomaga w odzyskaniu skradzionych pojazdów wyposażonych w systemy łączności Connected Car

8.10.2021
Czas czytania ok. 6 minut

· Ford wprowadza usługi Stolen Vehicle Services do aplikacji FordPass, aby pomóc klientom chronić ich pojazdy i zapewnić 24-godzinne wsparcie w przypadku kradzieży pojazdu

· Kierowcy, którzy zorientowali się, że ich samochody skradziono, mogą skontaktować się ze specjalnym centrum, które udostępni policji możliwość śledzenia pojazdu, co zwiększy szanse na jego odzyskanie

· Usługi w klasyfikacji Thatcham zaliczane do kategorii S7 dla skradzionych pojazdów dostępne będą początkowo dla Mustanga Mach-E GT; stanowią one jeden z elementów subskrypcji Ford Secure i są bezpłatne w okresie próbnym w samochodach, które są kompatybilne z nową usługą

Ford wprowadza w pełni zintegrowaną usługę odzyskiwania skradzionego pojazdu, której celem jest zapobieganie takim przestępstwom lub ograniczanie ich skutków. 1

Usługa dotycząca skradzionych pojazdów, działająca za pośrednictwem aplikacji FordPass, 2 wysyła powiadomienie na smartfon właściciela pojazdu w przypadku wykrycia próby kradzieży. Aplikacja prowadzi użytkownika przez proces zgłaszania zdarzenia policji i zapewnia 24‑godzinne wsparcie na wezwanie telefoniczne, w tym śledzenie pojazdu. Usługi dotyczące skradzionych pojazdów bazują na funkcjonalności SecuriAlert 3 i wysyłają alert do smartfona użytkownika za pomocą FordPass Connect.

– Nikt nie lubi myśleć o konsekwencjach kradzieży swojego pojazdu. Usługi dla właścicieli skradzionych pojazdów zapewniają podwyższony poziom wykrywania prób kradzieży i wsparcie na wezwanie telefoniczne, co powinno pomóc policji w śledzeniu i lokalizowaniu pojazdu, zwiększając prawdopodobieństwo jego odzyskania i wspierając naszych klientów, gdyby doszło do tak przykrej sytuacji - powiedział Charles Nolan, kierownik ds. rozwiązań łączności dla klientów indywidualnych w Ford Enterprise Connectivity.

W latach 2009-2018 w całej UE kradzionych było ponad 500 000 pojazdów rocznie, 4 a w Wielkiej Brytanii w tym okresie większość skradzionych pojazdów nigdy nie została odzyskana, 5 co pogłębiało zarówno emocjonalny, jak i finansowy stres u ofiar kradzieży.

Usługi dla właścicieli skradzionych pojazdów, dostępne początkowo w nowym Mustangu Mach-E GT, 6 a nieco później w innych modelach Forda, są częścią pakietu subskrypcyjnego Ford Secure, 1 który będzie bezpłatny w okresie próbnym w pojazdach kompatybilnych technicznie z nową usługą. Usługa została udostępniona w tym roku w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii, natomias w 2022 roku będzie oferowana w całej Europie.

W razie potrzeby - pomoc na telefoniczne wezwanie

Jeżeli właściciel otrzyma za pośrednictwem aplikacji FordPass powiadomienie o nieuprawnionym lub nieoczekiwanym dostępie do samochodu, wystarczy jedno dotknięcie ikony w aplikacji FordPass, aby zgłosić kradzież pojazdu i przeprowadzić właściciela przez proces zabezpieczenia i odzyskania pojazdu przez policję.

Najpierw aplikacja FordPass wyszukuje numer telefonu lokalnej komendy policji na podstawie aktualnej lokalizacji właściciela, umożliwiając mu zgłoszenie kradzieży pojazdu i uzyskanie numeru referencyjnego zgłoszenia przestępstwa. Aplikacja zapewnia również poręczne pole tekstowe, w którym można wpisać ten numer i inne ważne informacje, automatycznie zapisując je w celu późniejszego wykorzystania.

Aplikacja FordPass umożliwia właścicielowi pojazdu nawiązanie połączenia z centrum obsługi skradzionych pojazdów Stolen Vehicle Services w celu podania numeru referencyjnego zgłoszenia przestępstwa oraz innych ważnych informacji. Działając w trybie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, centrum telefoniczne Stolen Vehicle Services zdalnie włącza „tryb kradzieży”, w którym niektóre funkcje pojazdu są wyłączane w bezpieczny sposób, aby ułatwić śledzenie pojazdu i jego odzyskanie przez policję.

Zwiększona wykrywalność

System jest aktywowany przez kierowcę za pośrednictwem aplikacji FordPass na smartfony i konta w serwisie Forda, a oprócz zdarzeń wykrywanych przez SecuriAlert, wykorzystuje czujniki pojazdu do wykrywania szeregu zdarzeń, które mogą wskazywać na kradzież pojazdu. Zdarzenia te mogą obejmować reset główny - próbę dezaktywacji systemu FordPass Connect oraz niespójność lokalizacji, gdy po włączeniu zapłonu współrzędne położenia pojazdu różnią się od współrzędnych z chwili ostatniego wyłączenia zapłonu.

Jeśli jeden z czujników zostanie wzbudzony, na smartfon właściciela zostanie wysłane powiadomienie informujące o potencjalnej kradzieży. Aplikacja FordPass pokazuje ostatni status pojazdu, aby pomóc właścicielowi ustalić, czy pojazd został przetransportowany lub czy próbowano dostać się do niego bez jego wiedzy, a także daje możliwość anulowania działań w przypadku fałszywego alarmu. Dodatkowy monitoring i ochrona oznaczają, że usługi Stolen Vehicle Services uzyskały w klasyfikacji systemów zabezpieczeń Thatcham kategorię S7.

Skomunikowani z przyszłością

Usługi związane ze skradzionymi pojazdami to kolejny krok w pakiecie usług łącznościowych Forda, które oferują większą funkcjonalność i ułatwiają życie użytkownikom, a wszystko to dzięki systemowi FordPass Connect.

Pojazdy Forda wyposażone w system SYNC 4 są objęte bezpłatną subskrypcją próbną usługi Ford Secure, 1 która obejmuje usługi związane ze skradzionymi pojazdami i zostanie wzbogacona o nowe funkcje, takie jak alerty lokalizacyjne, czyli możliwość wytyczenia wybranych przez użytkownika granic i otrzymywania powiadomień w przypadku, gdy pojazd opuści wyznaczony obszar, co daje dodatkową pewność, że pojazd znajduje się tam, gdzie powinien, a także alerty sąsiedzkie, to jest powiadomienia od innych pojazdów chronionych przez SecuriAlert w Twojej okolicy, które mogą z wyprzedzeniem ostrzegać o przestępcach działających w pobliżu. Usługi te zostaną wprowadzone w formie bezprzewodowych aktualizacji Power-Up w późniejszym terminie.

Ford Motor Company

1 Systemy mogą wymagać aktywacji

2 Aplikacja FordPass, kompatybilna z wybranymi systemami operacyjnymi smartfonów, jest już dostępna do pobrania. Za przesyłanie wiadomości i danych obowiązują opłaty. FordPass Connect, aplikacja FordPass dla smartfonów i bezpłatne usługi powiązane z komunikacją sieciową są wymagane w przypadku korzystania z funkcji zdalnych (szczegóły można znaleźć w warunkach użytkowania FordPass). Usługi dla pojazdów skomunikowanych zależą od dostępności kompatybilnych sieci Vodafone i sieci partnerskich Vodafone. Zmieniająca się technologia, sieci komórkowe i możliwości pojazdu mogą ograniczać funkcjonalność i uniemożliwiać działanie funkcji korzystających z sieci. Usługi dla pojazdów skomunikowanych nie obejmują hotspotu Wi-Fi.

3 SecuriAlert to bazujący na łączności bezprzewodowej system bezpieczeństwa, który wykorzystuje istniejące czujniki pojazdu do wykrywania prób włamania do pojazdu, nawet przy użyciu kluczyka.

4 Liczba zarejestrowanych przez policję przestępstw kradzieży lądowych pojazdów silnikowych

5 w latach 2009 – 2018 policja odzyskała 45,31% skradzionych pojazdów

6 Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii w cyklu WLTP, emisja CO 2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi regulaminów europejskich (WE) 2 i (WE) 715/2007 w aktualnym brzmieniu. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów oraz różnych producentów.

Wyświetlenia: 773