LOTOS Asfalt LOTOSU redukujący smog ma trafić na drogę w pow. ostródzkim

LOTOS Asfalt LOTOSU redukujący smog ma trafić na drogę w pow. ostródzkim

8.10.2021
Czas czytania ok. 3 minut

LOTOS Asfalt i Samorząd Powiatu Ostródzkiego chcą zbudować doświadczalny odcinek drogi z asfaltem redukującym smog. 7 października br. podpisano w tej sprawie list intencyjny. Innowacyjny produkt jest przedmiotem badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który spółka realizuje wspólnie z Politechniką Gdańską. Obecnie na rynku nie ma nawierzchni drogowej z taką funkcjonalnością.

Projekt „Ekologiczne asfalty” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach.Asfalt_zdjęcie ilustracyjne

Celem projektu jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni drogowej, która pozwoli na redukcję zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. W szczególności ma to dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów, m.in. benzo(a)pirenu, tlenku azotu (NOx) oraz lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów i innych źródeł zanieczyszczeń, np. pieców w sezonie grzewczym.

Innowacyjna nawierzchnia już w 2022 r.

Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą skuteczność przyjętych założeń, już w 2022 r. w Kajkowie k. Ostródy, na infrastrukturze udostępnionej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie, powstanie odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną, która w wyniku procesu fotokatalizy będzie przyczyniać się do rozpadu toksycznych substancji.

List intencyjny w tej sprawie podpisali: Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt i Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt oraz Andrzej Wiczkowski starosta ostródzki i Jan Kacprzyk wicestarosta.

Realizacja tego typu projektów wynika z przyjętej przez naszą spółkę strategii polegającej na poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na proekologiczne rozwiązania, które w przyszłości mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenia atmosferyczne w obrębie pasa drogowego. W związku z tym, że nawierzchnie ulic w polskich miastach są w ponad 90 proc. asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.

Podpisanie listu intencyjnego.jpg

Cieszymy się ze współpracy z lokalnym samorządem i z możliwości sprawdzenia w praktyce skuteczności innowacyjnego rozwiązania. W ramach konsorcjum z Politechniką Gdańską chcemy stworzyć technologię unikalną nie tylko w Polsce, ale i w Europie. We wszystkich projektach badawczych, które prowadzimy, aspekty ochrony środowiska są niezwykle istotne. Liczę, że w ramach innowacyjnego rozwiązania wypracowanego w projekcie ”Ekologiczne asfalty”, uda się stworzyć nawierzchnię, która dzięki swoim oczyszczającym właściwościom stanie się standardowym rozwiązaniem redukującym smog w obszarze pasa drogowego i wejdzie do powszechnego zastosowania w ramach bieżącego utrzymania dróg w ośrodkach zurbanizowanych, zastępując dotychczas stosowane technologie i przynosząc korzyści użytkownikom – mówi Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt.

Podpisanie listu intencyjnego3

Zdecydowaliśmy się na współpracę z LOTOSEM, ponieważ jesteśmy zainteresowani innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają szanse poprawić jakość życia naszych mieszkańców. Przykładamy dużą wagę do ochrony środowiska. Chcemy, aby tereny zurbanizowane położone w ciągu dróg powiatowych miały jeszcze bardziej czyste powietrze. Cieszymy się, że udostępniając nasz odcinek drogi, wspieramy projekt badawczy, który w dłuższej perspektywie może zagwarantować rozwój nowoczesnej infrastruktury - tłumaczy Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki.

Podpisanie listu intencyjnego2.jpg

LOTOS Asfalt jest jednym z czołowych producentów asfaltów drogowych i modyfikowanych w Polsce. Jest również liderem we wdrażaniu nowatorskich proekologicznych produktów takich jak asfalty wysokomodyfikowane do nawierzchni długowiecznych, asfalty modyfikowane z dodatkiem gumy czy asfalty WMA (Warm Mix Asphalt) do technologii na ciepło, wpisujących się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

LOTOS Asfalt

Wyświetlenia: 384

Po raz pierwszy w Europie: Browar Feldschlösschen odbiera kluczyki do 20 pojazdów elektrycznych Renault Trucks

15.09.2021

Circle K i „Stacja Regeneracja” dodadzą energii biegaczom podczas 43. Maratonu Warszawskiego

21.09.2021

W warszawskim Klifie już działa EUROSPAR

15.10.2021

Brak kaca o poranku? Kierowco, uważaj na nieświadomą nietrzeźwość!

11.10.2021

Mocny wrzesień Forda w USA. Dynamicznie rosną: sprzedaż do klientów indywidualnych, rezerwacje oraz zamówienia

11.10.2021

Podróż do Czech jeszcze łatwiejsza

30.08.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Inspirowani innowacją: Mercedes-Benz i projektant Heron Preston wspólnie prezentują koncepcyjną kolekcję Airbag

3.09.2021

Firma Ford Polska wyróżniona nagrodą eMobility Media Awards w kategorii „Kampania medialna roku”

11.10.2021

Procter&Gamble powierza ID Logistics zarządzanie operacjami magazynowymi w Chile

15.09.2021

Nowy Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ z napędem całkowicie elektrycznym

7.09.2021

Gaz z bałtyckiego złoża B8 popłynął na ląd

1.10.2021

Europejski rynek leasingu budzi się – wskazują na to wyniki I połowy 2021 r.

12.10.2021