Grzegorz Gapiński z  Gapiński Transport  mistrzem jazdy ekonomicznej Optifuel Challenge 2021

Grzegorz Gapiński z Gapiński Transport mistrzem jazdy ekonomicznej Optifuel Challenge 2021

20.10.2021
Czas czytania ok. 4 minut

14 października 2021 w autoryzowanym serwisie Renault Trucks Retos w Skoczowie odbył się finał jubileuszowej 10-tej edycji konkursu Optifuel Challenge 2021 w Polsce. Do finałowej rozgrywki 15-tu finalistów lokalnych eliminacji stawiło się w komplecie. W ścisłym finale wzięli udział Tomasz Leki/ Tomasz Leki TKiM, Mateusz Skrzypek/ Sped Partner i Grzegorz Gapiński/ Gapiński Transport. Ostatecznie tytuł Mistrza Jazdy Ekonomicznej wywalczył Grzegorz Gapiński, który był w finale konkursu po raz trzeci.

Zmagania były podzielone na część teoretyczną i jazdy. Test teoretyczny składał się z 20 pytań dotyczących funkcjonalności pojazdu związanych z oszczędzaniem paliwa: zasada działania Optivision, inteligentnego wolnego koła Optiroll, logiką„Eco-Leveli” oraz podstawowych reguł jazdy racjonalnej. Ważną część sprawdzianu stanowił materiał nawiązujący do istotnych zmian produktowych w pojazdach dalekobieżnych gamy T Evolution.

Część praktyczna w półfinale polegała na pokonaniu zestawem stanowiącym ciągnik Renault Trucks T480 Sleeper Cal T01 RACING wraz z naczepą Wielton Courtain Master, obciążoną 20 tonami ładunku trasy rozpoczynającej się na terenie autoryzowanego serwisu Renault Trucks Retos w Skoczowie. Konkursowe zestawy wyposażone zostały w opony Michelin X-LINE, które wspierały kierowców w uzyskaniu najlepszych wyników ekonomicznej jazdy. Jak zawsze w konkursie Optifuel Challenge, ciężarówkę należy prowadzić tak, aby uzyskać możliwie najniższe zużycie paliwa oraz najwyższą prędkość średnią z poszanowaniem ograniczeń prędkości i pozostałych przepisów ruchu drogowego. Uczestnicy konkursu podzieleni zostali na 3 grupy a finałowa trójka wyłoniona została metodą pucharową. Zwycięzcą w każdej grupie była osoba, która zdobyła najwyższą łączną liczbę punktów z testu oraz jazdy. W ścisłym finale spotkało się trzech kierowców, którzy walczyli o najwyższe miejsce na podium. Przed przystąpieniem do jazdy finaliści wylosowali kolejność przejazdu, która wyglądała następująco: Grzegorz Gapiński (Gapiński Transport), Mateusz Skrzypek (Sped Partner) oraz jako trzeci Tomasz Leki (Tomasz Leki TKiM). Zmagania finałowe realizowane były jednym zestawem (chodzi o zniwelowanie potencjalnych różnic pomiędzy egzemplarzami bliźniaczych ciężarówek). Finałowa trasa biegła w kierunku Cieszyna (przeciwnym do trasy półfinałowej), co z racji na topografię terenu wymagało od uczestników dużego skupienia i wykorzystania wszystkich umiejętności by uzyskać najlepszy wynik. Zwycięzcą zostawał kierowca, który wypracował idealny kompromis pomiędzy wysoką prędkością średnią a niskim zużyciem paliwa.

Trasa półfinałowa była łatwiejsza technicznie, ale dość zaskakująca ze względu na niewidoczne za zakrętami nachylenia drogi. Etap finałowy cechował się bardziej oczywistą topografią, ale tu problemem były strome podjazdy i zjazdy wymagające od kierowcy doskonałego wyczucia pojazdu.

NAGRODY

Na finalistów tegorocznej edycji czekały cenne nagrody. Finalista Grzegorz Gapiński otrzymał tytuł Mistrza Jazdy Ekonomicznej oraz voucher o wartości 8 000 PLN dla zwycięskiego kierowcy, a firma Transport Gapiński otrzymała pojazd Renault Trucks T High Evolution w użyczenie na okres 10 miesięcy. Wicemistrz Tomasz Leki otrzymał voucher o wartości odpowiednio 5000 PLN dla siebie i 5000 PLN dla firmy do wykorzystania w autoryzowanym serwisie Renault Trucks, a Mateusz Skrzypek, którzy zajął 3 miejsce i 3000 PLN, natomiast firmy, w których pracują otrzymają vouchery do wykorzystania w autoryzowanym serwisie o wartości odpowiednio 5000PLN i 3000PLN. Dodatkowo partner konkursu Michelin przekazał na testy 6 opon ciężarowych Michelin. Zwycięzca konkursu może wybrać dowolnych 6 opon ciężarowych Michelin z aktualnie dostępnej oferty do swojego pojazdu i przekonać się o ich doskonałych osiągach. Z kolei RTFS oraz Grupa MAK wspólnie ufundowali dla zwycięskiej firmy voucher o wartości 5000PLN oraz 2000PLN dla kierowcy, oba do wykorzystania na doubezpieczenie pojazdów.

Chcąc uczcić 10-tą edycję Renault Trucks Polska zorganizowało konkurs dla dziennikarzy posiadających prawo jazdy C+E. W konkursie wzięli udział Filip Bednarkiewicz 40ton.net, Dariusz Drukała, Polski Traker, Zbigniew Majerowski, Truck.pl, Mirosław Ganiec, KMG Media sp. z o.o. Ostatecznie finał dla dziennikarzy wygrał Dariusz Drukała z Polskiego Trakera.

Konkurs Optifuel Challenge 2021 odbył się przy współudziale Partnerów RTFS (leasing fabryczny), MAK (ubezpieczenia) Wielton i Michelin.

LISTA FINALISTÓW KONKURSU OPTIFUEL CHALLENGE 2021

1. Grzegorz Gapiński – Transport Gapiński

2. Tomasz Leki – Tomasz Leki TKiM

3. Mateusz Skrzypek – Sped Partner Sp.z o.o

Renault Trucks

Wyświetlenia: 374

Jedyny sportowy crossover stworzony bez kompromisów. Dlaczego Puma ST budzi ekscytację?

3.01.2022

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2021 roku

12.01.2022

Ważne terminy w 2022 roku w gospodarce odpadami

5.01.2022

Ponad 5 milionów pojazdów korzysta z map TomTom dla zautomatyzowanej jazdy

10.01.2022

Grupa EFL z nagrodą specjalną "Friendly Workplace 2021"

14.01.2022

Według raportu „Global Investor Outlook 2022" ESG i ograniczona podaż napędzają wyścig inwestorów po najlepsze aktywa biurowe

10.12.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Pierwsze autobusy wodorowe w Czechach: prestiżowe zamówienie dla Solarisa

9.12.2021

Polscy kierowcy igrają z bezpieczeństwem – ich wzrok pozostawia wiele do życzenia

12.12.2021

Goodyear opracowuje innowacyjną oponę w 70% opartą na materialach zrównoważonych

10.01.2022

e-TOLL na stacjach i w aplikacjach PKN ORLEN

3.12.2021

Ford marką numer 1 na rodzimym rynku w czwartym kwartale ubiegłego roku

10.01.2022

Indeka powiększa flotę o 30 zestawów przestrzennych szytych na miarę

3.01.2022