Solaris Charging Park – innowacyjna stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Solaris Charging Park – innowacyjna stacja ładowania pojazdów elektrycznych

18.11.2021
Czas czytania ok. 2 minut

Solaris Charging Park to nazwa inwestycji realizowanej na terenie fabryki Solarisa w Bolechowie k/Poznania. Wyposażona w kilka różnych systemów ładowania oraz umożliwiająca dwukierunkowy przepływ energii, stacja będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Możliwość testowania rozmaitych rozwiązań pozwoli Solarisowi precyzyjnie odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie operatorów europejskich na autobusy elektryczne. Charging Park zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2022.

W 2021 roku Solaris dostarczył kilkaset autobusów elektrycznych do niemal 30 miast w Europie. To właśnie pojazdy zeroemisyjne są priorytetem firmy w obszarze sprzedaży i rokrocznie stanowią coraz bardziej istotną część zamówień realizowanych przez producenta. Inwestycja we własny Charging Park czyli jedno centralne miejsce ładowania autobusów elektrycznych to naturalny krok związany z dynamicznym rozwojem bezemisyjnej oferty Solarisa.

Cały Charging Park obejmie powierzchnię 5000 m2. W jego zadaszonej części znajdą się 4 stanowiska dla pojazdów, główna ładowarka oraz pomieszczenie techniczne. Na dachu konstrukcji zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, dzięki której możliwe będzie lokalne wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Tuż obok zlokalizowane zostaną się wysepki do ładowania typu plug-in. Nowa przestrzeń stanie się miejscem, gdzie odbywać się będą wszystkie procesy ładowania/rozładowywania oraz testy nowych technologii i funkcjonalności. Ponadto, będzie też służyć klientom – to tutaj odbywać się będą prezentacje innowacyjnych rozwiązań.

W Charging Parku zainstalowane zostaną systemy ładowania od trzech różnych dostawców. Pozwoli to na testowanie różnorodnych sposobów uzupełniania energii w bateriach i dzięki temu przygotowanie oferty odpowiadającej na rozmaite potrzeby rynku. Pierwszym rozwiązaniem jest ładowarka z ośmioma punktami ładowań o mocy od 150 kW do 600 kW, którą można równocześnie ładować trzy pojazdy. System jest kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku konektorami, oferując możliwość podłączenia zarówno autobusu, jak i trolejbusu. Wspiera też funkcjonalność V2G, czyli dwukierunkowego przepływu energii między pojazdem a siecią elektroenergetyczną. Solaris Charging Park będzie pierwszym w Polsce parkiem dwukierunkowym i jednym z pierwszych tak innowacyjnych w całej Europie. Zastosowanie technologii Vehicle-to-Grid (V2G) to zupełna nowość, dzięki której możliwe będzie rozładowywanie autobusów w celach testowych oraz wykorzystywanie pojazdów jako mobilnych magazynów energii.

Na stacji zainstalowana zostanie również ładowarka czterowyjściowa o łącznej mocy 300 kW. Będzie posiadać dwa wyjścia plug-in, pantograf podnoszony i pantograf odwrócony. Ponadto, funkcjonować będą też dwie niezależne ładowarki plug-in o mocy 150 kW każda z funkcją V2G. Centralny system zarządzania pozwoli monitorować i zdalnie sterować pracą całego Charging Parku.

Zakończenie prac budowalnych zaplanowane jest na koniec tego roku, a pełną operacyjność stacja osiągnie w połowie 2022 roku.

Solaris Bus & Coach

Wyświetlenia: 293

Ruszyła procedura środowiskowa dla drogi ekspresowej S11 Ujście - Oborniki

4.11.2021

Wsparcie dla osób dotkniętych przez kryzys na granicy z Białorusią

18.11.2021

Rośnie aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym

13.10.2021

Pierwszy elektryczny pojazd ciężarowy w Lidl Italia

2.11.2021

Historia twojego kierowcy… lub kierowczyni. Prof. Bralczyk komentuje kampanię firmy Uber

8.10.2021

DHL Express inwestuje w fotowoltaikę w swoich oddziałach

25.11.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

Samochód a opony– rusza wielka loteria Goodyear

4.10.2021

Czy podwyżki stóp procentowych odbiły się echem na rynku mieszkań

18.11.2021

Branżowy Barometr EFL na IV kwartał 2021 Czwarta fala koronawirusa ponownie najgroźniejsza dla HoReCa. Obawia się jej aż 85 proc. hotelarzy i restauratorów

25.11.2021

DHL Parcel – doręczy paczki z Amazon Prime

8.11.2021

GEFCO optymalizuje usługi ostatniej mili z Tarot Analytics

30.09.2021

Specjalna wystawa „Fascynujący SL – samochód marzeń od 70 lat”

30.09.2021