Pierwszy odcinek A1 z dwiema jezdniami po trzy pasy ruchu

Pierwszy odcinek A1 z dwiema jezdniami po trzy pasy ruchu

2.12.2021
Czas czytania ok. 2 minut

Dobiegają końca prace na odcinku autostrady A1 Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego. Od jutra, 2 grudnia, kierowcy jadący z południa kraju po przekroczeniu granicy województw będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu i całą szerokość i jezdni na 7-kilometrowym odcinku - do Radomska. To pierwszy z pięciu odcinków A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową, który będzie funkcjonował w docelowym trzypasowym układzie ruchu i gdzie zakończono już wszystkie prace.

Trzy pasy na kolejnym odcinku

To nie koniec dobrych wieści dla kierowców. Jeszcze do końca bieżącego roku na budowanej autostradzie A1 wprowadzimy kolejne istotne zmiany. W połowie grudnia przekażemy kolejny odcinek jezdni między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim. W tym przypadku chodzi o blisko 4-kilometrowy fragment jezdni w kierunku Łodzi, między węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Piotrków Trybunalski Zachód wraz z łącznicami obu węzłów. Tym samym kierowcy będą mieli do dyspozycji obie jezdnie w pełnym przekroju na odcinku blisko 16 km pomiędzy Tuszynem i węzłem Piotrków Trybunalski Południe.

Kolejne udogodnienia

Zgodnie z planami, do końca tego roku na budowanej autostradzie A1, udostępnione mają zostać jeszcze kolejne dwujezdniowe odcinki: Kamieńsk - Radomsko (woj. łódzkie) oraz pozostałe 10 km w woj. śląskim, od okolic Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy, wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. W efekcie kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie na długości blisko 56 km.

To nadal jest budowa i trzeba uważać

Przekazanie do ruchu obu jezdni w pełnej szerokości nie oznacza jednak podniesienia limitu prędkości do tego obowiązującego na autostradzie (140 km/h). Na czterech z pięciu odcinków w dalszym ciągu prowadzone są prace i ograniczenie prędkości będzie obowiązywało do chwili zakończenia kontraktów. Przypomnijmy, że realizacja 24-kilometrowego odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk, na który umowę podpisaliśmy w kwietniu 2019 r., zakończy się w III kw. przyszłego roku.

Dofinansowanie ze środków UE

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ponad 80 km starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

GDDKiA

Wyświetlenia: 759

Ostatnio dodane wiadomości

Uszczelniona skrzynia do transportu mokrej ziemi

28.03.2022

DKV współpracuje z Imagine Foundation

28.03.2022

GLS ze Złotym Certyfikatem EcoVadis

28.03.2022

Nowe partnerstwo w Święcicach: Kuehne+Nagel i Cam Cam Copenhagen podpisali trzyletni kontrakt na obsługę logistyczną e-commerce

29.03.2022

Jakie ułatwienia rząd powinien jeszcze wprowadzić dla uchodźców z Ukrainy?

24.03.2022