PETRONAS Team De Rooy IVECO gotowy do rywalizacji w rajdzie Dakar 2022

PETRONAS Team De Rooy IVECO gotowy do rywalizacji w rajdzie Dakar 2022

3.01.2022
Czas czytania ok. 3 minut

PETRONAS Team De Rooy IVECO uczestniczył w inauguracji nowej edycji Rajdu Dakar na podium startowym. Zespół zgłosił trzy pojazdy ciężarowe — dwa IVECO Powerstar i jednego IVECO Trakkera. Tegoroczny rajd jest już dziesiątym, w którym IVECO, PETRONAS i Team De Rooy tworzą wspólną ekipę.

Hansa Staceya w ostatniej chwili, ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa, zastąpił Vick Versteijnen — młody i utalentowany zawodnik, który zdobywał doświadczenie za kierownicą samochodów ciężarowych w trzech edycjach rajdu Dakar.

PETRONAS Team De Rooy IVECO wyruszył z Dżuddy w Arabii Saudyjskiej do prologu najbardziej ekstremalnego rajdu na świecie. W 2022 r. Dakar powraca do Arabii Saudyjskiej na nową trasę. Pierwszego dnia uczestnicy przybyli do miasta Haʼil, pokonawszy dystans 834 km, w tym 19‑kilomerowy mini-odcinek specjalny, który dał im przedsmak tego, czego mogą się spodziewać w kolejnych etapach. Trasa liczy łącznie ponad 8000 km, z czego 4300 km przypada na odcinki specjalne. Wśród nowych krajobrazów i bezmiaru pustyni na kierowców czekają rozmaite pułapki w postaci piaszczystego terenu, pasm wydm i wąwozów. Piloci będą musieli wykazać się znakomitymi umiejętnościami nawigacyjnymi, aby nie zgubić drogi na tych zróżnicowanych szlakach.

Zespół wybiera się w ekstremalny teren dwoma IVECO Powerstarami i jednym Trakkerem . IVECO już dziesiąty rok jest oficjalnym dostawcą dla zespołu, zaopatrującym go w pojazdy, silniki i części zamienne. Ciężarówki IVECO są wyposażone w silniki IVECO Cursor 13 o mocy do 1000 KM, specjalnie zaprojektowane przez FPT Industrial.

Historia przygody IVECO z Rajdem Dakar sięga pierwszej edycji w 1979 r., kiedy to firma zaczęła dostarczać samochody ciężarowe zapewniające wsparcie na trasie. W latach 80. były to modele PAC 260 i 190. Współpraca pomiędzy IVECO, Petronas i De Rooy Team zaczęła się podczas Rajdu w Maroku w 2011 r., który marka IVECO wygrała samochodem Trakker. Kontynuacją tej podróży były dwa zwycięstwa w latach 2012 i 2016 w Rajdzie Dakar.

DOŚWIADCZENI ZAWODNICY I MŁODE TALENTY W SKŁADZIE OBIECUJĄCEGO ZESPOŁU

Janus van Kasteren jr jest kierowcą rajdowym. W rajdzie Dakar już po raz trzeci startuje samochodem IVECO Powerstar Evo (pojazd nr 504) , z pilotem Marcelem Snijdersem i mechanikiem Darkiem Rodewaldem . Będzie starał się wykorzystywać doświadczenia zdobyte w poprzednich edycjach, w których kilkukrotnie był klasyfikowany w pierwszej dziesiątce.

Hansa Staceya w ostatniej chwili, ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa, zastąpił Vick Versteijnen . To młody i utalentowany zawodnik, który zdobywał doświadczenie za kierownicą samochodów ciężarowych w trzech edycjach rajdu Dakar — ostatnio w 2020 r. z PETRONAS Team De Rooy IVECO. Tym razem pojedzie samochodem IVECO Powerstar (nr 515) z pilotem Teunem van Dalem , który zastępuje Antona van Limpta, oraz mechanikiem Randym Smitsem .

Mitchel van den Brink zaliczył swój wyścigowy debiut już jako 16‑latek, kiedy dołączył do swojego ojca, Martina, który brał udział w Dakarze w roku 2019 jako mechanik i pilot. Mitchel był wówczas najmłodszym uczestnikiem tej imprezy. Do Dakaru wrócił jako kierowca rajdowy w edycji 2021. W tym roku po raz pierwszy jedzie IVECO Trakkerem (nr 524) , z pilotem Rijkiem Mouwem i mechanikiem Bertem Donkelaarem .

PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO: SPONSOR TYTULARNY

PETRONAS Lubricants International jest sponsorem tytularnym i partnerem technicznym oraz dostarcza olej opracowany we współpracy z IVECO i FPT Industrial, polecany do szerokiej gamy pojazdów lekkich i ciężarowych, a także inne płyny eksploatacyjne, w tym olej przekładniowy PETRONAS TUTELA i wszystkie inne produkty wykorzystywane w rajdowych ciężarówkach na trasie wyścigu. Cały zespół korzysta z najwyższej jakości oleju silnikowego PETRONAS Urania opracowanego przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie dodatków uszlachetniających, by zapewnić pełną ochronę silnika, niezawodność, dłuższy okres eksploatacji oraz lepsze osiągi.

IVECO

Wyświetlenia: 634