Goodyear współpracuje z Monolith nad wykorzystaniem sadzy. Pierwsze testy wykazują zmniejszenie emisji spalin

Goodyear współpracuje z Monolith nad wykorzystaniem sadzy. Pierwsze testy wykazują zmniejszenie emisji spalin

3.01.2022
Czas czytania ok. 2 minut

Firma Goodyear Tire & Rubber Company podpisała umowę o współpracy i list intencyjny z przedsiębiorstwem Monolith w sprawie rozwoju i potencjalnego zastosowania w oponach sadzy produkowanej z metanu oraz biometanu. Goodyear jest liderem w branży, jeśli chodzi o wykorzystanie tej formy sadzy produkowanej w procesie pirolizy metanu z wykorzystaniem plazmy. Zawarte porozumienie pomoże przyspieszyć prace Goodyear nad identyfikacją i wykorzystaniem bardziej zrównoważonych materiałów.

„W Goodyear przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i wywierania pozytywnego wpływu na środowisko poprzez wybór materiałów, z których korzystamy” - mówi Chris Helsel, wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii. „Nasza współpraca z firmą Monolith jest jednym z przykładów wykorzystania ekologicznych materiałów w produktach wysokiej jakości, które zapewniają lepszą przyszłość.”

Sadza jest kluczowym składnikiem opon, który zapewnia mieszance wytrzymałość, zwiększoną odporność na rozerwanie i ścieranie. Udział sadzy w budowie typowej opony osobowej wynosi 15-20% w stosunku wagowym. Tradycyjnie używana sadza pochodzi ze spalania resztek oleju lub oleju ze smoły węglowej.

W ramach współpracy z firmą Monolith, światowym liderem w dziedzinie czystego wodoru i produkcji materiałów, Goodyear bada sadzę produkowaną z metanu oraz biometanu. Do procesu plazmowego i zakończenia pirolizy metanu firma Monolith wykorzystuje odnawialną energię elektryczną, w wyniku czego otrzymuje się tylko węgiel i wodór.

„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Goodyearem, wytwarzając dla tego producenta wysokiej jakości czystą sadzę i wspierając jego nieustanną misję tworzenia bardziej ekologicznych opon” - komentuje Rob Hanson, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Monolith. „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z takimi firmami jak Goodyear, które podzielają naszą pasję do wysokiej jakości produktów wytwarzanych w sposób odpowiedzialny i z niecierpliwością czekamy na postępy, jakie ta współpraca przyniesie branży oponiarskiej.”

Ocena cyklu życia wykonana dla Monolith przez strony trzecie pokazuje, że proces oparty na plazmie przynosi korzyści dla środowiska w całym cyklu życia, w tym wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do tradycyjnie produkowanej sadzy. Ponadto ocena cyklu życia wykazała, że technologia ta może mieć neutralny wpływ pod względem emisji dwutlenku węgla, przy założeniu zwiększonego wykorzystania w przyszłości biometanu w porównaniu z gazem ziemnym.

Ocena cyklu życia Monolith obecnie ma zostać poddana przeglądowi zewnętrznemu, a więcej szczegółów dotyczących korzyści dla środowiska będzie można poznać w najbliższej przyszłości.

Goodyear

Wyświetlenia: 386

Ważne terminy w 2022 roku w gospodarce odpadami

5.01.2022

IVECO T WAY uhonorowany prestiżową niemiecką nagrodą za wzornictwo

6.12.2021

Jakie działania proekologiczne i prospołeczne podejmują deweloperzy

6.12.2021

Zwiększony zasięg w elektrycznym Renault Trucks Master Z.E.

26.11.2021

Nowy rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich

8.12.2021

Świąteczne doręczenia paczek w DPD Polska

26.11.2021
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

25 000 biurek więcej w przestrzeniach elastycznych w regionie EMEA

2.12.2021

Raport EFL: co czwarta firma chce dzielić się swoimi maszynami, autami a nawet pracownikami z innymi firmami

12.01.2022

Kiedy inflacja zacznie spadać?

13.01.2022

Pierwsze autobusy wodorowe w Czechach: prestiżowe zamówienie dla Solarisa

9.12.2021

Rozgrzany rynek nieruchomości. Jakie są koszty wykończenia mieszkania od dewelopera i na co zwrócić uwagę?

1.12.2021

Pełne ciśnienie hamowania: 25 lat temu wprowadzono układ wspomagania hamowania Mercedes-Benz – BAS

3.12.2021