Dlaczego brakuje gazu w Europie?

Dlaczego brakuje gazu w Europie?

10.01.2022
Czas czytania ok. 2 minut

Obecna sytuacja na rynku gazu jest pokłosiem konsekwentnej polityki prowadzonej przez Rosję od kilku miesięcy. Obserwatorzy rynku widzieli pewne symptomy zbliżającego się kryzysu gazowego już w lutym br., kiedy Gazprom przestał rezerwować dodatkowe przepustowości na trasie ukraińskiej. Następnie od lipca koncern przestał rezerwować dodatkowe przepustowości również na trasie polskiej – czyli na gazociągu Jamał-Europa. W sierpniu, kiedy powinien trwać najbardziej zaawansowany proces zatłaczania magazynów gazu, gaz był z nich wytłaczany. Oznacza to, że w okresie jesiennym, we wrześniu i październiku, rosyjskie magazyny gazu w Europie były wypełnione w ok. 15%podczas, gdy np. stan zapełnienia magazynów w Polsce wynosił 80%. Wszystko to spowodowało panikę na europejskim rynku handlu gazem. Należy pamiętać o tym, że jest to rynek giełdowy – na którym obecni są różnego rodzaju spekulanci, którym zależy na wysokiej cenie gazu.

– Cele Rosji są dwa: po pierwsze szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, a po drugie wpłynięcie na politykę zagraniczną Ukrainy – powiedział serwisowi eNewsroom Mariusz Marszałkowski, ekspert portalu BiznesAlert. – Ten drugi cel jest strategiczny i nie jest eksponowany przez Rosję w oficjalnych komunikatach. Rosja od wielu lat usiłuje wprowadzić Ukrainę z powrotem do swojej strefy wpływu. W ostatnim roku udało jej się uczynić to z Białorusią, natomiast Ukraina od lat opiera się tej polityce nacisków. Przez sytuację na rynku gazu Rosja chce uderzyć w państwo ukraińskie. Naftohaz od 2015 r. nie kupuje gazu bezpośrednio w Rosji – tylko na giełdzie w Niemczech na kontraktach spotowych i sprowadza gaz na Ukrainę rewersem na istniejących gazociągach. W sytuacji, gdy cena gazu jest kilkukrotnie wyższa niż w zeszłym roku, to Naftohaz jest najbardziej narażony na powstałe zwyżki. Te podwyżki cen gazu przekładają się oczywiście na konsumentów ukraińskich. Historia ruchu transformacji politycznej na Ukrainie pokazuje, że takie podwyżki i naciski na społeczeństwo ukraińskie mogą w jakimś stopniu wpłynąć na decyzje o prowadzeniu polityki wewnętrznej i zagranicznej przez władze. Jeżeli nie będzie zmiany polityki wewnętrznej, to może dojść do kolejnego przewrotu – którego byliśmy świadkami w latach 2013-14. Tylko teraz, według planu Rosji, miałby być on inscenizowany przez tych wyborców, którzy optują za zbliżeniem z Federacją Rosyjską – po to, żeby mieć chociażby tańszy gaz na Ukrainie – wyjaśnia Marszałkowski.

eNewsroom

Wyświetlenia: 305

Rok 2022 będzie albo dobry, albo zły - każda prognoza może się sprawdzić

3.01.2022

Dott z ogromnymi wzrostami w 2021 r. Ponad dwukrotnie więcej osób wybrało Dott, aby uwolnić swoje miasta od korków

13.01.2022

Szara strefa obrotu alkoholem to rynek wart 2 mld zł rocznie. W nowym roku branża spodziewa się jej zwiększenia

12.01.2022

Indeka powiększa flotę o 30 zestawów przestrzennych szytych na miarę

3.01.2022

ATM Milano rozszerza umowę z Solarisem, zamawiając 50 trolejbusów

10.12.2021

Dlaczego brakuje gazu w Europie?

10.01.2022
Pokaż więcej

Ostatnio dodane wiadomości

XII Edycja Funduszu Naturalnej Energii – GAZ-SYSTEM przekaże granty na projekty ekologiczne

2.12.2021

Amazon Music już dostępny w TomTom IndiGO

6.01.2022

Elektryczne Solarisy będą wozić dzieci do szkoły w kolejnych pięciu gminach w Polsce

1.12.2021

Odblokuj swoją kartę na czas tankowania! DKV z nowatorskim pomysłem na zabezpieczanie transakcji

16.12.2021

CEVA Logistics, spółka zależna CMA CGM Group, przejmuje Ingram Micro CLS i wzmacnia ofertę w zakresie obsługi e-commerce oraz usług omnichannel fulfilment

4.01.2022

Powierzchnie flex poduszką bezpieczeństwa dla firm

9.12.2021