Wywiad

6 027 wyświetleń | Czas czytania ok. 4 minut

Cargo Glob: „Wprowadzamy nowe, dodatkowe i unikalne rozwiązania…”, czyli młody wilk branży TSL dorasta

Mateusz WyszyńskiMateusz Wyszyński

Rozmowa z Prezesem Zarządu Cargo Glob Sp. z o.o. – Panem Mateuszem Wyszyńskim, właścicielem polskiej giełdy transportowej Cargo Glob, organizującej przewozy ładunków w kraju oraz zagranicą.

M.M.: Po raz pierwszy rozmawialiśmy kilka lat temu, mówił Pan wtedy o kryzysie na rynku jako o czynniku obciążającym rozruch młodej firmy. Co się zmieniło w tym względzie po pięciu latach działalności? Jest łatwiej, trudniej?

Mateusz Wyszyński: Przez ostatnie lata branża transportowa zdążyła przyzwyczaić się do permanentnego kryzysu. W ostatnim czasie do całej listy problemów doszła jeszcze kwestia m.in. niezgodnej z prawem unijnym płacy minimalnej dla kierowców w Niemczech. Jednakże z drugiej strony kryzys wymusza na przedsiębiorstwach transportowych większą elastyczność w sposobach poszukiwania klientów, w czym też upatrujemy naszą szansę. Naszym celem i ambicją jest znalezienie się na podium największych giełd transportowych w kraju. Wprowadzamy nowe, dodatkowe i unikalne rozwiązania, jak: możliwość ubezpieczenia ładunków czy ubezpieczenia płatności.

M.M.: Nadal pracujecie we czterech, zespół decyzyjny się powiększył, pomniejszył?

M.W.: Tutaj sporo zmian, ale o tym może następnym razem :)

M.M.: Planowaliście zatrudnić specjalistów…

M.W.: Zadania, jakie obecnie realizujemy, wymusiły w sposób naturalny rozszerzenie zespołu programistów o kolejne osoby. Pojawili się również nowi pracownicy w dziale obsługi klienta, marketingu i sprzedaży.

M.M.: Realizuje Pan konsekwentnie swoją wizję sprzed kilku lat?

M.W.: Tak. Przez te wszystkie lata udało się zdobyć nowe doświadczenia, które przydają się w codziennej pracy. Doszło sporo nowych pomysłów, nad którymi obecnie pracujemy i które niebawem pojawią się na naszej platformie.  Wiemy jednak, że jeszcze sporo jest do zrobienia i długa droga przed nami. 

M.M.: Wasz portal jest w trakcie przebudowy. Co zmieniacie i dlaczego?

M.W.: Nasz portal jest obecnie przyjazny, jasny, intuicyjny i stabilny. Okres budowy i przebudowy jest już za nami. Obecnie prowadzimy prace zarówno nad naszym komunikatorem (dostępny w wersji 1.4), jak i nad interfejsem strony www. Chcielibyśmy, aby narzędzia, jakie udostępniamy użytkownikom, były jeszcze bardziej intuicyjne i wygodne w obsłudze. Na bieżąco również wzbogacamy je o kolejne funkcje. Przykładowo: chcemy, aby zawarcie transakcji transportowej pomiędzy stronami, generowało dokument opisujący warunki zawartej umowy przypominający CMR-kę, co w połączeniu z możliwością ubezpieczania ładunków na naszej giełdzie usprawni proces logistyczny. Jednak największy nacisk kładziemy na bezpieczeństwo naszych klientów oraz bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

M.M.: Czy Pana zdaniem ludzie obecnie chętniej i częściej korzystają z nowości technicznych niż pięć lat temu?

M.W.: Zdecydowanie tak. Choć nadal poziom nasycenia rodzimych firm transportowych w nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne daleko odbiega od standardów zachodnich. Wierzymy, że - doganiając w tym względzie firmy zachodnie - nasza branża transportowa wyraźnie poprawi swoją konkurencyjność.

M.M.: Co Panu ułatwia, a co utrudnia działalność zawodową?

M.W.: To co mi ułatwia działalność zawodową, to przede wszystkim fakt, że robię to, co lubię i robię to z pasją. Dodatkowo ludzie cały czas szukają dobrej alternatywy dla obecnie działających giełd transportowych, dlatego też chętniej rozglądają się za nowymi możliwościami. Jeśli chodzi o utrudnienia, to jest cała masa.  Myślę, że nie ma co się jednak na nich skupiać. Ważne, aby cały czas iść do przodu i cały czas rozwijać to, co udało nam się już wypracować.

M.M.: CargoGlob to – jak dawniej – nie jedyna Pańska działalność?

M.W.: Dla tej pasji porzuciłem pracę na etacie. Rozwój giełdy pochłania obecnie sporo mojego czasu. Praktycznie codziennie pojawiają się pomysły na nowe funkcje i usprawnienia. Do tego dochodzi bieżące zarządzanie spółką, co w przypadku tak młodej firmy jak nasza sprowadza się w dużej części do pokonywania kolejnych barier administracyjnych ;) W takiej sytuacji nie ma praktycznie możliwości, abym podjął się innych projektów zawodowych. Chciałbym, ażeby Cargo Glob rozwinęła się jako największa polska giełda transportowa i konkurowała z istniejącymi na rynku giełdami zagranicznymi.

M.M.: Czy znajduje Pan jeszcze czas na „przyjemności”?

M.W.: Oczywiście, że tak. Choć praca pochłania bardzo dużo czasu, nie zmienia to faktu, że każdą wolną chwilę spędzam z rodziną, co sprawia mi największą przyjemność. Od czasu do czasu wychodzę z kolegami pograć w piłkę nożną, która od zawsze sprawia mi wiele radości. Poza tym, jak to mówią, ruch to zdrowie, dlatego dobrze jest oderwać się czasami od pracy, zapomnieć o wszystkim i trochę się poruszać. 

03.08.2015

***

Link do pierwszego wywiadu: http://www.forumtransportu.pl/Wywiad_tygodnia,,24

Ostatnie wywiady

Ostatnie wiadomości

Jest zgoda na realizację S7 Moczydło – Miechów!

2.10.2019

18 kierowców ciężarówek będzie konkurować w ten weekend w Luksemburgu na poligonie Goodyear

27.09.2019

Jest decyzja ZRID dla obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13

27.09.2019

Mercedes-Benz Energy i Beijing Electric Vehicle rozpoczynają partnerstwo na rzecz rozwoju w zakresie „drugiego życia” akumulatorów

23.08.2019

Polacy na drogach świata

15.07.2019

Rekordowe transakcje na rynku biurowym. Pion Reprezentacji Właściciela w Dziale Biurowym Colliers podsumowuje dotychczasowe wyniki za 2019 rok

1.08.2019