Wywiad

6 427 wyświetleń | Czas czytania ok. 7 minut

„Podróż dla Innych od Tatr po Hel”, czyli jak DHL Express (Poland) dostrzega innych ludzi

Edwin OsieckiEdwin Osiecki

Rozmowa z Panem Edwinem Osieckim - wiceprezesem ds. marketingu i sprzedaży w firmie DHL Express (Poland)

M.M.: Kiedy usłyszałam o Waszej rowerowej akcji  charytatywnej „Podróż dla Innych od Tatr po Hel”, zajrzałam na stronę internetową  Fundacji DHL (http://ww.dhl-fundacja.pl/), a tam wiele się dzieje…

Edwin Osiecki: Tak to prawda, rośnie liczba akcji organizowanych na rzecz placówek, z którymi współpracuje Fundacja DHL – Dostrzegamy Innych Ludzi. Warto wspomnieć, że jej założycielami są pracownicy DHL od wielu lat udzielający się na rzecz wolontariatu. Coraz więcej darczyńców zgłasza się do fundacji w celu przekazania np. sprzętu AGD, odzieży, książek, artykułów higienicznych. W tym roku już po raz kolejny uruchomiliśmy program wolontariatu, do którego pracownicy DHL z całej Polski zgłaszają swoje projekty społeczne na rzecz najbardziej potrzebujących. Do tej pory w ramach programu i przy zaangażowaniu wolontariuszy DHL udało się przeprowadzić wiele akcji dla dzieci z domów dziecka i placówek wychowawczych, takich jak: pikniki z okazji Dnia Dziecka, imprezy sportowe, ciekawe wycieczki, renowacja boiska czy zakup sprzętu sportowego. Ponadto jest wiele akcji, które na stałe wpisały się już w kalendarium wydarzeń DHL.

W ramach pomagania innym zainicjowaliśmy rowerową akcję charytatywną Podróż dla Innych, w której współuczestniczą fundacje DHL-Dostrzegamy Innych Ludzi i Jedni Drugim. Celem naszej akcji jest zebranie środków na leczenie Natalki i Kacpra, podopiecznych tych fundacji. W realizacji tego wyzwania wspierają nas pracownicy DHL i sponsorzy: Kinnarps, Proeko, Agap, Elint oraz DHL Express (Poland).

M.M.: Kto wpadł na pomysł takiej akcji i czy to DHL szukał chętnych do udziału i pomocy, czy też potrzebujący szukali Waszego wsparcia?

E.O.: Zaczęło się od pomysłu przejechania przez Polskę na rowerze i od razu zdecydowaliśmy, że chcemy to zrobić również dla innych. Tak powstał pomysł akcji „Podróż dla Innych”, w który natychmiast zaangażował się Paweł Matczyński i Staszek Wojtanek. Jako osoby lubiące sport i regularną aktywność fizyczną, chcemy połączyć przyjemność z pożytecznym, czyli dając z siebie to, co wbrew pozorom nie przychodzi nam łatwo, swój trud i wysiłek fizyczny, wesprzeć najbardziej potrzebujących w ciężkiej chorobie. Takich osób wymagających pomocy i opieki jest wiele i jeśli można coś zrobić, aby pomóc, to pomagajmy.

M.M.: Jak szefostwo odniosło się do zaangażowania w tę sprawę swoich pracowników? Nie uznało jej za stratę czasu i energii?

E.O.: Szefowie firmy są przyzwyczajeni do organizowanych w firmie różnych form aktywności, niejednokrotnie inicjowanych przez samych pracowników. Aktywnie je wspierają i uczestniczą w nich, sami promują aktywny i zdrowy tryb życia oraz zachęcają innych do tego. Biorą udział w projektach wolontariackich, wspierają działalność Fundacji DHL. Taka postawa jest zgodna ze strategią DHL, w którą wpisuje się działalność CSR oparta na 3 filarach (wspieranie edukacji Go Teach, działania na rzecz pomocy lokalnym społecznościom Go Help i działania na rzecz środowiska Go Green). Wspólnie z Pawłem Matczyńskim jesteśmy najlepszym dowodem na to, że przykład idzie z góry.

M.M.: Co powiedziałby Pan ludziom, którzy chorych i osoby z niepełnosprawnością traktują jak obywateli gorszej kategorii? Pytam, ponieważ nieraz spotkałam się z takim podejściem, z wykluczeniem społecznym tych, którzy podobno „nie są potrzebni”, bo „stanowią obciążenie” dla innych.

E.O.: Szczerze nie spotkałem się nigdzie z taka opinią. Znam wiele osób, które pomimo swojej niepełnosprawności próbują żyć normalnie, pracować i funkcjonować w społeczeństwie, nie oczekując współczucia tylko normalności. Wśród nich są również osoby, u których ułomności powstały na skutek choroby lub wypadku, o czym warto pamiętać zanim wyrazimy swój pogląd. Nonszalancją jest zapominanie o tym, że przecież każdy z nas może w każdej chwili znaleźć się w podobnej sytuacji.

M.M.: Podobno akcja rozwija się błyskawicznie i spontanicznie, czy to prawda?

E.O.: Tak, przyznaję, że nasza akcja rozwija się dynamicznie, a zaangażowanie w nią naszych kolegów i koleżanek przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. W wolnym czasie rozpropagowują akcję wśród znajomych, powołują zespoły koordynujące poszczególne etapy naszej podróży w różnych częściach Polski, organizują prowiant i wsparcie techniczne dla naszej ekipy w trakcie podróży, deklarują aktywne uczestnictwo w wyprawie na wybranych odcinkach trasy. Co i rusz do akcji przyłączają się kolejne osoby pragnące wesprzeć ją charytatywnie. Chciałbym dodać, że w akcję „Podróż dla Innych” mogą zaangażować się wszyscy, tak jak zrobili to sponsorzy - Kinnarps, PGR Proeko, Agap, Elint oraz nasza firma DHL Express (Poland) – którzy bez wahania przyłączyli się do tego przedsięwzięcia.

M.M.: W jaki sposób my wszyscy – ja, czytelnicy Forumtransportu.pl, Wasi klienci oraz pracownicy i nie tylko – możemy pomóc , aby organizowana akcja w pełni zrealizowała swój cel?

E.O.: Celem naszej akcji jest zebranie funduszy na pomoc dla Natalki i Kacpra, podopiecznych fundacji. Dzięki wpłatom dowolnych kwot np. za każdy przejechany km na trasie Tatry – Hel, będziemy mogli wspólnie zrealizować ten cel – zebrać środki na leczenie.. Dlatego zachęcamy wszystkich do wsparcia akcji „Podróż dla Innych”, poprzez wpłatę dobrowolnej sumy na konto Fundacji „Dostrzegamy Innych Ludzi” z dopiskiem: „akcja Podróż dla Innych”: Bank CitiHandlowy: 47 1030 0019 0109 8530 0043 3352. Liczymy również na zainteresowanie tą inicjatywą ze strony mediów i propagowanie jej, bo im więcej osób usłyszy o naszej akcji i przystąpi do niej, tym większe są szanse jej powodzenia.

M.M.: Taka akcja to zapewne ogromne wyzwanie logistyczne dla organizatorów?

E.O.: To prawda, przygotowania do wyprawy wymagają od nas zaplanowania jej w każdym najmniejszym szczególe, w czym pomagają nam nasze rodziny, przyjaciele, koledzy i współpracownicy. Ale przygotowanie logistyczne do „Podróży dla Innych” to nie wszystko, gdyż całe przedsięwzięcie jest ekstremalnym wyzwaniem dla naszych organizmów, wymagającym sprawności i wysiłku. Trzeba pamiętać, że ani ja, ani moi koledzy nie jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, a jedynie pasjonatami z pewnym doświadczeniem sportowym, uprawiającymi wiele różnych dyscyplin: biegi, wspinaczka, triathlon, etc. Do tej pory nikt z nas nie przejechał takiego dystansu w 4 dni, chociaż zdarzały się przejazdy ponad 200 km w ciągu jednego dnia. Wierzę, że dzięki naszemu odpowiedniemu przygotowaniu i determinacji, przy wsparciu wielu osób zaangażowanych w tą akcję, zrealizujemy „Podróż dla innych”.

M.M.: Jest Pan jednym z „Trzech Muszkieterów” rowerowej akcji. Czy poza jazdą na rowerze uprawia Pan na co dzień jakiś sport albo marzy o tym, aby zająć się jakąś dyscypliną?

E.O.: Jestem pasjonatem sportu i to praktycznie w każdym wydaniu. Poza jazdą na rowerze, nurkuję, żegluję, pływam na windsurfingu czy uprawiam wspinaczkę wysokogórską. Jestem zafascynowany triathlonem i bieganiem, dla których, przyznam się, że ostatnio staram się poświęcać więcej wolnego czasu. Organizuję również podróże-wyprawy do najbardziej egzotycznych zakątków świata, które dzielę z moją rodziną i przyjaciółmi.

M.M.: Jak DHL dba o kondycję swoich pracowników na co dzień?

E.O.: Od wielu lat nasza firma propaguje zdrowy i aktywny tryb życia - np. we wszystkich dużych lokalizacjach DHL zamontowane zostały stojaki na rowery, organizujemy również turnieje piłki siatkowej i nożnej, w tym również międzynarodowe. Jednym z zagadnień, zawartym w międzynarodowym programie szkoleniowym CIS, który przechodzą wszyscy pracownicy i kurierzy DHL Express pod okiem trenerów, jest umiejętność zachowania równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

Stosunkowo nowym projektem prozdrowotnym jest akcja - codziennie świeże owoce sezonowe dla pracowników, którą realizujemy w naszych biurach DHL Express oraz akcja „krokomierze dla wszystkich pracowników i kurierów”, odpowiadających za międzynarodowe usługi logistyczne, którą zaplanowaliśmy pod koniec sierpnia.

Jesteśmy również partnerem parkrun Polska, największej na świecie masowej inicjatywy biegowej oferującej cykliczne, bezpłatne biegi na dystansie 5km. Nadrzędnym celem tej współpracy jest promowanie aktywnego, zdrowego stylu życia poprzez organizację i udział we wspólnych biegach parkrun, w myśl zasady, że biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy. Dzisiaj w całej Polsce istnieje już 26 lokalizacji parkrun, a na całym świecie 600.

***

Obszerny artykuł na temat rowerowej akcji  charytatywnej „Podróż dla Innych od Tatr po Hel” można przeczytać na stronie: http://www.forumtransportu.pl/Wiadomosci,,28566

10.08.2015

Na temat finału akcji można poczytać tutaj.

17.08.2015

Ostatnie wywiady

Ostatnie wiadomości

Obwodnica Skawiny otwarta

23.07.2019

Autoryzowane serwisy Mercedes-Benz jeszcze bardziej przyjazne dla kobiet

1.08.2019

Ostrów Wielkopolski z sześcioma nowymi autobusami elektrycznymi

1.09.2019

Edoardo Podestá na czele Dachser Air & Sea Logistics

11.10.2019

S17 dłuższa o kolejne 30 km

4.07.2019

Cresa wprowadza sieć Primark do Polski

5.08.2019