Wywiad

3 983 wyświetleń | Czas czytania ok. 4 minut

Firma PEKAES - Prosto do celu: "Szeroka oferta i kompleksowość świadczonych usług to mocny kapitał każdego operatora logistycznego"

Rozmowa z Panem Maciejem Bachmanem, Prezesem Zarządu PEKAES, menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w branży i z wieloma sukcesami na swoim koncie w dziedzinie rozwoju biznesu, prowadzenia procesów restrukturyzacyjnych oraz usprawniania systemów zarządzania firmami. 

W. Sz.: Firma PEKAES została nagrodzona wieloma wyróżnieniami, m.in. wyróżnienie w Rankingu odpowiedzialnych firm 2012, Dobra Firma 2011 i Operator logistyczny roku 2008. Czy istnieje Pana zdaniem recepta na sukces spółki akcyjnej operatorów logistycznych?

M. B.:
Oprócz wspomnianych przez Panią wyróżnień, Spółka została laureatem I edycji konkursu CEE Capital Market Awards 2015 w kategorii „Turnaround of the Year”, otrzymaliśmy także tytuł Solidna Firma 2015 oraz Solidny Pracodawca Roku 2015. Moim zdaniem receptą na taki sukces jest dobrze dobrany i zaangażowany zespół ludzi, którzy chcą wspólnie pracować na sukces biznesowy całej firmy. Również PEKAES dzięki profesjonalizmowi i ogromnemu zaangażowaniu swoich pracowników odnosi sukcesy na rynku. Bardzo dbamy o rozwój kluczowych kompetencji naszych pracowników, dlatego naszym priorytetem jest szkolenie ich i zapewnienie im okazji do rozwoju. Inspirujące wyzwania zawodowe związane ze szybkim rozwojem naszej firmy na rynku sprawiają, że praca u nas jest doceniana. Odpowiednia motywacja, przekładająca się na efektywność i jakość naszych działań pozwala nam budować sukces rynkowy.

W. Sz.: Czy Pana zdaniem szeroka oferta produktowa zwiększa zasięg działania spółki?

M. B.: Bez wątpienia. Szeroka oferta i kompleksowość świadczonych usług to mocny kapitał każdego operatora logistycznego, który taką ofertę posiada. To, czy dana firma ma w swojej ofercie spedycję kolejową, morską, lotniczą, czy logistykę magazynową znacząco wpływa na zasięg i możliwości jej działania. Otwiera to także drzwi do realizacji dużych, zaawansowanych projektów logistycznych na skalę międzynarodową. PEKAES dysponuje siecią kilkunastu partnerów zagranicznych we wszystkich kluczowych krajach europejskich, posiadamy pełen zakres usług wykorzystujących różne rodzaje transportu – od spedycji kolejowej, poprzez transport morski, lotniczy i oczywiście drogowy. Klienci doceniają naszą kompleksową ofertę wybierając nas do obsługi coraz większych i coraz bardziej skomplikowanych projektów logistycznych.

W. Sz.: Jakie Pana zdaniem należy mieć podejście do klienta?
M. B.: Na pewno liczy się umiejętność słuchania potrzeb Klienta, doskonałe zrozumienie specyfiki działania jego biznesu. Klienci oczekują nie tylko doskonale skrojonych usług, ale przede wszystkim natychmiastowej reakcji operatora w sytuacjach krytycznych dla Klienta. To, co uważam za najważniejsze w podejściu do Klienta to partnerska relacja i otwartość na zmiany w sposobie obsługi przez operatora logistycznego wraz z rozwojem biznesu Klienta.

W. Sz.: Czy kontrahenci chętnie wybierają polskich przewoźników?

M. B.: Tak, gdyż doskonała znajomość rynku i silne osadzenie w polskich realiach to nadal silna przewaga. Nie bez znaczenia jest fakt, że jesteśmy operatorem logistycznym, który na polskim rynku działa już prawie 60 lat. Wysokie standardy w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem pozwalają nam obsłużyć Klienta z każdej branży.

W. Sz.: Świadczycie usługi w zakresie: Przesyłek Międzynarodowych i Krajowych, Spedycji Morskiej i Lotniczej, Logistyki Kontraktowej i Spedycji Kolejowej. Które z nich cieszą się największą popularnością?

M. B.: Zmieniające się trendy rynkowe sprawiają, że Klienci podążają w kierunku coraz mniejszych wolumenowo dostaw, z większą częstotliwością, w dużo krótszym czasie. Dlatego też, ku naszej satysfakcji, obserwujemy skokowy wzrost tzw. usług dystrybucji drobnicowej, zarówno w kraju, jak i zagranicą. To również nasz priorytet, dlatego też intensywnie rozbudowujemy nie tylko naszą krajową sieć drobnicową, ale także międzynarodową sieć partnerów w Europie.

W. Sz.: Co uważa Pan za swoje największe osiągnięcie na stanowisku Prezesa Zarządu PEKAES?

M. B.: Myślę, że najważniejszym osiągnięciem było zbudowanie tak fachowego i zgranego zespołu współpracowników, dzięki którym udało nam się z takim sukcesem rozwinąć PEKAES i zapewnić mu pozycję wiodącego operatora logistycznego w kraju i tej części naszego regionu.

W. Sz.: Co jest Pana głównym celem zawodowym?

M. B.: Dalsza intensywna rozbudowa i rozwój organizacji w taki sposób, aby nie tylko dostarczać rozwiązania, które będą odpowiedzią na oczekiwania Klientów, ale takie, które będą wyprzedzać ich potrzeby, osiągając przy tym rozsądny efekt ekonomiczny.

W. Sz.: Czego życzyć Panu i firmie na przyszłość?

M. B.: Dalszej ekspansji i kolejnych zadowolonych Klientów, którzy stwierdzają, że: „z nimi warto robić biznes”.

15.04.2016

Ostatnie wywiady

Ostatnie wiadomości

Mariusz Piszczek mianowany Dyrektorem Zarządzającym DAF Trucks Polska

18.10.2019

Co dla europejskiego e-commerce oznaczałby Brexit bez umowy?

18.10.2019

Renowacja zabytkowej wywrotki w serwisie Scania w Gliwicach

2.08.2019

Jedna odwaga, trzy życia Andrij Sirowackij bohaterem kampanii #HeroTrucker

4.09.2019

Co można mieć z Li-Ion

1.07.2019

Scania napędzana LNG przejeżdża najdłuższą trasę w historii

8.07.2019