Wywiad

4 754 wyświetleń | Czas czytania ok. 5 minut

50-lat funkcjonowania w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) - PKS Gdańsk-Oliwa SA

50-lat funkcjonowania w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) to dobra okazja, żeby przyjrzeć się historii, najważniejszym wartościom spółki i wybiec w przyszłość w poszukiwaniu nowych perspektyw rozwoju. Te cele przyświecały nam w czasie spotkania z Członkiem Zarządu PKS Gdańsk-Oliwa SA, Dariuszem Burasem.

**W. Sz.:** Zajmujecie się Państwo transportem całopojazdowym, drobnicowym, kontenerowym, chłodniczym, przeprawami promowymi, spedycją morską i lotniczą, ubezpieczeniami i magazynowaniem. W którym biznesie czujecie się Państwo najmocniejsi?

D. B.: Naszym najsilniejszym obszarem jest cały czas transport całopojazdowy, ale konsekwentnie rozwijamy też inne usługi, takie jak portal przepraw promowych cargo PROMY24.COM, transport drobnicowy, logistykę kontraktową. Mamy na uwadze fakt, że mówienie o kompleksowości usług nie może być tylko sloganem, to musi być fakt, bo tego oczekuje Klient. Ciągle pracujemy też nad nowymi projektami, żeby obsługiwać naszych Klientów jeszcze bardziej kompleksowo przy równoczesnym utrzymaniu wysokiego współczynnika terminowości realizacji zleceń.

**W. Sz.:** Skąd ta otwartość na nowe działalności?

D. B.: Nieustanne badanie rynku pod kątem rozwoju przedsiębiorstwa jest przyjętą strategią funkcjonowania spółki. Po pierwsze to odpowiedź na potrzeby rynku. Dywersyfikacja działalności pozwala nam również lepiej zarządza ryzykiem. To jedna z powszechnie przyjętych metod unikania kryzysów w organizacji.

**W. Sz.:** A pozostałe metody?

D. B.: Przewidywanie oraz skuteczny kontroling w firmie.

**W. Sz.:** Rok 2016 jest dla Państwa wyjątkowym, bo jubileuszowy. Zapewne w czasie świętowania 50-lecia przyszedł też czas na refleksje. Jeżeli miałby Pan postawić na jedną wartość, która charakteryzuje/wyróżnia Państwa firmę, to co by to było?

D. B.: Działamy w branży, która charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością. Historia firmy pokazuje, że PKS Gdańsk-Oliwa SA sprzed 50-laty była zupełnie innym przedsiębiorstwem niż jest dziś. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że była przedsiębiorstwem państwowym. Przedsiębiorstwo w ciągu tego czasu świętowało sukcesy i ponosiło porażki. Jednakże do miejsca, w którym jesteśmy dziś, firma mogła dojść przede wszystkim dzięki ludziom, pracownikom. Jeżeli miałbym wybierać jedną wartość, postawiłbym właśnie na Pracowników.

**W. Sz.:** Dlaczego?

D. B.: Pracownicy nie raz udowodnili swoje przywiązanie do firmy i zaangażowanie w jej rozwój. Dla przykładu, kiedy w 1993 roku został powołany zarząd komisaryczny i decydowano „być albo nie być” dla firmy, wtedy to właśnie personel zadecydował o dalszych losach firmy. Przedsiębiorstwo sprywatyzowało się w 1995 roku w toku pracowniczego wykupu akcji. W tamtym momencie ludzie uwierzyli w przyszłość PKS Gdańsk-Oliwa SA i dzięki temu możemy dzisiaj rozmawiać o dalszym rozwoju spółki.

**W. Sz.:** Gdyby miał Pan wymienić najważniejsze daty i wydarzenia, które zapisały się w historii firmy, co by to było?

D. B.: Przygotowując się do obchodów roku jubileuszowego stworzyliśmy kalendarz. Pewnie miała Pani okazję go oglądać. Składa się on z 15 kart, chociaż miesięcy w roku mamy dwanaście. Każda karta opisuje jedno z najważniejszych wydarzeń z historii firmy. Nie byliśmy w stanie wybrać mniejszej ilości zdarzeń, ponieważ pięćdziesiąt lat historii to za długi okres, by ograniczyć go dwunastoma kartami. Kluczowe momenty dla rozwoju firmy, to między innymi rozwój działalność na kierunki zachodnie, rozwój usług przepraw promowych cargo, rozwój drobnicy czy decyzja o rozbudowie sieci oddziałów w Polsce.

W. Sz.: Tak, miałam okazję oglądać kalendarz. Faktycznie imponujące przedsięwzięcie. I tutaj znowu mamy projekt nastawiony na pracowników.

D. B.: Taka była główna koncepcja. Mamy świadomość, że pracownicy rozwijają firmę, wnoszą swoją wiedzę, wartości, tworzą kulturę organizacyjną. Duża część naszej kadry to ludzie młodzi, którzy mają głowy pełne pomysłów i zapału. Jednakże pamiętamy też o tej doświadczonej grupie, która jest z nami od lat i dysponuje wiedzę. Właśnie dlatego w kalendarzu nie występują tylko młodzi ludzie ale są też osoby związane z firmą od wielu lat.

**W. Sz.:** Z Pana słów można wywnioskować, że jesteście pro pracowniczą firmą?

D. B.: Tak, prowadzimy aktywną politykę pro pracowniczą. Poza przejrzystym systemem wynagrodzeń mamy rozbudowany pakiet świadczeń pozapłacowych. Dla przykładu, pod koniec ubiegłego roku uruchomiliśmy niekonwencjonalny program „Mieszkanie na Start”, z którego jesteśmy szczególnie dumni.

**W. Sz.:** Przybliżyłby Pan czytelnikom ideę programu „Mieszkanie na Start”?

D. B.: Widząc zmagania młodych ludzi dopiero wchodzących na rynek z problemami mieszkaniowymi, wyszliśmy z ideą, by ułatwić im ten przysłowiowy start. Zauważyliśmy, że duży problem stanowi zakup pierwszego mieszkania. Największą przeszkodą okazuje się być wkład własny, na który nie każdego stać, dlatego też wdrożony przez nas program uczy ludzi oszczędzać a za razem daje możliwość pozyskania wkładu własnego.

**W. Sz.:** Projekt dotyczy tylko nowych mieszkań?

D. B.: Nie tylko, z projektu można skorzystać również przy urządzaniu mieszkania, remoncie, spłacie kredytu hipotecznego. Mamy duże zainteresowanie, a pierwsze mieszkania już zostały zakupione ze wsparciem tej idei.

**W. Sz.:** Skąd takie nastawienie firmy do pracowników?

D. B.: To kwestia kultury i wartości organizacji, które oczywiście tworzą ludzie i które ewoluują w odpowiedzi na potrzeby i sytuację w organizacji.

Za główny cel działalności przedsiębiorstwa działającego w gospodarce rynkowej uważa się maksymalizację zysku, rozmiarów firmy lub jego rynkowej wartości. Czasami przedsiębiorstwa definiują go na poziomie utrzymania płynności finansowej lub unikania problemów finansowych i upadłości. Nasza spółka już od dawna za cel stawia rozwój przedsiębiorstwa i zwiększenie jego innowacyjności, dlatego też tak dużą wagę przywiązujemy do pracowników i współpracowników.

**W. Sz.:** Czego życzyliby Pan sobie i spółce na przyszłość?

D. B.: Życzyłbym, żeby pasja i zaangażowanie zarówno moje, jak i wszystkich pracowników oraz współpracowników byłych i obecnych, była kontynuowana przez kolejne dekady.

**W. Sz.:** Dziękuję za rozmowę i oby życzenia się spełniły.

Ostatnie wywiady

Ostatnie wiadomości

Tak się jeździ z Hołowczycem!

6.09.2019

Colliers International podsumowuje I połowę roku na rynku biurowym

31.07.2019

Foksal 13/15: najpiękniejsze kamienice w Warszawie znów zachwycają

11.09.2019

Dachser: 7 porad dla polskich eksporterów

18.10.2019

Konkurs dla przyszłych kierowców i mechaników rozstrzygnięty. Zwyciężyli uczniowie z Chełma

9.07.2019

150 mln zł na zadania drogowe w 6 województwach

3.09.2019