Wywiad

5 352 wyświetleń | Czas czytania ok. 4 minut

"Walutę niezbędną do spłaty rat kredytu warto zakupić w serwisach takich jak Walutomat, dzięki czemu zaoszczędzimy kilka procent na każdej wymianie."

Rozmowa z Maciejem Przygórzewskim - głównym analitykiem i kierownikiem działu dealerskiego w Walutomat.pl.
**W. S.: Jesteście Państwo największą giełdą pozabankową wymiany walut w Europie. Na czym to polega?

M. P.:** Jesteśmy największym pod względem obrotu portalem zajmującym się wymianą walut pomiędzy Użytkownikami. Naszą zaletą i tym co nas wyróżnia jest fakt, że o kursach walut decydują sami Użytkownicy. Walutomat jest tylko wyłącznie pośrednikiem w tych transakcjach, zapewniającym bezpieczeństwo procesu wymiany walut.

W. S.: Czy posiadają Państwo prowizje i rabaty? Jeśli tak to jakie?

M. P.:  Tak, jedyny koszt wymiany w Walutomacie to prowizja, pobierana od zrealizowanego zlecenia. Im więcej Klient wymienia, tym jego rabat będzie większy. Taka opłata w Walutomacie wyniesie w zależności od rabatu od zaledwie 0.06% do 0,2%.

W. S.: Jak wygląda kwestia banków i przelewów? Czy przelewy są darmowe?

M. P.:
W ofercie mamy 9 banków, do których oferujemy darmowe przelewy. Jest to mniej niż w naszym drugim portalu Internetowykantor.pl, ale ma to swoje uzasadnienie. Wybraliśmy 9 największych banków by zminimalizować ryzyko płynnościowe. Dzięki temu jednocześnie obsługujemy możliwie dużo Kientów przelewami wewnętrznymi, które dla wszystkich banków (poza mBankiem detalicznym) są darmowe oraz mamy wystarczającą płynność na rachunkach by możliwie rzadko Klienci musieli oczekiwać dłużej niż godzinę na przelew. Przelewy do pozostałych banków są płatne 4 zł w euro, za przelew SEPA i 9 zł w pozostałych walutach.

W. S.: Czy w przypadku osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich (a jest ich ogrom) Państwa giełda jest w stanie ulżyć kredytobiorcom przy wymianie waluty?

M. P.: Tak, oczywiście mamy CHF w naszej ofercie. Kredytobiorcy kupujący franki w Walutomacie zaoszczędzą w zależności od banku przeważnie około 4-5% raty.

W. S.: Czy mają Państwo jakąś radę jak radzić sobie w przypadku kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich?

M. P.: Klientom, którzy jeszcze nie podpisali aneksu antyspreadowego, polecamy podpisanie takiego dokumentu, który pozwoli spłacać kredyt bezpośrednio we frankach szwajcarskich. Walutę niezbędną do spłaty rat kredytu warto zakupić w serwisach takich jak Walutomat, dzięki czemu zaoszczędzimy kilka procent na każdej wymianie.
Staramy się nie udzielać rad co do momentu zakupu. W przypadku finansów zawsze mamy jednak jedną poradę – unikajmy pochopnych decyzji. Wszystkie tematy finansowe warto przemyśleć i rozważyć, gdyż łatwo jest nieprzemyślaną decyzją zrobić sobie niepotrzebną krzywdę.

W. S.: Jak ma się u Państwa bezpieczeństwo? Czy pieniądze są zabezpieczane? Jeśli tak to w jaki sposób?

M. P.: Nasza firma bazuje na wiarygodności, nie możemy pozwolić sobie na błąd. Stworzyliśmy zespół specjalistów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem transakcji przeprowadzanych na naszej platformie. Ich praca gwarantuje, że waluty wymienione w naszym serwisie zawsze będą bezpieczne.
Posiadają Państwo opcję na stronie internetowej „Oblicz oszczędność w Walutomacie”.

W. S.: Na czym polega ta opcja? Czy zwykły Użytkownik bez większej wiedzy w tym zakresie jest w stanie z niej korzystać z tej usługi?

M. P.: Opcja ta porównuje ile zapłacilibyśmy w Walutomacie za wymianę walut w danym momencie z tym ile zapłacilibyśmy w banku na standardowych warunkach. Korzystając z opcji „Oblicz oszczędność w Walutomacie” dowiemy się ile zaoszczędzimy wymieniając pieniądze na naszej platformie.

W. S.: Jaki jest czas oczekiwania w przypadku wymiany waluty i dokonania transakcji?

M. P.: Jeżeli kurs wybrany przez nas znajduje się na giełdzie wymiana następuje natychmiast 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeżeli ustalimy kurs, po jakim będziemy chcieli kupić bądź sprzedać walutę, wtedy będziemy musieli poczekać, aż inny Użytkownik serwisu zaakceptuje określony kurs i będzie chciał zrealizować transakcję.

W. S.: Kto może korzystać z Państwa usług, czy tylko przedsiębiorstwa czy również osoby fizyczne?

M. P.: Nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie – Walutomat jest dla każdego, tak osób indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

W. S.: Jeśli chodzi o koszyk walutowy – wymianę jakich walut są w stanie Państwo zaoferować?

M. P.:
Oferujemy wymianę, oprócz oczywiście polskich złotych, także euro, franka szwajcarskiego, dolara amerykańskiego oraz funta brytyjskiego.

W. S.: Czy zajmują się Państwo obrotem waluty Bitcoin?

M. P.:
Nie, zajmujemy się tylko wymianą realnych walut. Staramy się trzymać z dala od instrumentów, które można uznać za spekulacyjne.

2016-08-18

Ostatnie wywiady

Ostatnie wiadomości

### Error: No such param 'title' ###

### Error: No such param 'created' ###